Browse By

Jak przygotować się do zabiegu usuwania woreczka żółciowego?

Woreczek żółciowy pełni ważną funkcję, polegającą na przechowywaniu żółci produkowanej przez wątrobę. Czasem jednak w woreczku dochodzi do zwapnień i tworzą się kamienie. Często nawet nie wiemy o ich istnieniu, ponieważ nie ma żadnych objawów. Zdarza się jednak, że konieczna jest operacja. W jakich sytuacjach usuwamy woreczek żółciowy? Jak przebiega zabieg? Jak się do niego przygotować?

Najczęstsze przyczyny usuwania woreczka żółciowego

Żółć transportowana z woreczka żółciowego do dwunastnicy bierze udział w procesach trawiennych. U niektórych osób dochodzi do wytrącania się kryształków cholesterolu i soli żółciowych, które łączą się ze sobą, tworząc grudki. Nie zawsze są one uciążliwe, często dowiadujemy się o nich przypadkiem. Najczęstsze objawy to uczucie ucisku pod prawym żebrem lub uczucie pełności. Problemy pojawiają się najczęściej po zjedzeniu czegoś tłustego. Niepokojącym symptomem jest też silna, długotrwała kolka. Inne objawy to nudności lub wymioty, czasem pojawia się także gorączka. Konieczna jest jak najszybsza reakcja, by nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych.

Poważnymi wskazaniami do usunięcia woreczka żółciowego są:

  • istniejące zgrubienia na ściankach woreczka,
  • cukrzyca typu drugiego,
  • wcześniejsze występowanie w rodzinie nowotworów dróg żółciowych.

Woreczek żółciowy pełen złogów może podnosić ryzyko wystąpienia nowotworu. Jest to częsty przypadek, w którym lekarze doradzają jego usunięcie.

Jak wygląda zabieg usunięcia woreczka?

ból woreczek żółciowy

Zastanawiasz się gdzie we Wrocławiu usunąć woreczek żółciowy? Wielu zadowolonych pacjentów poleca Centrum Medyczne 1look. Wykonywane są tam różnego rodzaju z zakresu chirurgii ogólnej i nie tylko.

Istnieją dwie główne metody usunięcia woreczka żółciowego. Pierwsza z nich to laparoskopia, która jest nieco mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg. Laparoskopia stosowana jest w mniej poważnych przypadkach.  Na brzuchu wykonywane są cztery niewielkie nacięcia o szacowanej długości 1 cm, przez które wprowadza się do środka niezbędne narzędzia. Lekarz obserwuje operację poprzez endoskop. Jama otrzewna zostaje wypełniona powietrzem, co sprawia, że brzuch może wyglądać trochę jak balon. Konieczne jest zamknięcie tętnic i przewodu żółciowego za pomocą odpowiednich klipsów. Kolejny krok to wycięcie woreczka. Z łóżka można wstać już tego samego dnia, a następnego można już opuścić szpital. Po 10 dniach zdejmowane są szwy, a po upływie 2 tygodni następuje powrót do pełnego zdrowia. 

Druga metoda to zabieg tradycyjny. Dojście do siebie po jej zastosowaniu wydłuża się do miesiąca i wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu po jej wykonaniu. Zazwyczaj są to 2-3 dni. Podczas zabiegu wykonywane jest cięcie pod prawym łukiem żebrowym. W metodzie tradycyjnej przewody żółciowe i tętnice są podwiązywane.

Jak przygotować się do zabiegu?

Konieczne jest oczyszczenie jelit poprzez picie dużej ilości płynów oraz eliminacja pokarmów tłustych i ciężkostrawnych. Na dzień przed zabiegiem warto wziąć kąpiel pod prysznicem. W nocy poprzedzającej zabieg nie można nic jeść ani pić. Personel medyczny musi zostać poinformowany o wszystkich przyjmowanych regularnie lekach. Jeśli mowa o lekach przeciwzapalnych lub wpływających na krzepliwość krwi, muszą być one odstawione już na tydzień przed operacją. Zakazany jest alkohol i papierosy w okresie przed zabiegiem oraz po nim, przez cały czas rekonwalescencji. Zalecenia po zabiegu to już klasycznie lekkostrawna dieta, oszczędny tryb życia i zapewnienie sobie osoby do pomocy.

Możliwe dolegliwości. Czego unikać po zabiegu?

Organizm potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmian w funkcjonowaniu. Wydzielana przez wątrobę żółć będzie od teraz transportowana bezpośrednio do dwunastnicy, a cały proces „przyzwyczajania” organizmu może trwać nawet do 6 tygodni. Krótko po zabiegu oczywiste są bóle brzucha, zdarzają się wzdęcia, czasem nawet zatrzymanie procesu wypróżniania się. Możliwe są biegunki lub niestrawność, a lekarstwem na to jest lekkostrawna dieta. Może pojawiać się dyskomfort w jamie brzusznej. Ciekawym paradoksem jest to, że z powyższymi dolegliwościami rzadziej zmagają się osoby, których problemy były znacznie nasilone przed zabiegiem.

Wybierając miejsce, w którym wykonany zostanie zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, warto porównać ze sobą poszczególne oferty i zapoznać się z opiniami, wybierając najbardziej zaufaną klinikę.