Browse By

Jak nauczyć się pływać?

Najlepszy czas na naukę to oczywiście okres dzieciństwa, jednak jeżeli nie wykorzystałeś tego czasu nie martw się. Dorośli również z powodzeniem uczą się pływać.

nauka pływania

Samodzielnie, czy z trenerem?

Oczywiście, że lepiej zdecydować się na naukę z trenerem. Ten będzie obserwował twoje ruchy i na bieżąco je korygował. Trener nauczy cię odpowiedniej techniki i zapobiegnie wykształceniu się nieprawidłowych nawyków. Najtrudniej jest nauczyć się odpowiednio oddychać przy pływaniu, a lekcje z instruktorem będą sporym ułatwieniem. Samodzielna nauka też jest możliwa, o ile masz w sobie dużo samozaparcia i cierpliwości.

Co nam ułatwi naukę?

Do takich gadżetów z pewnością należą płetwy i deska. Płetwy pomogą nam utrzymać pozycję horyzontalną w wodzie, a deska utrzyma nas na powierzchni i zapewni nam pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Pomoże to szczególnie osobom, które boją się wody i mają problemy z zachowaniem spokoju w trakcie pływania.

nauka pływania na basenie

Nauka w basenie, czy w morzu?

Należy sobie zdać sprawę z faktu, że każdy człowiek ma naturalną zdolność do bezproblemowego utrzymania się na wodzie. Kluczem do sukcesu jest spokojne, regularne oddychanie. Dlatego dzieciom jest tak łatwo nauczyć się pływania, bo one nie panikują w wodzie i nie myślą za dużo. Po prostu pływają, co jest naturalne dla człowieka. Z pewnością słona, morska woda ułatwi nam to zadanie. Pamiętaj jednak, że w morzu lepiej nie pływać samemu i lepiej upewnić się wcześniej jak wygląda głębokość w poszczególnych miejscach. Okazuje się, że największym problemem dla większość osób jest strach przed zanurzeniem głowy. Najlepszym na to ćwiczeniem, będzie płaskie leżenie na plecach i osiągnięcie spokoju.

Jaki styl na początek?

Potocznie zwana „żabka”, to najpopularniejszy styl wybierany na sam początek przygody z pływaniem. Ta technika nie wymaga zbyt wiele siły i umiejętności, jest stosunkowo najłatwiejsza do opanowania. Wykonywane ruchy powinny być zsynchronizowane i symetryczne. Kolejnym popularnym stylem jest „kraul”, który nazywany jest również stylem dowolnym. Tą technikom jesteś w stanie najszybciej poruszać się w wodzie.