Browse By

Jak walczyć z Zespołem Suchego Oka?

Klimatyzacja, ciągłe patrzenie w ekran komputera, praca przy sztucznym oświetleniu. To wszystko czynniki otoczenia, które niestety mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia naszych oczu. Większość z nich bardzo trudno jest wyeliminować, ponieważ obecnie wiele zawodów wymaga do pracy wykorzystywania komputera. Z tego powodu coraz więcej osób cierpi z powodu schorzenia o nazwie Zespół Suchego Oka. Na czym ono polega i jakie są jego objawy? Jak sobie z nim radzić i co zrobić, aby przynieść sobie ulgę w cierpieniu? Dowiedz się więcej na temat tego problemu i naucz się z nim skutecznie walczyć, aby zlikwidować dyskomfort i poprawić jakość swojego widzenia. Wszystkie przydatne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Najczęstsze przyczyny oraz objawy Zespołu Suchego Oka

Zespół Suchego Oka to jedna z wielu dolegliwości aparatu wzroku, do której może prowadzić częste patrzenie w ekrany, zarówno telewizora, jak i komputera, suche powietrze i klimatyzacja, a także sztuczne oświetlenie. Wpływ na rozwój tego schorzenia ma także częsty kontakt z dymem papierosowym, który niestety mocno wysusza spojówkę i prowadzi do jej podrażnień. Wszystkie te czynniki, które przez długi czas oddziałują regularnie na Twoje oczy mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów ze wzrokiem, które zaczną się pojawiać nie tylko teraz, ale również w okresie przekwitania i starości. Zespół Suchego Oka niestety jest jedną z nich. To dolegliwość, która powoduje ogromny dyskomfort oraz znacznie obniża jakość widzenia oraz ogólnie życia, i może wpływać na Twoje bezpieczeństwo na przykład podczas jazdy samochodem lub wykonywania innych czynności, które wymagają skupienia i nie rozmazanego obrazu.

To schorzenie charakteryzuje się zaczerwienieniem spojówki, uczucie pieczenia i bólu, ciągłe wrażenie zmęczonych oczu, wrażenie piasku pod powiekami oraz wrażenie obecności ciała obcego, nadmierne łzawienie, podwójny obraz lub brak jego ostrości. U osób cierpiących z powodu zespołu suchego oka, mogą występować zarówno wszystkie te objawy, jak i tylko ich część. Wielu osobom wydaje się, że objawy te są jedynie nieprzyjemne i mocno dokuczliwe, jednakże w rzeczywistości są one także dość niebezpieczne. W rzeczywistości jednak wszelkie zmiany tego typu należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą, ponieważ brak odpowiedniego leczenia zespołu suchego oka może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań na przykład w postaci owrzodzeń i bardzo ostrego stanu zapalnego, wymagającego silnych antybiotyków. Brak reakcji może nawet doprowadzić do utraty wzroku przez chorego z powodu braku odpowiedniej ochrony oczu w postaci filmu łzowego. Dlatego też w przypadku zauważenia niepokojących objawów nie ma czasu do stracenia i należy jak najszybciej udać się do specjalisty po pomoc.

Wykonaj kompletne badania oczy oraz wylecz ZSO metodą Rexoneye w Centrum Optyczno-okulistycznym Onedayclinic we Wrocławiu!

Pozbądź się bólu i popraw jakość swojego życia

Podstawą skutecznego leczenia zespołu suchego oka jest odpowiednia diagnoza, dlatego też z problemami ze wzrokiem, które nie chcą ustąpić po kilku dniach same, należy jak najszybciej udać się do okulisty. Lekarz wykona wszelkie niezbędne badania oraz dokładnie sprawdzi i przeanalizuje objawy. Na podstawie wywiadu oraz otrzymanych wyników poda diagnozę oraz dobierze metodę leczenia problemu, aby jak najszybciej się go pozbyć oraz złagodzić uciążliwe objawy. W przypadku zdiagnozowania zespołu suchego oka lekarz powinien podać Ci różne opcje, dzięki którym będziesz w stanie lepiej chronić oczy i zmniejszyć negatywny wpływ na ich kondycję wywierany przez czynniki, takie jak sztuczne światło, praca przed komputerem i inne. Ponadto lekarz powinien zapisać Ci specjalne krople do oczu, które powinny być możliwie jak najbardziej zbliżone składem do naturalnych łez. Pomoże to w skutecznym nawilżeniu oka oraz odbudowaniu filmu ochronnego na spojówce. W przypadku bardzo zaawansowanego problemu lekarz może zalecić zabieg zamknięcia gruczołów łzowych. Może być to zabieg czasowy lub trwały.

Każdego dnia nasz wzrok jest narażony na wiele niebezpieczeństw oraz na działanie czynników zewnętrznych, które bardzo mocno go nadwyrężają i sprawiają, że jakość widzenia znacznie spada. Jeśli tylko zaczniesz zauważać jakiekolwiek objawy pogorszenia się stanu Twojego wzroku, to czym prędzej udaj się do lekarza specjalisty. W tej kwestii nie warto ryzykować, ponieważ skutki mogą być naprawdę poważne i niemożliwe do odwrócenia.