Browse By

Czym charakteryzują się filtry do kabiny lakierniczej?

Kabiny lakiernicze pozwalają nie tylko usprawnić pracę, ale także zwiększyć jej efektywność w wielu zakładach zajmujących się lakierowaniem oraz naprawą np. samochodów. W przypadku lakiernictwa proszkowego występuje wiele pyłów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Głównie dlatego niezwykle ważny jest montaż filtrów w kabinach do lakiernictwa, które ograniczą ryzyko jakie niesie ze sobą ta metoda malowania.

Filtry do kabin lakierniczych – po co je montować?

Montaż filtrów lakierniczych jest niezwykle ważny głównie ze względów bezpieczeństwa dla pracowników przebywających w otoczeniu takowej kabiny. Lakiery, które wykorzystywane są do malowania mebli lub samochodów są wysoce szkodliwe dla organizmu człowieka. Cząsteczki lakieru mogą krążyć przez długi czas w powietrzu co może prowadzić nawet do zatrucia dróg oddechowych. Zadaniem filtrów w kabinach lakierniczych jest wyłapywanie drobinek lakieru pozostających w powietrzu. Resztki osadzają się na powierzchni filtra, który z czasem w wyniku nadmiernego zabrudzenia należy wymienić na nowy. Obecnie można spotkać się z filtrami, które wykonywane są z rożnego rodzaju materiałów. Warto jednak pamiętać, że filtry do kabin lakierniczych powinny pochodzić od renomowanych producentów oraz posiadać wszelkiego rodzaju certyfikaty tak aby ich zastosowanie przynosiło określone rezultaty.

Charakterystyka filtrów kabinowych w lakiernictwie.

Filtry w zależności od miejscu montażu dzieli się na kieszeniowe, harmonijkowe, podłogowe oraz sufitowe. Ich zastosowanie zależne jest od budowy kabiny lakierniczej oraz sposobu montażu filtrów. Często filtry wykonywane są z włókna szklanego, ponieważ można je stosować w instalacjach odciągowych oraz ścianach lakierniczych. Obecnie wykorzystywane są także w tradycyjnych zakładach malarskich, ponieważ cechują się stosunkowo niską ceną połączoną z wysoką wydajnością wyłapywania zanieczyszczeń.

Elementy zwane filtrami sufitowymi montuje się głównie w nawiewach. Wykonane są one najczęściej z różnych odmian poliestru, dzięki czemu cechują się wysoką odpornością na wilgoć oraz temperaturę. Kolejną grupą są filtry harmonijkowe, które produkuje się najczęściej z papieru – są one jednak mało wydajne i wymagają częstych wymian na nowe. W przypadku kabin lakierniczych najczęściej wykorzystywane są filtry kieszeniowe, które łączą ze sobą wszystkie cechy dobrego filtra – niską cenę oraz wysoką wydajność pracy.

lakiernia

Zakup filtrów do kabin lakierniczych – na co zwracać uwagę?

Podczas zakupy tego typu elementów filtrujących należy zwracać uwagę przede wszystkim na producenta oraz materiał, z którego wykonany jest filtr. Zdecydowanie nie należy oszczędzać i kupować tanich zamienników, ponieważ montaż takowych elementów w kabinach lakierniczych jest związany z zachowaniem bezpieczeństwa i komfortu pracy. Skutki wdychania oparów lakieru mogą być wyniszczające dla organizmu człowieka, a w przypadku długotrwałego działania takowych substancji może skutkować to nawet śmiercią. Dlatego tak bardzo ważny jest dobór najwyższej jakości filtrów kabinowych.

Podczas wyposażenia lakierni można zaopatrzyć się także w wszelkiego rodzaju kombinezony, okulary ochronne, maski oraz taśmy zabezpieczające. Warto wiedzieć, że w przypadku lakierni proszkowych należy chronić nie tylko drogi oddechowe, ale także całe ciało, ponieważ w przypadku wystąpienia zabrudzeń może dojść do reakcji alergicznej w organizmie. Jak widać w powyższym należy przykładać znaczną uwagę do elementów, które kupuje się w ramach zabezpieczenia kabin lakierniczych w firmach. Wybieranie renomowanych i sprawdzonych dostawców pozwoli na bezproblemowy montaż filtrów oraz ich odpowiednie dobranie do miejsca, w którym będą montowane.