Browse By

Jak rozpoznać biżuterię autorską?

Na świecie co rusz pojawiają się nowe mody. Jednego roku wszyscy chcą mieć jakąś rzecz, następnego coś zupełnie innego. Większość na pewno zaobserwowała, że od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszy się biżuteria autorska. Z jakiego powodu?

Dla kogo jest biżuteria autorska

Przede wszystkim z takiego, że każdy wyrób jest całkowicie niepowtarzalny. Osoby pragnące być oryginalne, powinny wyłącznie sięgać po tego typu ozdoby i dodatki, ponieważ w  biżuterii autorskiej nie ma mowy o masowej produkcji jednego wzoru. Już nie tylko z tego względu, że artykuły mają być wyjątkowe, ale dlatego że każdy kolczyk, każdy naszyjnik, czy pierścionek jest w całości tworzony przez autora biżuterii. To on ją projektuje, wylewa model a następnie wytwarza właściwą biżuterię. Wszystko ręcznie i dlatego ma to tak ogromną wartość i jest tak mocno pożądane.

Dochodzi nawet do tego, że niektóre panie nie wyobrażają sobie skorzystać z innego dodatku aniżeli biżuterii autorskiej. Od zawsze tak było, że rękodzieła były bardzo cenne i w tym względzie nic się nie zmieniło. Ludzie doceniają pracę i wysiłek innych osób i to niezmiernie cieszy. W tym wypadku doszło do tego, że ręcznie wykonane ozdoby traktowanego są jak swego rodzaju arcydzieło i nie ma czemu temu się dziwić, ponieważ biżuteria artystyczna tworzona nie jest przez osoby umiejące zawinąć drucik o drucik, czy nawlec koraliki na sznurku, ale przez plastyków, którzy swe artystyczne uzdolnienia postanowili właśnie w ten sposób wykorzystać. Nie w malarstwie ani rzeźbie, a właśnie w biżuterii autorskiej. I sprawdzają się w tej dziedzinie wyśmienicie- świadczy o tym spora grupa bardzo zadowolonych użytkowniczek tego typu kosztowności. biżuteria autorska

Autorska czy nie?

Jednak, w jaki sposób osoba, która w ogóle nie orientuje się w tych sprawach ma mieć pewność, że to co zakupuje jest prawdziwym hand made? Przede wszystkim po ilości danego wzoru. Jeśli w sklepie (obojętnie czy stacjonarnym czy internetowym) widzi się, że nie ma dwóch takich samych pierścionków, albo kolczyków to można być prawie pewnym, że jest to osobisty wyrób artysty. Mogą oczywiście dane modele być do siebie bardzo zbliżone, ale to z tego względu, że projektanci tworząc biżuterię szykują od razu całą kolekcję zimową, letnią i tak dalej. Są one wówczas bardzo zbliżone (jakiś wspólny motyw w kształcie lub kamień), ale w dalszym ciągu każdy element biżuterii jest różny. Dwóch identycznych nie ma. Kolejnym wyznacznikiem jest bardzo oryginalny fason stworzonych cudowności.

U zwykłego jubilera w zasadzie wiadomo czego się spodziewać, bo biżuteria zbytnio się nie zmienia. Ta zasada całkowicie nie dotyczy biżuterii artystycznej, w której widać umiłowanie do eksperymentów i można by nawet rzecz do awangardy. Dlatego szczęśliwe posiadaczki takich wyrobów są w swym wyglądzie tak niezwykle wyjątkowe. Są oczywiście miejsca, które mają zamiar naciągnąć klientki na podrabiane produkty, dlatego wyznacznikiem powinna być również cena. Coś zbyt taniego zdecydowanie jest podejrzane. To samo tyczy się miejsca produkcji. Jeśli jest podana gdzieś informacja, że zakupowana biżuteria artystyczna pochodzi z hurtowni, to naprawdę dla nikogo nie jest tajemnicą, że takiego miejsca, jak hurtownia biżuterii autorskiej po prostu nie ma.