Browse By

Jak pozbyć się żylaków?

Problem żylaków dotyka wielu osób, nie tylko w podeszłym wieku, i najczęściej jest wynikiem uwarunkowań genetycznych niemożliwych do uniknięcia. Żylaki można odziedziczyć po rodzicach i dziadkach, choć ich problem pogarsza dodatkowo niezbyt aktywny tryb życia, niezdrowa dieta i niektóre choroby przewlekłe. Jak pozbyć się żylaków, gdy zaczynają się pojawiać i jak zapobiegać ich powstawaniu? 

Jak powstają żylaki? 

Żylaki, widoczne w postaci powiększonych, nabrzmiałych żył na powierzchni skóry, to najczęściej wynik niewydolności żylnej kończyn dolnych. Widoczne, kręte żyły przybierają kolor niebieski z powodu niedotlenionej krwi płynącej wewnątrz i są powodem do obaw o prawidłowe krążenie – gdy zaczynają pojawiać się żylaki, warto odwiedzić lekarza, sprawdzić drożność żył i zamknąć żylaki.

Żylaki powstają, gdy zastawki w żyłach są uszkodzone i krew, która powinna dotleniać kończyny dolne i wracać do serca, zaczyna się cofać. Wraz z cofaniem się krwi wzrasta jej ciśnienie – krew naciska z coraz większą siłą na ścianki żył, rozszerzając je i uniemożliwiając powrót żyły do pierwotnego kształtu. Żyły pozostaną nieprawidłowo poszerzone, a napierając na skórę, spowodują, że będzie ona cieńsza i napięta – wszystkie nieestetycznie wyglądające żyły, napuchnięte naczynia i „pajączki” będą pod skórą wyraźnie widoczne. 

Czy żylaków można uniknąć?

Wiele osób ma do żylaków predyspozycje genetyczne i nawet zachowując wszystkie odpowiednie środki ostrożności, u osób takich żylaki mogą się pojawić. Jest jednak kilka reguł, których warto przestrzegać aby zmniejszyć ryzyko powiększania się żył i cofania się krwi. Przede wszystkim warto unikać długiego stania i siedzenia, a jeśli jest konieczne, starać się przestępować co jakiś czas z nogi na nogę, tupać, wykonać co godzinę kilka przysiadów, a w pozycji siedzącej zmieniać pozycję i unikać zakładania  nogi na nogę. Warto odpoczywać też z nogami uniesionymi do góry i pamiętać o ruchu, który poprawia krążenie i wzmacnia mięśnie. 

Czego należy unikać, by nie narazić się na żylaki:

  • nadwagi,
  • zbyt gorących kąpieli,
  • sauny i solarium,
  • niewygodnych butów na obcasie,
  • obcisłych spodni i bielizny,
  • palenia papierosów.

Niezbyt zdrowy tryb życia w połączeniu z pracą wymagającą siedzenia bądź stania i brakiem ruchu mogą przyczynić się do przyspieszenia pojawienia się żylaków. 

Leczenie żylaków – jak pozbyć się problemu? 

żylaki nfz

Centrum Medyczne 1look oferuje klejenie i usuwanie żylaków na NFZ we Wrocławiu. Przeprowadzane zabiegi są skuteczne, a pacjent jest otaczany profesjonalną, troskliwą opieką.

W leczeniu żylaków stosuje się obecnie kilka sprawdzonych metod dobieranych do przypadku pacjenta przez lekarza na podstawie postawionej diagnozy i oczekiwanych rezultatów. Jedną z najpopularniejszych obecnie metod jest skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żylaków specjalnym preparatem powodującym zrastanie się żyły. Zabieg pozwala na to, by odciąć przepływ krwi przez powiększoną żyłę bez konieczności jej wycinania. Krew, która normalnie płynęła przez żylaki zostaje przekazana do okolicznych żył powierzchniowych, a sam żylak z czasem stopniowo zanika. Pacjenci po zabiegu skleroterapii mogą już po kilkunastu godzinach od zabiegu powrócić do normalnego trybu życia. Jeśli będą stosować się do zaleceń pomagających uniknąć żylaków, istnieje duża szansa na to że zabieg nie będzie musiał być szybko powtórzony. 

Inne metody leczenia żylaków obejmują między innymi klejenie, a więc podanie specjalnego kleju do światła żyły, a następnie uciskanie jej tak, by ścianki skleiły się ze sobą i uniemożliwiły przepływ krwi przez żylaki. Zabieg klejenia jest małoinwazyjny i skuteczny, chociaż nie może być wykonany na każdej żyle dlatego zawsze to lekarz podejmuje ostateczną decyzję o zastosowaniu tej metody. Żylaki można leczyć też oczywiście metodami chirurgicznymi polegającymi na fizycznym usunięciu żylaków i przekierowaniu przepływu krwi przez sąsiadujące, zdrowe naczynia krwionośne. Zabiegi chirurgiczne wymagają dłuższego okresu leczenia po zabiegu, ale są niezbędne u pacjentów z bardzo rozległymi żylakami, które nawracają nawet po zastosowaniu innych metod leczenia. 

Jak postępować po zabiegu na żylaki?

Zależnie od zastosowanej metody leczenia, lekarz przekaże pacjentowi kiedy możliwy jest powrót do normalnego trybu życia oraz na co należy uważać, by nie doprowadzić do powikłań. Bez względu na wynik leczenia i wykorzystaną metodę, warto stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po zabiegu warto jak najszybciej zacząć chodzić, zważając oczywiście na zalecenia lekarzy, ale pamiętając, że bezruch może doprowadzić do powstania zakrzepów w żyłach. Jeśli to konieczne, należy nosić opatrunek uciskowy, przyjmować leki przeciwdziałające powstawaniu zakrzepów oraz korzystać z masaży, które pobudzą krążenie krwi w układzie żylnym.