Browse By

Gdzie wykorzystywane jest oświetlenie LEDowe?

Dioda elektroluminescencyjna, czyli popularna dioda LED  (Light Emitting Diode) jest absolutnym numerem jeden, jeżeli chodzi o sposoby oświetlania nie tylko naszych prywatnych domów czy biur, ale także sklepów czy przestrzeni publicznej.
Oświetlenie LED obecnie wykorzystuję się do niemal każdego oświetlenia. Nieoceniona jest ona w naszych domach, gdzie w zależności od barwy światła żarówki LED montujemy w całym domu. Cieplejszych barw używamy do oświetlenia sypialni czy pokoju dziennego, natomiast chłodniejsze idealnie sprawdzają się w kuchni i łazience. Wiele biur oraz innych miejsc pracy korzystają z nieco chłodniejszej barwy oświetlenia LED, jednak ta barwa sprzyja nastrojowi pracy, poprzez delikatne pobudzenie oraz wzmożenie koncentracji. Coraz częściej lampy LED używa się do oświetlenia dekoracyjnego. Służy jako podświetlenie półek lub schodów, czasem nawet całych budynków. Niezwykle modne jest używanie taśm LED które są łatwe w montażu, często w kolorowych barwach, dodających niezwykle ciekawy wystrój.

Wszelkiego typu ozdoby świetlne zwłaszcza te  Bożonarodzeniowe wyposażone są w diody LED. Lampy LED używane są także w ruchu ulicznym. Coraz więcej sygnalizacji świetlnej na grogach opiera się właśnie na lampach LED. Podobnie jest w przypadku lamp ulicznych, coraz większa ich ilość działa na technologii lamp  elektroluminescencyjnych. Kolejne zastosowanie to motoryzacja. Najnowsze pojazdy są wyposażane w całościowe oświetlenie diodami LED. W medycynie również znalazło się miejsce na lampy LED, służą one na przykład do usuwania trądziku za pomocą lamp czerwonych i niebieskich. W całym życiu mamy styczność z reklamą, więc i tam nie mogło zabraknąć lamp LED. Coraz więcej bilardów i telebimów zbudowanych jest z pomniejszych diod LED. Postęp technologiczny mknie do przodu cały czas. Diody LED wykorzystywane są również do projekcji obrazu w naszych domach, za pomocą ekranów LED, które cieszą się coraz większą popularnością.

LED a przemysł i usługi

Największe zastosowanie oświetlenie LED znajduje w miejscach pracy. Są to wszelkiego rodzaju biura, zakłady pracy, duże przestrzenie typu open space, hale, magazyny. Zapewne w tym momencie rodzić może się pytanie, dlaczego systemy oświetlenia LEDowego właśnie w tych miejscach są najbardziej pożądane. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Chodzi tutaj przed wszystkim o żywotność lamp – ta przekracza nawet 8-10 lat a także stosunkowo niski pobór mocy. Dla przykładu lampy Industrial:LED MkIII, które są świetnym zastępcą świetlówek w ciągu godziny zużywają tylko 79Watt – biorąc pod uwagę ich duży wymiar oraz oświetlenie rzędu 5000 lumenów (8 razy większe niż w tradycyjnej żarówce w domu) jest to wartość niska.

industrialled

Lampa Industrial to pewność, że nasze oświetlenie będzie żywotne i da jasne, ale nieprzeszkadzające oczom światło – taką lampę proponuje firma Luxon.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że w przypadku takiej lampy o szerokości aż 101 centymetrów strumień światła sięga ponad 11 tysiącom jednostek. Oświetlenie LED jest zatem znakomitym sposobem na oszczędność oraz dostarczenie „użytkownikom” dużej ilość światła, które nie razi, a doskonale rozświetla pomieszczenia oraz tereny zewnętrzne.