Browse By

Dlaczego nie warto samemu zajmować się serwisem taśm przenośnikowych

Istnieje szereg urządzeń mających proste mechanizmy, które można spokojnie naprawić samemu, bo wystarczy do tego minimalna wiedza. Jednak w przypadku znacznej większości urządzeń nie warto tego robić, ponieważ może się to skończyć w niepożądany sposób, np. wypadkiem czy zepsuciem danej maszyny. Dotyczy to również taśm przenośnikowych, którym poświęcamy ten artykuł. Piszemy o tym, dlaczego nie warto podejmować się ich naprawy samemu oraz co zrobić, kiedy taka taśma ulegnie awarii czy zniszczeniu.

Specyfika taśm przenośnikowych

Na początku warto przypomnieć, czym charakteryzują się taśmy przenośnikowe, aby lepiej zrozumieć poszczególne ich usterki. Taśma przenośnikowa to element przenośnika taśmowego. Przesuwa się ona na określonym odcinku i wędruje z powrotem, a jednocześnie transportowane są na niej dane produkty czy materiały. Przy taśmie znajdują się okładki wpływające na odpowiednie zabezpieczenie całego przenośnika. Można wyróżnić różne rodzaje taśm, które są wybierane w zależności od transportowanych towarów – klasyczna taśma zwykła ogólnego przeznaczenia posłuży do przetransportowania, na przykład, piasku, a taśma temperaturoodporna jest odpowiednia dla niezwykle gorących materiałów.

Co zrobić w czasie awarii?

Jak każde urządzenie, również taśma przenośnikowa może w jakiś sposób przestać działać w odpowiedni sposób. Czasami będzie to awaria całego przenośnika taśmowego, a innym razem usterka jest na samej taśmie. Może się zdarzyć, że z powodu przypadkowego zaniedbania taśma zostanie uszkodzona lub po prostu się zużyje po jakimś czasie. W takiej sytuacji nie ma chwili do stracenia i trzeba od razu podjąć działanie. Dlaczego? Ponieważ taśma ta jest często kluczowym elementem całej produkcji i jej awaria spowalnia całą pracę. Co więc należy zrobić?

Na pewno nie warto próbować niczego naprawiać samemu. Z jakiego powodu? Po pierwsze dlatego, że można sobie zrobić krzywdę. Przenośnik taśmowy to duży sprzęt mający szczegółowe mechanizmy, których lepiej nie dotykać, jeśli nie wie się, co może się wówczas wydarzyć. Drugim powodem jest to, że przeciętny pracownik nie ma wiedzy na temat naprawy takiej taśmy i działanie na oślep może zaszkodzić, zamiast pomóc – taśma może być dodatkowo zniszczona wskutek nieudanej próby jej odratowania.

Z tych względów warto od razu skontaktować się z profesjonalną firmą, która zna się na taśmach przenośnikowych i która zajmuje się ich naprawą i serwisem. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że specjaliści pracujący w tej firmie mają dużą wiedzę na temat poszczególnych rodzajów taśm, co oznacza, że potrafią rozpoznać charakter danej awarii, jej przyczynę oraz znaleźć rozwiązanie. Po drugie, są to osoby posiadające nie tylko teoretyczną wiedzę na temat tych taśm, ale również duże doświadczenie w kwestii ich naprawy.

Dzięki temu są w stanie określić, jak poważna jest dana awaria i ile potrwa naprawa lub ewentualna wymiana danej taśmy. Powiedzą też, w jaki sposób pracować z nową taśmą, aby uniknąć w przyszłości awarii oraz udzielą wszelkich dodatkowych informacji na ten temat. Oprócz tego fachowa firma zajmująca się naprawą taśm przenośnikowych posiada profesjonalny sprzęt, dzięki któremu taśma będzie naprawiona w odpowiedni sposób i nikomu nic się podczas tej naprawy nie stanie. Nie warto eksperymentować z taśmą przenośnikową i narzędziami, których używasz do powieszenia półek, bo naprawa się nie uda, a może dojść do wypadku, którego przecież można uniknąć. Z pomocą profesjonalnej firmy, z kolei, taśma będzie naprawiona sprawnie i bezpiecznie.