Browse By

Jakie są warunki właściwego używania piły taśmowej?

Piła taśmowe jest urządzeniem niezbędnym w każdym profesjonalnym zakładzie produkcyjnym zajmującym się obróbką drewna. Znajduje również bogate zastosowanie w domowym warsztacie, w którym wykonuje się obróbkę elementów drewnianych lub drewnopochodnych.

Podstawowe zadania piły taśmowej

Piła taśmowa używana w zakładach ma zapewniać możliwość precyzyjnego docinania, szybką i łatwą obsługę oraz bezpieczeństwo pracy. Są to podstawowe i ważne zalety nowoczesnych pił tego typu. Wysokiej jakości piła taśmowa musi gwarantować stabilność podczas pracy, dlatego stoły wydajnych maszyn są wyprodukowane z żeliwa i posiadają szlifowaną lub polerowaną powierzchnię.

Używana piła taśmowa

Kąt nachylenia stołu roboczego zwykle jest regulowany w możliwie szerokim zakresie. W ofercie wielu sklepów internetowych i stacjonarnych znajdują się piły taśmowe o prostej konstrukcji przeznaczone do użytku domowego lub do małych warsztatów stolarskich. Wysokowydajne piły taśmowe umożliwiają programowanie współczynników pracy, co będzie powodować zwiększenie wydajności przeznaczone dla dużych zakładów produkcyjnych. Piła taśmowa do drewna używana jest do przecinania każdego gatunku drewna wzdłuż lub w poprzek włókien.

Możliwości piły taśmowej

Zaleca się jej używanie podczas przecinania drewna twardego, miękkiego czy materiałów drewnopochodnych takich jak sklejki, płyty paździerzowe lub wiórowe. Może być używana na maszynach z posuwem mechanicznym lub ręcznym, jednak wymaga to przestrzegania zalecanych zasad bezpieczeństwa. Piła taśmowa zwykle jest wykonana ze stali narzędziowej węglowej zawierającej dodatkowo takie składniki stopowe jak węgiel, krzem, mangan, chrom. Podczas pracy z piłą należy stosować wszelkie regulacje takie jak używanie urządzenia zgodnie z przeznaczeniem, podczas pracy zabezpieczać usta, oczy i uszy, utrzymywać piłę w czystości i nie pozostawiać jej bez nadzoru. Oczywiście piła taśmowa używana może być tylko po odbyciu wcześniejszego przeszkolenia.

Czego nie robić używając piły taśmowej?

Podczas eksploatacji urządzenia nie wolno przekraczać maksymalnej siły naciągu. Bezpieczeństwo pracy wymaga utrzymywanie czystości w strefie kół naciągowych i rolek prowadzących. Najczęstszymi przyczynami występowania problemów eksploatacyjnych podczas cięcia piłą taśmową jest jej zły dobór ciętego materiału. Inną przyczyną są złe warunki pracy takie jak zanieczyszczony materiał, nieodpowiednie chłodzenie, przedłużony czas pracy taśmy tnącej. Rozwarcie przeprowadza się licząc od wierzchołka na 2/3 – 1/2 wysokości zęba. W czasie cięcia drewna miękkiego rozwarcie może być większe, jednak dla bezpieczeństwa użytkownika nigdy nie powinno dojść do takiego wygięcia zębów, by pomiędzy zębami ostrzy pozostawał drewniany, niewycięty klin. Piła taśmowa używana podczas cięcia musi utrzymywać jednakową wartość rozwarcia na całej długości piły. Użytkownik podczas pracy musi zwracać uwagę przede wszystkim na równomierność rozwierania. Nie wolno mocować narzędzi inaczej niż przewiduje to specyfikacja producenta. Piła taśmowa będzie pracować prze długi czas wydajnie jeżeli regularnie będzie czyszczona i ostrzona. Podczas czyszczenia maszyn należy używać takich substancji, które nie będą wywoływać korodowania i uszkodzeń mechanicznych.