Browse By

Jakie usługi oferują tłumacze?

Tłumacz oczywiście zajmuje się tłumaczeniem tekstów z jednego języka na inny, bardzo często tłumaczeniami z języka angielskiego na język polski, ale niemal równie popularne są tłumaczenia z języka niemieckiego. Tłumaczenia angielski mogą być wykonywane w rozmaity sposób, zwykle zależy nam na jak najlepszym oddaniu nie tylko samego tekstu, ale i jego podłoża kulturalnego i socjologicznego. Im lepiej tekst jest przetłumaczony z uwzględnieniem różnic kulturowych tym łatwiej potem go zrozumieć osobie dla której był on tłumaczony.

Warto pamiętać, że dobrze przetłumaczony tekst nie jest kalką językową tekstu z którego był tłumaczony, a jedynie jego „interpretacją”. Nie należy zatem wymagać od tłumacza, by tekst który dajemy mu do tłumaczenia wyglądał dokładnie tak samo jak tekst pierwotny. Takie tłumaczenia nie są najlepsze, bo nie oddają realiów kulturowych tekstu, do którego się odwołują.

Oferty

Coraz częściej oferta tłumaczeń z języka angielskiego czy innego zawarta jest w usługach oferowanych przez rozmaite firmy zajmujące się szeroko pojętymi działaniami na tekście, a zatem różnego rodzaju firm copywriterskich. Copywriter nie jest oczywiście tłumaczem, ale jeśli połączą oni swoje siły zaoferują klientom bardziej kompleksowe usługi, a co za tym idzie zaspokoją więcej potrzeb swoich klientów.

Dlatego tak popularne stają się obecnie multiagencje,które oferują tłumaczenie, copywriting, a także inne działania na tekstach, np. transkrypcje nagrań.

pisanie kobieta garsonkaTranskrypcyjne nagrań są pożyteczne głównie dla logopedów, lingwistów i polonistów w celach naukowych i edukacyjnych, jednak mają też swoje zastosowanie w przypadku dużych korporacji. Dzięki możliwości nagrania i przerobienia tego nagrania na tekst, w łatwy sposób w każdym momencie można odwołać się do konkretnego fragmentu danego spotkania. Transkrypcje nagrań mogą mieć rozmaite zastosowania, dlatego dobrze zainteresować się możliwościami jakie dają.

W agencjach, które oferują wielość usług związanych z pracą na tekstach często znajdziemy także możliwość pisania  różnych tekstów na zamówienie. Obecnie oferta copywriterów jest bardzo bogata, często oferują oni także pisanie tekstów w obcym języku. Copywriter tworzy tekst o jaki prosi go klient, może to być tekst marketingowy, np. opis produktu, treść ulotki reklamowej itp. Bez względu na to o jaki rodzaj tekstu poprosimy, możemy mieć pewność, że copywriter przed rozpoczęciem pisania zrobi odpowiednie rozeznanie w temacie i zdobędzie wiedzę potrzebną do napisania rzetelnego tekstu.

Korzystanie z usług copywritera, może być bardzo korzystne dla wielu firm, które mogą dzięki tekstom marketingowym reklamować swoją działalność i prezentować usługi, które oferują.