Browse By

Jak zadbać o bezpieczeństwo korzystając z elektronarzędzi?

Choć dobrze jest kupić nowe, nieuszkodzone elektronarzędzia, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa powinny być przechowywane w pamięci przez cały czas.

Elektronarzędzia dzielą się na dwie główne kategorie: stacjonarne i przenośne. Najbardziej popularnym rodzajem nieruchomego elektronarzędzi jest piła stołowa, która sprawia, że błyskawicznie, szybko i precyzyjnie tnie się drewno oraz inne materiały. Prawdopodobnie każde elektronarzędzie z rodzaju tzw. „zrób to sam” ma przynajmniej jedno ostrze, wiertło lub inny kawałek metalu, który działa automatycznie. Inne popularne narzędzia ręczne to piły łańcuchowe, elektryczne to szlifierki. Niektóre narzędzia są zasilane elektrycznie inni są zasilane gazem. Niektóre z nich mają przewody, a niektóre nie.

Niezależnie od tego, które typ urządzenia są używane, pewne środki bezpieczeństwa powinny być przestrzegane. Poniższy poradnik zwraca uwagę na najważniejsze wskazówki bezpieczeństwa dla elektronarzędzi. Jeśli jesteście osobami, które bywają na bakier z BHP, dla własnego bezpieczeństwa lepiej je przeczytajcie.

elektroniczne narzędzia profesjonalne

Dobór właściwych elektronarzędzi

Nadużywanie elektronarzędzi jest bardzo niebezpieczne. Ważne jest, aby zawsze używać właściwego narzędzia do pracy. Jeśli właściwe narzędzie nie jest dostępne, należy je kupić, zamienniki to zły wybór. Producent przedstawia możliwe do wykonania zadania, do których narzędzie jest przeznaczone, wszystko powinniście odnaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli osoba nie jest pewna, czy narzędzie jest odpowiednie czy nie, powinien skupić się na ostrożności, każde narzędzie dobrze jest testować na sucho, aby wiedzieć co się wydarzy, pamiętajmy o zabezpieczeniach na ciało.

Dokładnie przeczytaj Instrukcję

Wiele osób wyjmuje swoje elektronarzędzia z pudełka i od razu z nich korzysta. Nawet jeśli ktoś ma doświadczenie w korzystaniu z określonego rodzaju elektronarzędzia, powinien on nadal usiąść i przeczytać instrukcję dokładnie. Niektóre modele mają odmienne wymagania niż inne. Niektóre z nich są przeznaczone do wykonywania różnych rzeczy. Ponadto różnice między elektronarzędziami mogą skutkować zróżnicowanymi zagrożeniami. Na przykład, różne środki stosuje się przy użyciu elektrycznego narzędzia zasilającego, w przeciwieństwie do narzędzia zasilanego gazem.

Podobnie różne środki bezpieczeństwa należy podjąć w przypadku korzystania z bezprzewodowego elektronarzędzia w przeciwieństwie do elektronarzędzia, które ma przewód. Czytając instrukcje, użytkownik nauczy się wszystkiego, co należy wiedzieć o elektronarzędziu i może nawet przyswoić kilka dodatkowych, merytorycznych wskazówek.

elektroniczne narzędzia online

Trzymaj palce z dala od przełącznika ON / OFF

Większość elektronarzędzi jest zaprojektowanych tak, aby nie włączały się przypadkowo. Jednak ludzie nadal powinni uważać, aby przypadkowo nie nacisnąć włącznika / wyłącznika podczas obsługi tych narzędzi. Na przykład, podczas transportu narzędzia z jednego miejsca do drugiego, każdy monter (nawet profesjonalista) powinien upewnić się, że jego palce nie są umieszczone obok przycisku zasilania. Jeżeli zabezpieczenie jest dostępne, należy je włączyć, gdy urządzenie nie jest używane.

Narzędzia należy odłączyć od zasilania gdy nie są używane

Dla wygody, niektórzy zachowują ich elektronarzędzia podłączone w każdym czasie. Kiedy trzeba z nich korzystać, nie trzeba martwić się o ich ponowne podłączenie. To może wydawać się logiczne, ale w rzeczywistości jest to przepis na uszkodzenie swojego ciała lub nawet utratę życia. Gdy nie są używane, należy je odłączyć. Elektronarzędzia powinny być odłączone od zasilania, gdy nie są one obsługiwane lub gdy części lub akcesoria są zastępowane nowymi lub czystymi. Gdy są odłączone, urządzenie z pewnością nie może być przypadkowo włączone i nie spowoduje obrażeń.

Bądź ostrożny – kable zasilające

Oprócz prowadzenia elektronarzędzia w świetnej formie, uważa się, że ostrożność przyczynia się do poprawienia bezpieczeństwa każdego. Elektronarzędzia nigdy nie powinny być noszone za kable. Ludzie nie powinni obtaczać elektronarzędzia kablami. Podobnie, należy zachować ostrożność podczas odłączania elektronarzędzia. Jest to kuszące, ponieważ łatwiej jest wyszarpać go ze ściany. Wtyczka powinna być chwycona mocno i pociągnięta ostrożnie z gniazdka.

narzędzia profejsonalne

Sprawdzaj elektronarzędzia regularnie

Gdy urządzenie jest uszkodzone, może to być niebezpieczne. Jeśli urządzenie nie jest regularnie kontrolowane, niebezpieczne uszkodzenia mogą pozostać niezauważone. W przypadku uszkodzonego przewodu małe nacięcia mogą być pokryte taśmą izolacyjną. Jeśli głębokie cięcia występują na kablu, te powinny zostać wymienione. Osłony nie powinny mieć żadnych pęknięć i nigdy nie powinny być usuwane. Jeśli osłona jest uszkodzona, należy ją natychmiast wymienić. Elektronarzędzia należy sprawdzać przed każdym użyciem. Elektronarzędzia, które nie są regularnie używane powinny być kontrolowane co kilka miesięcy.

Obszar pracy musi być czysty

Praca w brudnym, zaśmieconym środowisku zwiększa szanse na odniesienie poważnych obrażeń. Na przykład, trociny, unosząc się w powietrzu, lecą wprost do oczu ludzi. Cząstki trociny są bardzo suche, mogą się zapalić pod pewnymi warunkami. Gdy dostrzegalny jest większy bałagan wokół obszaru roboczego, może stać się tak, że kable będą splątane, co prowadzi do poważnych problemów. Kiedy miejsce pracy jest brudne, łatwopalne ciecze mogą nie być przechowywane w pobliżu.

Elektronarzędzia nie powinny być używane w pobliżu łatwopalnych cieczy, ze względów bezpieczeństwa. Oprócz prowadzenia ludzi bezpieczniejsze, czyste miejsce pracy zwiększa produktywność i efektywność.

Jak korzystać z elektronarzędzi?

Noś odpowiednie ubrania

Przy użyciu narzędzi elektrycznych, ludzie nigdy nie powinni nosić luźnych ubrań, które mogą być unieruchomione lub zaplątać się w maszynę. Podobnie, długie włosy powinny być związane z tyłu, tak aby nie było kontaktu z elektronarzędziem. To sam tyczy się biżuterii, które często zwisa z szyi. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, ubrania powinny obejmować całe ciało. W stosownych przypadkach należy stosować hełmy, maski przeciwpyłowe i inne rodzaje odzieży ochronnej. Do pracy z elektronarzędziami powinny być noszone w miarę dobre, mocne buty ze stalowym noskiem. Ciężkie, wytrzymałe rękawice minimalizują ryzyko urazów rąk.

Unikaj uszkodzeń słuchu

Wiele elektronarzędzi jest bardzo głośnych, nadmierna hałaśliwość zarezerwowana jest dla tanich elektronarzędzi. Możliwość utraty słuchu jest bardzo wysoka. Jest jeszcze gorzej, gdy elektronarzędzia są używane w pomieszczeniach zamkniętych, w których dźwięki odbijają się od ścian, podłóg i sufitów. Nawet jeśli urządzenie nie wydaje się pracować zbyt głośno, należy stosować zatyczki do uszu. Zatyczki do uszu są tanie i łatwe w użyciu. Wsuwając je do uszu przed włączeniem elektronarzędzia, monter może znacznie zmniejszyć ryzyko utraty słuchu.

Uważaj na swoje oczy

Niezależnie od rodzaju pracy, co ma być wykonane, oczy powinny być chronione przez cały czas. Elektronarzędzia wytwarzają dużo kurzu i zanieczyszczeń. Narzędzia, takie jak wiertarki i piły łańcuchowe mogą produkować obiekty latające luzem. Nie jest rzadkością kiedy zanieczyszczone obiekty lecą prosto w oczy danej osoby, gdy są używane elektronarzędzia. Dla optymalnego bezpieczeństwa, człowiek powinien korzystać z odpornych na uderzenia okularów ochronnych. Te cięższe okulary wyeliminują ryzyko dostania się ciała obcego do oczu, w których mogą one spowodować poważne obrażenia. Dodatkowe pary okularów powinny być trzymane w kieszeni, załóż je kiedy pierwsza para ubrudzi się lub mocno zaparuje.

Zasady bezpieczeństwa dla elektronarzędzi

Do pracy narzędziem skrawającym powinniśmy być odpowiednio przygotowani.

Stój na stabilnym podeście

Praca na drabinach i podwyższonych platformach jest ryzykowna. Gdy elektronarzędzia są przenoszone poziom zagrożenia wzrasta. Jeśli to możliwe, najlepiej jest pozostać na stałym podeście, podczas gdy przy używa się elektronarzędzi. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, aby wspiąć się na drabinę lub pracować na podwyższeniu, należy podjąć kroki, aby upewnić się, że podłoże jest tak bezpieczne, jak to możliwe. Rozsunięte drabiny i podesty zwiększają ryzyko obrażeń podczas korzystania z elektronarzędzi. Inna osoba powinna pozostać na ziemi, podczas gdy narzędzia elektryczne są używane na drabinie lub podwyższonych platformach.

Trzymaj elektronarzędzia tam, gdzie dzieci nie mają do nich dostępu

Małe dzieci często są ciekawe elektronarzędzi. Nawet jeśli małe dzieci wiedzą, że nie mogą dotykać elektronarzędzi, pokusa tego może być zbyt silna, aby się oprzeć. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie pokusy całkowicie, utrzymując elektronarzędzia bezpiecznie zamknięte, gdy nie są one używane. Elektronarzędzia nie powinny być niezabezpieczone nigdy, nawet jeśli będą wykorzystywane ponownie następnego dnia.

Utrzymaj bezpieczne środowisko pracy

Elektronarzędzia powinny być używane tylko w miejscach, które mają odpowiednie oświetlenie. W ciemnych warunkach, użycie elektronarzędzi szybciej i łatwiej może spowodować poważne obrażenia. Jeśli obszar jest ciemny, światła należy ustawić w zależności od potrzeb. Elektronarzędzia nie powinny być używane w warunkach dużej wilgotności. Jeśli w trakcie realizacji projektu leje deszcz, narzędzia powinny być spakowane, aż złe warunki pogodowe skończą się. Jednym z największych zagrożeń związanych z użyciem elektronarzędzia jest prąd elektryczny, dlatego też narzędzia muszą być trzymane z dala od mokrych i wilgotnych warunków przy każdym użyciu.

elektronarzędzia sklep internetowy

Materiał obrabiany narzędziem musi być odpowiednio zabezpieczony odpowiednio dobranym osprzętem do narzędzi.

Zabezpiecz wykorzystywane materiały zaciskami

Podczas cięcia lub wiercenia kawałka materiału elektronarzędziem, ten powinien być zabezpieczony zaciskiem. Na przykład, kawałek drewna należy całkowicie zabezpieczyć zanim wrzuci się go pod piłę. Podobne środki ostrożności należy zachować podczas korzystania z zasilania szlifierki taśmowej, gwoździarki czy piły skośne. Jeśli przyszły twór nie jest zabezpieczony, może odbić się rykoszetem i spowodować poważne obrażenia Tobie, komuś obok lub samemu narzędziu, które będzie do wyrzucenia. Ostrze nie może poruszać się w sposób prawidłowy, zaś pistolet do gwoździ może źle wcelować w punkt. Zabezpieczanie kawałka materiału trwa tylko kilka sekund.

Trzymaj obserwatorów w bezpiecznej odległości

W niektórych przypadkach, ludzie mogą chcieć obserwować pracę, podczas gdy jest ona wykonywana. Na przykład, dziecko może chcieć oglądać kiedy jego rodzic zajmuje się renowacją mebli. To dobrze, że są osoby, które chcą się czegoś nauczyć, jednakże należy pamiętać o tym, iż muszą pozostać w bezpiecznej odległości. Nawet jeśli są daleko, powinni nosić okulary i inne wyposażenie ochronne, aby zmniejszyć ryzyko urazów. Dzieci powinny być nauczone, że narzędzia elektryczne są bardzo niebezpieczne, dlatego trzeba stać w bezpiecznej odległości.

Szukanie nowych elektronarzędzi w sieci

W pewnym momencie, większość elektronarzędzi jest starych i zniszczonych, muszą zatem być wymienione na nowszy, skuteczniejszy model dostępny w sklepach. Łatwo jest znaleźć niedrogie, wysokiej jakości elektronarzędzia w sklepach, ale dobrze im się najpierw konkretnie przyjrzeć.

Nawet najlepiej zaprojektowane elektronarzędzia na świecie mogą spowodować obrażenia ciała, jeżeli nie są właściwie wykorzystywane. Poprzez podjęcie odpowiednich kroków, człowiek może bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi i wykonać pracę w domu dużo szybciej i skuteczniej. Odzież ochronna, np. okulary ochronne jest również dostępna w sklepach. Jeśli jesteś monterem powinieneś zaopatrzyć się w taki sprzęt, aby pracować tak bezpiecznie, jak to możliwe przy użyciu elektronarzędzi.

Artykuł powstał we współpracy z narzedziaprofesjonalne.eu