Browse By

Dezynsekcja, czyli skuteczne metody zwalczania insektów

Choć czasem nie mamy zbyt dużej ochoty na cotygodniowe sprzątanie, to jednak warto poświęcić godzinę na czyszczenie domowych powierzchni, jeśli nie chcemy wyhodować insektów. Niemniej jednak nie zawsze mamy na to wpływ, zwłaszcza jeśli wynajmujemy mieszkanie od kogoś, kto nie był za pan brat z odkurzaczem i mopem. Jak wówczas sobie poradzić i jaką metodę dezynsekcji, czyli zwalczania insektów wybrać, by okazała się skuteczna?

Jakie insekty możemy spotkać w mieszkaniach?

Karaluchy, pluskwy, prusaki, mrówki, nieraz pchły czy wszy – to jedne z najpopularniejszych insektów, z którymi możemy się spotkać w mieszkaniach, zwłaszcza tych, w których nie zadbano o częste i dokładnie sprzątanie. Pamiętajmy bowiem, że jak w każdym przypadku, także i w tym „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zatem jeśli mamy taką możliwość, to po prostu sprzątajmy regularnie w pomieszczeniach, nie zostawiajmy także resztek jedzenia i regularnie wyrzucajmy śmieci, które jak wiemy, przyciągają różnej maści insekty. Nie lekceważmy rozsypanego cukru – w nim może rozprzestrzenić się rybik cukrowy i chociaż jest niegroźny dla człowieka, bo nie powoduje żadnych chorób i nie atakuje, to na pewno nie będziemy zadowoleni, znajdując go w jedzeniu.

Przed wynajęciem mieszkania dokładnie je obejrzyjmy, przyjrzyjmy się klatce schodowej – jeśli zobaczymy tam ogłoszenia firm dotyczące dezynsekcji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że takowe usługi są w danym budynku potrzebne. Jeśli jednak już wynajęliśmy mieszkanie z niechcianymi lokatorami w postaci prusaków, karaluchów, much, mrówek czy pluskiew, niestety musimy sobie jakoś poradzić.

Rodzaje sklepowych środków do walki z insektami

Teoretycznie z insektami możemy próbować poradzić sobie na własną rękę, w sklepach mamy bowiem spory wybór specjalistycznych środków chemicznych, po które sięgamy w przypadku odkrycia insektów w mieszkaniu. W zależności od rodzaju środki te mają odmienny sposób działania. Część z nich, tak zwane środki kontaktowe, po zetknięciu się z owadem powodują jego śmierć niemal natychmiast, a to dzięki substancjom paraliżującym układ nerwowy. Inne środki wymagają, by dany owad je spożył – wówczas dopiero unicestwiają wroga. Jeszcze innym do działania potrzebne jest przeniknięcie do układu oddechowego owada. W przypadku zwykłych much czy komarów często stawiamy na specyfiki podłączane do kontaktu lub specjalne lampy, które powodują obumieranie owada. Te metody nie sprawdzą się jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużą ilością insektów, które w naszym mieszkaniu zostawiły jaja, wówczas potrzeba specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza że sklepowe środki chemiczne mogą być niebezpieczne także dla naszego układu oddechowego.

tępienie pluskiew

Zamgławianie na ciepło i na zimno jako metoda walki z insektami

Jedną z profesjonalnych metod walki z insektami jest tak zwane zamgławianie, które można wykonać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Polega na tym, że w pomieszczeniu rozpylana jest specjalna substancja chemiczna (w postaci mgły), dzięki której niszczone są insekty nawet o minimalnych rozmiarach (ok. 10 mikronów). W zależności od przypadku można zastosować gorącą bądź zimną mgłę [1]. I choć metoda ta jest skuteczniejsza od odprysku, ponieważ dłużej utrzymuje się na dezynsekowanych powierzchniach i dociera do niedostępnych miejsc, to jest także droższa, z tego samego powodu. Stosuje się ją głównie w pomieszczeniach przemysłowych – na przykład halach czy magazynach wielkopowierzchniowych, ale także w piwnicach budynków mieszkalnych.

Dlaczego warto postawić na profesjonalne metody walki z insektami?

Domowe sposoby walki z owadami mogą nas zawieźć, zwłaszcza gdy do końca nie wiemy, z jakim insektem mamy do czynienia. Jest to możliwe, ponieważ na co dzień z pewnością nie oglądamy zdjęć karaluchów, rybików czy pluskw. Profesjonalna firma z łatwością oceni, z jakiego rodzaju się zetknęła, i dobierze odpowiednią metodę eliminacji z właściwą ilością potrzebnego środka. Nie mając doświadczenia w tej kwestii, możemy sobie zaszkodzić, aplikując zbyt dużo chemii i przy okazji narazić zdrowie własne i innych. Najmniej skuteczną metodą są opryski, z kolei najdroższą, ale wykazującą dużo lepsze efekty – zamgławianie. Na co postawimy, zależy od nas, ale pamiętajmy, że zdrowie jest bezcenne, dlatego lepiej wydać pieniądze raz, a dobrze.

[1] – Źródło: https://vector-uslugi.pl/dezynsekcja-dezynfekcja/