Browse By

Jak wybierać nasiona rolnicze?

Nasiona, które są odpowiednie dla rolników, muszą charakteryzować się wysoką jakością, dzięki której plony będą duże i wysokie. Gdzie jednak początkujący rolnik może szukać tak dobrych jakościowo nasion, którymi będzie mógł obsadzić swoje pole? W tym poradniku postaramy się dać wskazówki, gdzie warto jest kupować nasiona, a gdzie lepiej jest tego nie robić. Dzięki temu, będziesz w stanie nabyć takie nasiona, które dadzą ci wspaniałe plony, a co za tym idzie, będziesz mógł na tym zarobić!

Gdzie warto jest kupować nasiona rolnicze?

Pierwszym miejscem, w którym warto jest kupować nasiona rolnicze, jest sklep ogrodniczy. W takich sklepach z łatwością można znaleźć nasiona, które mają bardzo dobrą jakość, ponieważ takie sklepy sprzedają nasiona od najlepszych, topowych producentów. Topowi producenci, którzy wytwarzają nasiona już od wielu lat są z pewnością najlepszym rozwiązaniem, jakie możesz uzyskać. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że plony, które wyrosną, będą duże i wysokie. Ale takie nasiona można kupić nie tylko w sklepach ogrodniczych, znajdujących się w miastach, lub na obrzeżach miast.

Takie, dobrej jakości nasiona rolnicze można także kupić w sklepach internetowych, w których także można zakupić produkty od znanych producentów. Warto jest sprawdzić, czy dany sklep internetowy prowadzi sprzedaż produktów certyfikowanych, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz coś, co zostało przebadane.

Gdzie nie jest warto kupować nasion rolniczych?

Nasion rolniczych natomiast nie warto jest kupować na wszelkiego rodzaju targach. W takich miejscach można dostać jedynie nasiona złej jakości, które mogą mieć nawet domieszki różnego rodzaju chwastów. Oprócz tego może się zdarzyć także to, że nasiona, które zakupi się na targowiskach, mogą okazać się nie tymi, które chcieliśmy kupić. Może to być zupełnie inna roślina, lub inna odmiana rośliny, którą chcieliśmy kupić.

Kwalifikowany materiał siewny to podstawa w efektywnym rolnictwie.

Aby zapobiegać takim wypadkom, trzeba po prostu nie kupować nasion rolniczych na targowiskach. Aby nasiona mogły dobrze wykiełkować muszą mieć one odpowiednią jakość, a niestety kupując je na targu, nie mamy możliwości tego, by dowiedzieć się jaka jest czystość, czy wilgotność nasion. Dlatego też jako rolnik powinieneś unikać zarówno targów, jak i ulicznych sprzedawców.

O czym warto jeszcze pamiętać, kupując nasiona rolnicze?

Przede wszystkim, tak jak już zostało napisane, przy zakupie nasion rolniczych trzeba pamiętać o ich czystości oraz wilgotności. To są właśnie niektóre z wyznaczników tego, jaka jest jakość samych ziaren. Czystość powinna oscylować mniej więcej na poziomie 98% lub więcej, z kolei wilgotność powinna wynosić 15% lub nieco mniej.

Kupując produkty od sprawdzonych producentów takich jak producent nasion rolniczych Ampol-Merol, niezależnie czy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, czy też w Internecie, masz pewność, że te wymagania zostaną spełnione.

Niezwykle istotne jest to, aby nasiona rolnicze, które są kupowane przez rolników, miały odpowiednio wysoką jakość. To sprawi, że nie ważne, co zostanie posiane (czy zboża, czy też inne rośliny), będzie w stanie wyrosnąć w dużych ilościach.

Oczywiście nadal trzeba mieć na uwadze to, jaką glebę i jakie nawozy potrzebne są do jak najlepszego traktowania danej rośliny. Bez tej wiedzy i bez przestrzegania tych zasad, nawet najlepsze nasiona dadzą raczej średni plon, a co za tym idzie, zbiory też nie będą zadowalające!