Browse By

Gdzie i kiedy przyda się kontener na gruz?

Ustawy prawne w Polsce jasno regulują zasady pozbywania się odpadów. Pojemniki na śmieci postawione przez zakłady usług komunalnych nie są odpowiednim miejscem dla każdego rodzaju pozostałości, których chcemy się pozbyć.

Trzeba o tym wiedzieć, jeśli nie chcemy zapłacić kary pieniężnej. Aczkolwiek problem zaczyna się w momencie, kiedy prowadzimy prace budowlane na swoim terenie czy po prostu robimy remont. Dobrym miejscem dla niestandardowych odpadów są specjalistyczne kontenery przeznaczone na gruz, ale i nie tylko.

Wielowymiarowe kontenery

Często można zauważyć na ulicy, placach budowy, na posesjach przy domkach jednorodzinnych bardzo duże pojemniki, czyli kontenery służące gromadzeniu i wywożeniu większych, jak i wyjątkowych śmieci. Dostępne są kontenery o różnych rozmiarach i przeznaczeniu. W wypadku, gdy robimy mały remont i mamy niewiele gruzu bądź ziemi, to poleca się zdecydować na kontener o pojemności 5m3. Przy tym typie kontenera warto zwrócić uwagę na to, że ma on niewysoką burtę. Najbardziej popularnym wymiarem kontenera jest pojemność 7m3, można go często przyuważyć na przeróżnych budowach. Jest to kontener idealny na porządki w ogrodzie, strychu, piwnicy bądź w garażu.

Jest zazwyczaj wybierany podczas standardowych remontów oraz do bardziej zaangażowanych prac budowlanych, ze względu na swoją ekonomiczność i funkcjonalność. Kolejny wymiar, czyli kontener pojemności 10m3 przyjął się jako dobry zbiornik na materiały izolacyjne. Jeśli chodzi o standardowo dostępne wymiary, to zostały jeszcze olbrzymy o pojemności 14m3 i 36m3, są one przeznaczone dla śmieci o dużych gabarytach bądź normalnych rozmiarów, ale w naprawdę dużej ilości m.in. do folii, odpadów komunalnych, makulatury czy materiałów izolacyjnych.

Istnieje wiele odpadów trudnych do utylizacji ze względu na różne zakazy. Jest wiele śmieci, które można wrzucić do kontenera, może to być tak powszechny gruz, który został nam z remontu, niepotrzebne meble, które zostały po przemeblowaniu i z którymi nie wiemy co zrobić. Kontenery przydają się więc prywatnym klientom, ale także i to w dużej mierze, przedsiębiorcom. Zlecenia wszystkich firm budowlanych przeważnie skutkują masą gruzu, która się wciąż powiększa, ze względu na bezpieczeństwo pracy nauczono się utrzymywać czystość na budowie właśnie za pomocą kontenerów. Kolejnym miejscem, do którego nadaje się kontener, jest jakiekolwiek miejsce rozbiórki. Opróżnianie wielkich hal produkcyjnych, mniejszych biur czy innych pomieszczeń może stać się prostsze dzięki odpowiednim pojemnikom na odpadki.

Warto też nie zapominać, że kontenery to pojemniki specjalnie przystosowane do sprawnego transportu, a więc wywozu i utylizacji. Od rozmiaru kontenera zależy sposób jego wywozu. Najmniejsze pojemniki wywożone są przez niewielki samochód ciężarowy, większe potrzebują urządzenia hakowego lub hydraulicznego dźwigu samochodowego, największe już muszą być przewożone przez naprawdę duży ciężarowy wóz.

Gdzie znajdziesz kontener?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących wynajem kontenerów. Zazwyczaj są to przedsiębiorstwa, które jednocześnie zajmują się wywozem odpadów. Każda firma różni się zakresem swoich usług oraz wyposażeniem. Przeważnie klient ma do wyboru kontenery różnego rodzaju i o różnej pojemności. Koszty wynajęcia i wywozu są najczęściej ustalane indywidualnie. Cenę usługi precyzuje parę czynników m.in. typ klienta, zakres i rozmiar współpracy oraz miejsce wykonywania usługi. Istnieją też firmy, które z góry określają ceny wynajęcia danego kontenera. Firmy zajmują się nie tylko wywozem gruzu, ale także wywozem wszelakich innych odpadów. Przed wykonaniem usługi ustala się przeznaczenie kontenera ze względu na rodzaj odpadów, jest to ważne z punktu widzenia kolejnego etapu, czyli utylizacji.