Browse By

Która karta graficzna kosztuje 9 tysięcy złotych i co oferuje?

Rynek podzespołów dla komputerów stacjonarnych jest względnie mały. Na rynku dominują właściwie 4 marki. W przypadku najważniejszej części każdego komputera – procesorów – do walki stają Intel oraz AMD. Procesory tych firm od lat konkurują ze sobą. Jeśli tylko jeden z nich wychyli się przed szereg, szybko spychany do tyłu jest przez oponenta.

Karty graficzne również toczą ze sobą bój. Liczą się tylko dwie marki – AMD oraz GeForce. Ta druga marka ma potencjalnie większy prestiż, lecz AMD potrafi bardzo zaskoczyć wypuszczając na rynek produkt, który otwiera szczęki szeroko każdego fana komputerów. Obecnie na rynku trudno o wskazanie lidera, wszystkie wspomniane firmy produkują porównywalny sprzęt, chociaż część z nich może wyróżniać się…ceną. Dla przykładu najpopularniejszy procesor dla komputerów osobistych (Intel i7 czwartej generacji) kosztuje aż 1500 złotych, zaś konkurent – AMD – prezentuje swój sprzęt za kwotę ponad 2 razy mniejszą, oferując przy tym aż 2 rdzenie więcej.

♣♣♣

Radeon oraz GeForce biją się na polu na gigabajtów pamięci, taktowania czy liczby wewnętrznych rdzeni. Najdroższa na rynku karta graficzna, która produkowana jest przez GeForce oferuje użytkownikom niebotyczną ilość aż 12 GB pamięci ram! Taktowanie pamięci wynosi aż 7GHz, zaś cena tego cacka to…9 tysięcy złotych 🙂 Nie każdy może sobie zatem pozwolić na kupno tego podzespołu. Za ww. cenę można bowiem kupić aż 3 gotowe zestawy komputerowe, które bez problemu obsłużą najnowsze produkcje growe w najlepszych detalach. Tańsze karty graficzne, które powinny być wystarczające dla 90% graczy to koszt około 800-900 złotych, oferują od 2 do 3 GB pamięci ram, lepsze karty mogą być około 50% droższe.

Jak widać koszt sprzętu komputerowego może być naprawdę zróżnicowany. Na rynku znajdziemy także droższe procesory, które oferują jeszcze lepsze osiągi, jednakże dla przeciętnej osoby są to tylko cyfry, które nigdy nie zostaną przez nich w pełni wykorzystane. Zupełnie inaczej ma się sprawa z laptopami. Kupując komputer przenośny decydujemy się na zestaw, którego nie będziemy mogli zmodernizować. Laptopy potrafią być bardzo drogie, dobry sprzęt do grania może być aż 2 razy droższy od komputera stacjonarnego. Warto zatem dobrze przemyśleć taki zakup, gdyż naprawa laptopów Wrocław w przypadku awarii pogwarancyjnej może być droga. Laptop rzadko służy ludziom do gier, w przypadku takich person, dla których komputer to tylko narzędzia do przeglądania internetu, lepszym rozwiązaniem jest zakup konsoli PlayStation czy Xbox – nowa generacja tych konsol oferuje naprawdę doskonałą wydajność oraz grafikę.