Browse By

Jak zorganizować transport pianina?

Przenoszenie pianina to bardzo stresujące zadanie, które wymaga wiele pracy. Przyzna to każdy, kto kiedykolwiek próbował zorganizować coś takiego. Wymaga to takiego przygotowania, że obecnie znajdziemy firmy specjalizujące się tylko w transporcie pianin i fortepianów.

Przygotowanie do transportu pianina

Jeżeli chcemy przewieźć pianino w profesjonalny sposób, tak, aby nie uległo żadnym uszkodzeniom, najlepiej jest zatrudnić profesjonalną firmę. Często ten sprzęt wymaga odpowiednich, specjalistycznych elementów, by go zabezpieczyć, które nie będą łatwo dostępne, mogą też być drogie.

Jeżeli chcemy spróbować przeprowadzić to sami musimy się upewnić, że mamy wszystkie materiały niezbędne, by przenieść pianino. Zarówno w przypadku pianin, jak i fortepianów, potrzeba wielu materiałów, by zapewnić im ochronę. Ostatnie czego chcemy to zadrapania na naszym cennym instrumencie. Konieczne będą też duże ilości taśmy, aby przymocować materiały zabezpieczające. Przeniesienie pianina będzie też wymagać specjalnego wózka, który utrzyma jego ciężar.

Po zebraniu wszystkich elementów zabezpieczających musimy zgromadzić zespół pomocników. Zazwyczaj potrzebujemy co najmniej czterech silnych osób – może być ich potrzebnych nawet więcej jeżeli będziemy musieli pokonać schody lub chcemy przemieścić duży, drogi fortepian.

Następnie musimy pomierzyć drzwi, klatki schodowe i korytarze. Należy ocenić jak łatwo będzie manewrować instrumentem. Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, że drzwi są otwarte, podłogi są odpowiednio chronione, a meble, które mogłyby utrudniać nam pracę są usunięte. Jeżeli martwimy się, że pianino zarysuje się o róg ściany lub porysuje o jakiś ostry element spróbujmy zakryć takie miejsca.

pianino

Jeżeli chodzi o wymiary danego miejsca warto je sprawdzić również wtedy, gdy zatrudniamy specjalistyczną firmę. Jeżeli przeprowadzamy się z jednego mieszkania do innego to sprawdźmy, czy do naszego nowego lokum da się wnieść pianino. Oczywiście jeżeli wnieśliśmy je do naszego domu to jeżeli nie było żadnych zasadniczych zmian w jego rozkładzie to da się je wynieść.

Jednak nie możemy mieć takiej pewności w nowym miejscu. Co więcej może okazać się, ze przy wejściu są podwójne drzwi, ale by otworzyć je w całości potrzebna jest pomoc dozorcy. Jeżeli zorientujemy się w takich detalach przed przewozem to cały proces pójdzie znacznie sprawniej.

Transport pianina

Najpierw powinniśmy zabezpieczyć pianino. Pamiętajmy, by szczególnie zablokować pokrywę klawiatury i zabezpieczyć ją tak, by nie otwierała się podczas transportu. Jeżeli instrument ma kółka należy je zablokować.

Kiedy ten proces jest skończony musimy ustawić je na wózku. Upewnijmy się, że w momencie podnoszenia z każdej strony instrumentu znajduje się nasz pomocnik. Będzie to duże obciążenie więc upewnijmy się, że każdy obciąża nogi przy podnoszeniu, a nie plecy. Inaczej łatwo jest nabawić się kontuzji.

Po ustawieniu na wózku ostrożnie, asekurując instrument, przetransportujmy go do ciężarówki.  Bardzo ważne jest to, że nie możemy ustawiać tego instrumentu w pozycji innej niż pionowa. Ułożenie pianina na boku nie jest dobre dla jego wewnętrznej mechaniki. Najlepiej ustawić sprzęt z tyłu ciężarówki obok ściany oddzielającej kabinę od przestrzeni ładunkowej.

Po transporcie pianina

Po transporcie pianina powinniśmy je od nowa dostroić. Pomimo tego, że te instrumenty wydają się bardzo masywne i solidne to ich wewnętrzne elementy są niezwykle wrażliwe na ruchy i drżenie, więc prawdopodobnie będzie ono rozstrojone. Możemy to zrobić sami lub zatrudnić specjalistę.