Browse By

Higiena i bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu

Dzieci przebywające w przedszkolu powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki higieniczne, co sprzyja nie tylko ich bezpieczeństwu.

Pozwala również na wdrażanie wśród dzieci zdrowych nawyków sanitarnych. Jak zatem powinna wyglądać łazienka w przedszkolu? Jakie wymogi powinna ona spełniać, aby była bezpieczna dla przedszkolaków?

Łazienka w przedszkolu to pomieszczenie, w którym bez problemu będą mogli zaznać trochę prywatności, a jednocześnie nauczą się podstawowych czynności higienicznych. Dlatego też sam wygląd łazienki, a przede wszystkim jej wyposażenie powinno spełniać określone wymagania. Przy kompletowaniu wyposażenia łazienki warto korzystać z ofert sprawdzonych producentów wyposażenia łazienek – również dla przedszkoli.

Co powinno znaleźć się w łazience w przedszkolu?

Toalety w przedszkolach są niezwykle istotne i odgrywają ważną rolę w infrastrukturze placówki. Jednocześnie ze względu na to, że korzystają z nich najczęściej dzieci, powinny zostać odpowiednio wyposażone, aby maluchy miały zapewniony komfort. Samodzielne wykształcenie przez dzieci dobrych nawyków higienicznych już w wieku przedszkolnym, będzie miało ogromne znaczenie w ich przyszłości.

Z racji tego, że dzieci są małe, koniecznie łazienkę trzeba dostosować do ich rozmiaru. Stąd też elementy wyposażenia najlepiej zamawiać jedynie u sprawdzonych producentów, zapewniających meble do przedszkoli. Oprócz kabin sanitarnych dla przedszkoli, w łazience powinny znaleźć się umywalki, suszarki do rąk lub pojemniki z jednorazowymi ręcznikami papierowymi.

Dlaczego łazienki w przedszkolu powinny być dobrze wyposażone? To właśnie w nich rozpoczyna się przygoda dzieci podczas nauki podstawowych zasad higieny – mycie rąk przed posiłkiem bądź tuż po załatwieniu swoich potrzeb. Nie może zatem zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia, które są określone odpowiednimi wymogami.

bezpieczeństwo w przedszkolu

Obowiązkowe wyposażenie łazienki w przedszkolu – wymogi

To, co powinno się znaleźć w przedszkolnych łazienkach reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji, dotyczące bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach czy placówkach edukacyjnych. Z rozporządzenia wynika, że w każdej z łazienek w przedszkolu jedna umywalka powinna przypadać na maksymalnie piętnaścioro dzieci. Oprócz tego w łazienkach powinna znaleźć się odpowiednia liczba ustępów, odpowiadająca ilości umywalek.

Warto zadbać o to, aby kabiny łazienkowe były dostosowane do wzrostu dzieci, a także były bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Oprócz tego dyrektor przedszkola powinien zadbać o to, aby każda umywalka miała dostęp do ciepłej wody, a same krany wyposażone w termostat, aby chronić dzieci przed poparzeniem się.

Dodatkowo w łazienkach w przedszkolu nie może zabraknąć małego brodzika to podmywania małych dzieci, które jeszcze nie radzą sobie z korzystaniem z toalety.

Osobną kwestię, na którą muszą zwrócić uwagę dyrektorzy placówek, jest montaż akcesoriów i dodatkowych sprzętów łazienkowych. Nie tylko ustępy wraz z kabinami przedszkolnymi powinny być dostosowane do możliwości małego człowieka. Istotne jest również montaż pojemników na papier toaletowy, odpowiedniej ilości dozowników mydła, znajdujących się przy umywalkach. W przedszkolnych łazienkach nie może również zabraknąć suszarek do rąk, bądź pojemników z uzupełnionym papierem jednorazowym.

Przy wyborze wyposażenia do łazienek w przedszkolach, warto kierować się wskazówkami zamieszczonymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji, a także w oparciu o doświadczenie producentów zajmujących się produkcją mebli łazienkowych. Kabiny przedszkolne są dostosowane do wzrostu dzieci, a wysokość waha się w okolicy 80 centymetrów. Dzięki temu dzieci mają pełny komfort podczas korzystania z łazienki, a także zdecydowanie łatwiej jest im wyrobić sobie właściwe nawyki dotyczące higieny i bezpieczeństwa.