Jak wygląda praca kierowcy w Anglii?
Praca jako kierowca nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się ona z długimi trasami spędzonymi w samotności, ale mimo to ma również wiele zalet. Wysokie zarobki to nie jedyna cecha, która zachęca kandydatów. Pracy nie brakuje i w Polsce jak i za granicą. Jest to odczuwalne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Pracodawcy poszukują pracowników dla siebie również poza granicami swojego kraju. Olbrzymie niedobory sprawiają, że kandydaci bez doświadczenia mogą liczyć się z pozytywnym rozpatrzeniem swojej kandydatury. Wymagania są niewielkie. Konieczne jest posiadanie prawo jazdy kategorii C lub C+E. . Kategoria C uprawnia do kierowania pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Posiadanie kategorii C+E umożliwia prowadzenie zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą. Pracodawcy w Anglii poszukujący kierowców zazwyczaj wymagają choć podstawowej znajomości języka angielskiego. Znajomość każdego dodatkowego języka będzie mile widziana i z pewnością zostanie dostrzeżona przez pracodawców.
Czy praca kierowcy CE jest bardzo wymagająca?
Pamiętajmy, że praca jako kierowca jest bardzo wymagająca i wyczerpująca. Przeważnie spedytor spędza w trasie około dziewięciu godzin dziennie, co tygodniowo daje 54 godziny. Kierowcy w systemie tygodniowym mają prawo do trzech przerw po dziewięć godzin i dwóch po 11 godzin. Zasady te często są łamane, co nierzadko prowadzi do wypadków spowodowanych przemęczeniem. Inne regulacje czasu pracy dotyczą osób przewożących produkty spożywcze, które wymagają szybkiego transportu i jak najwyższej świeżości. Po wykonaniu dłuższych tras, kierowca może podjąć tygodniowy urlop. Tak długa rozłąka z rodzinom wiele osób zniechęca do podjęcia trudu.
Zalety pracy w Anglii
Praca ta ma mimo wszystko wiele zalet. Wysokie zarobki w Anglii mogą sięgać nawet 10 tysięcy złotych, przy czym cena ta często uzależniona jest od ilości przejechanych kilometrów. W Polsce zarobki oscylują koło 4-7 tysięcy, ale należy doliczyć wydatki związane z wyżywieniem i ewentualnym wynajęciem noclegu. Wynagrodzenie zazwyczaj jest liczone pod kątem ilości przejechanych kilometrów, więc często zdarzają się dodatkowe prowizje. Należy pamiętać, że wyrobienie sobie prawa jazdy kategorii C i C+E wiąże się ze znacznym wydatkiem. Mimo, to gwarantuje nam one znalezienie pracy, która zapewni nam satysfakcjonujące zarobki. Praca jako kierowca z pewnością spodoba się osobą lubiącym intensywny tryb życia i dalekie podróże. Wspaniałe widoki, możliwość poznawania nowych kultur z pewnością zachwyci niejedną osobę. Co ciekawe firmy transportowe coraz częściej stawiają na zdrowy tryb życia swoich pracowników. W tirach znajdują się lodówka w której propagowane jest trzymanie zdrowych produktów żywnościowych. Nawet będąc kierowcą, możemy zachować zdrowie i dobrą kondycję organizmu.