Browse By

Gdzie zamówić materiały budowlane dla nowego domu?

Czynności budowlane na posesji

Budowa domu jest procesem stosunkowo długotrwałym. W zależności od wybranej firmy budowlanej, poziomu jej doświadczenia, warunków atmosferycznych, a także różnych nieprzewidzianych sytuacji może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Czas budowy uzależniony jest również od stopnia skomplikowania projektu – jeśli dom ma posiadać rozłożystą piwnicę, nietypowe formy oraz kształty, nieszablonowo łamane dachy oraz kilka pięter, wtedy należy oczekiwać, że budowa może ciągnąć się dość długo.

Koszty i ceny – materiały, działki, robocizna

Polska jest krajem gdzie właściwie wszystkie nowe budynki mieszkalne wykonywane są przy użyciu materiałów budowlanych typu pustaki, bloczki, ewentualnie cegły. Budownictwo z konstrukcji drewnianych, które składane są właściwie z prefabrykatów (jak ma to miejsce np. w Stanach Zjednoczonych) u nas nie ma miejsca. Zdecydowana większość domostw opiera się na jednym, wypracowanym wzorcu. Coraz więcej osób stawia na obszerne parterówki, co ogranicza koszty budowy, warto bowiem wiedzieć, że domy piętrowe, z żelbetonowym stropem są droższe od budynków jednokondygnacyjnych, dla których wypisany projekt jest prostszy. Obniża się także ilość osób decydujących się na postawienie piwnicy. Większość nowych domów posiada raczej osobne pomieszczenia na parterze, gdzie przetrzymywane są mniej przydatne rzeczy bądź żywność, która wymaga chłodu. Niektórzy oczywiście zainteresowani są piwnicą, jednakże niezdecydowanie się na nią to także ograniczenie łącznych kosztów budowy oraz projektu domu. Sam projekt to koszt maksymalnie 8-10 tysięcy złotych. Droższa jest działka budowlana – nawet w małych miejscowościach jej koszt wynieść może od 25 do 40 tysięcy złotych za około 10-13 arów. Małe miasta (do 50 tys. mieszkańców) zwykle oferują działki w cenie od 60 do 80 tysięcy złotych, natomiast najdroższe przestrzenie pod zabudowę (uzbrojone) znajdują się w lub w pobliżu dużych miast – tam cena może przekroczyć nawet 250 tysięcy PLN.

Materiały budowlane - dachówka

Koszt budowy domu w zależności od jakości materiałów budowlanych, które zostaną użyte (najdroższe wydają się być dachówki – ułożenie to około 45-50 złotych za metr kwadratowy). Im większy dach budynku tym zatem droższy łączny koszt zakupu materiałów budowlanych oraz robocizny. Budowa domu postępuje tym szybciej im ekipa budowlana jest zaopatrzona w materiały oraz im lepsza jest pogoda. Niektórych prac nie da się bowiem wykonać podczas niesprzyjających warunkach atmosferycznych – np. podczas deszczu, niskiej temperatury czy opadów śniegu. Najkorzystniejszą wydaje się być słoneczna aura, bez wysokiej wartości temperatury.

Materiały budowlane – gdzie najlepiej je zamówić?

Niezbędne materiały budowlany najlepiej kupować nieco na zapas. Jeśli obliczyliśmy, że do wymurowania ścian potrzebne jest nam 25 palet pustaków, lepiej jest ich kupić 26. Nadkład materiałów może być pomocny w przypadku zniszczenia się części materiałów lub konieczności ich modyfikacji. Niektóre obliczenia nie zakładają także pewnych sytuacji losowych. Wykorzystywane pieniądze na pewno nie pójdą na marne, gdyż niewykorzystane materiały można później wykorzystać do innych pomniejszych prac. Koszt tego rodzaju artykułów różni się w zależności od miejsca zakupu. Zamawiając wykorzystać można Internet, jednakże najlepiej dogadać się z lokalnym dostawcą, który szybko dowiezie wszystko na miejsce, gwarantując także mniejsza koszta i sprawdzone źródło. Lokalni dostawcy często także zapewniają rabat dla klientów dokonujących dużego zamówienia.