Browse By

Do czego służą kontenery magazynowe?

Blaszane kontenery modułowe, przeznaczone zarówno do transportu towarów jak i do magazynowania różnego rodzaju materiałów zaczynają w ostatnich latach odnajdować zupełnie nowe zastosowania nie tylko w branży budowlanej.

Dzięki ich możliwości łączenia i dowolnego wyposażania, kontenery widzi się dziś w miastach jako punkty gastronomiczne, budki informacyjne, biura, czy tymczasowe punkty sprzedażowe, natomiast na budowach jako noclegownie, toalety i kompleksy mieszkalno-administracyjne.

Zalet ich stosowania jest naprawdę wiele, a koszty ich utrzymania niewspółmiernie niskie do wartości, jaką wnoszą do miejsca, w którym są ustawiane. Do czego służą kontenery magazynowe i gdzie można je wykorzystywać?

Podstawowe rodzaje kontenerów

Hasło „kontener magazynowy” zdaje się automatycznie sugerować, że będzie on wykorzystywany do przechowywania różnego rodzaju towarów, narzędzi czy sprzętów stosowanych przykładowo na budowie.

Owszem, w wielu przypadkach to właśnie tak wygląda ich przeznaczenie. Kontenery magazynowe to poste konstrukcje cechujące się przede wszystkim dużą wytrzymałością na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, dzięki czemu zapewniające doskonałą ochronę przechowywanym wewnątrz sprzętom i narzędziom.

W kontenerach można skrywać także większe maszyny robocze. Tak zwane kontenery techniczne, wykonywane często na specjalne zamówienie, pozwalają na stworzenie swoistego garażu chroniącego drogie maszyny przed warunkami atmosferycznymi. To jednak nie koniec wariantów kontenerów modułowych.

kontener magazynowy

Cel, do jakiego zostanie wykorzystany kontener jest tak naprawdę zależy wyłącznie od twojej kreatywności. Te magazynowe to właśnie kontenery często niewyposażone, gwarantujące jak najwięcej miejsca wewnątrz. Jeśli jednak zechcesz wykorzystać go jako łazienkę, co na placach budowy jest często niezbędne, kontener sanitarny wyposażony w prysznic, ubikację  i umywalkę to dość standardowa opcja u większości producentów kontenerów.

Równie popularną opcja są kontenery biurowe, wyposażone w wewnętrzną instalację elektryczną, łazienkę, często aneks kuchenny, a nawet klimatyzację. Tu z łatwością ustawisz swoje biuro polowe i w komforcie przygotujesz dokumentację.

Kontenery mogą kojarzyć się z konstrukcjami zamkniętymi i ciemnymi, jednak w rzeczywistości znalezienie biurowego kontenera z oknem nie stanowi dziś większego problemu. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kontenerach mieszkalnych, łączących w sobie funkcje kontenera sanitarnego i oferujące wygodne miejsce do spania, gotowania i spędzania czasu.

Dla pracowników budowy są one często najlepszym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć codziennego dojeżdżania do pracy.

Do czego służą kontenery magazynowe?

Jak sama nazwa wskazuje, kontenery magazynowe służą przede wszystkim do przechowywania wszelkich towarów, narzędzi, materiałów budowlanych, maszyn, paczek, mebli i wszystkiego, co można chcieć magazynować.

W specjalnej, wzmocnionej wersji, kontenery mogą zostać wykorzystane nawet przez wojsko jako skład amunicji w terenie! Ze względu na swoją uniwersalną i prostą, a jednocześnie wytrzymałą i odporną na różne czynniki konstrukcję, kontenery magazynowe mogą być wykorzystywane w dowolny sposób.

To, co cieszy w nich najbardziej to oczywiście możliwość przewiezienia magazynu w inne miejsce wraz z zapakowaną do niego zawartością, zarówno w formie transportu lądowego jak i morskiego.

Zalety kontenerów

Kontenery magazynowe to rozwiązanie tanie, ekonomiczne i niezwykle wydajne. Dzięki możliwości ich transportowania nie tylko po rozebraniu kontenera, ale też w formie faktycznego magazynu, wykonawcy budowy mogą z powodzeniem przewozić swoje sprzęty, biura czy sypialnie na kolejne miejsce budowy i tam jedynie ustawiać je w wyznaczonym miejscu.

Kontenery to oczywiście konstrukcje modułowe, umożliwiające ich dowolne łączenie zarówno w poziomie, jak i pionie. Dzięki temu nie zajmują zwykle zbyt wiele miejsca, oferując jednocześnie bardzo dużo przestrzeni użytkowej.

kontener

Kontenery są stosunkowo tanią i niezwykle opłacalną opcją zarówno w formie kupna, jak i wynajmu. Nie ważne, czy potrzebujesz ich na dłużej, czy na chwilę – istnieje wiele firm gotowych udostępnić kontenery na czas określony i tych, które z takich opcji chętnie korzystają.

Wśród ciekawszych użytkowników kontenerów pojawiają się coraz częściej właściciele tzw. concept store, czyli sklepów pojawiających się w danym miejscu  na krótki okres czasu, a następnie przenoszących się w inne miejsce, a także właściciele food trucków, którzy swój kontener przekształcają w dosłowny bar na kółkach.