Browse By

Dlaczego kołdry wypełnione puchem są lepsze od innych?

Kołdry puchowe już od dawnych czasów są najbardziej cenionym rodzajem kołder. Są ciepłe, doskonale izolują ciepło, dobrze doprowadzają wilgoć i oczywiście są idealne na długie, mroźne noce.

Dawniej, z uwagi na wysokie ceny puchu, na kołdry puchowe pozwolić sobie mogli pozwolić jedynie najzamożniejsi. Dziś, po pewnym przymknięciu oka na ceny, kołdra puchowa staje się osiągalna praktycznie dla każdego. A warto, gdyż kołdra puchowa pielęgnowana w odpowiedni sposób to inwestycja na długie lata.

Spanie

Kołdra puchowa – cechy

 • Puch pozyskiwany jest głównie z naszych polskich kaczek oraz gęsi. Ptaki te oswojone są z panującymi w Polsce warunkami, zmienną pogodą, a ich puch spokojnie nadaje się do produkcji pościeli. Zakup kołdry puchowej nie powinien zakończyć się na zrezygnowaniu z powodu ceny. Nie powinna być tez ona zbyt niska, gdyż wówczas sugeruje ona, ze nie mamy do czynienia z kołdrą zawierającą wyłącznie puch. Może być tam dodana gąbka, resztki materiałów, pominięty może być proces prania, dezynfekcji, odtłuszczania, a pod tak wykonaną kołdrą nikt raczej nie chciałby spać.
 • Kołdra puchowa powinna być lekka. Zbyt duży ciężar świadczy o znajdujących się we wsypie zanieczyszczeniach, które stanowią o dodatkowym obciążeniu.
 • Struktura kołdry powinna być nieco bardziej współczesna niż to było w przypadku kołder, które pamiętamy jeszcze z wizyt u babci. Kołdra powinna mieć przeszycia, dzięki temu poszycie rozłożone będzie równomiernie i nie będzie się przemieszczać ani zbijać.
 • Kołdry puchowe nad kołdrą zawierającą pierze ma tą przewagę, ze jej właściwości izolacyjne są ogólnie nieco lepsze oraz dzięki pominięciu we wsypie cięższych elementów pióra (pościel z pierza zawiera w sobie całe pióra), pościel ta jest dużo lżejsza, zatem łatwiej o odprowadzenie nadmiaru ciepła i wilgoci.
 • Puch powinien być skubany ręcznie- pozbawiony będzie w dużej mierze elementów niepożądanych oraz zanieczyszczeń.
 • Puch powinien być sprężysty, dzięki czemu nie będzie tak podatny na zbijanie się i odkształcanie.
 • Prawdziwa kołdra puchowa zawiera minimum 60% puchu, jednak oczywiście każdy dodatkowy procent polepsza jej właściwości termoregulujące.
 • Dla osób dbających o pozyskiwanie materiału w najbardziej etyczny sposób: dobrze jest zorientować się, czy puch zawarty w kołdrze pozyskany jest od ptaków z chowu klatkowego czy też od ptactwa z wolnego wybiegu.
 • Kołdra puchowa raz na 10 lat powinna zostać procesowi czyszczenia. Chodzi o usunięcie zbitych grudek, które nie będą nadawały się już do ponownego wykorzystania oraz dla odświeżenia pozostałego pierza poprzez usunięcie nagromadzonego potu, bakterii oraz kurzu. Należy jednak pamiętać o tym, że po takim czyszczeniu nasza poduszka straci nieco na wadze.
 • Kołdry puchowej nie należy wietrzyć na bezpośrednim słońcu oraz na mrozie- powoduje to więcej szkody dla jakości na dłuższą metę niż pożytku. Ludzie jednak opierają się na micie, jakoby bakteriobójcze działanie słońca oraz wymrażanie zarazków podczas mroźnych dni miało gwarantować dezynfekcję pościeli w sposób naturalny. Poszukiwanie naturalnych rozwiązań dotyczących pielęgnacji kołder lub jakichkolwiek innych wyrobów, jakkolwiek chwalebne, powinno być jednak oparte na wiedzy o tym, czy dane metody są rzeczywiście skuteczne.
 • Kołdry puchowe łączą w sobie mnóstwo zalet. Puch jest surowcem naturalnym, który stanowiąc wypełnienie kołdry, jest nie tylko lekki i delikatny, lecz także nie jest podatny na odkształcenia, dlatego łatwo taką puchową kołdrę przechowywać. Po długich miesiącach leżenia na półce w szafie, wyciągnięta z worka nadal będzie wyglądała jak nowa.
 • Do swoich potrzeb dobrać można kołdry puchowe letnie, zimowe, oraz takie, które doskonale spełnią swoją rolę przez cały rok.
 • Istnieją firmy szyjące kołdry puchowe ręcznie, które wykonywane są najczęściej na zamówienie indywidualne, kołdry takie to jednak rzadkość. Są zamawiane najczęściej jako prezent ślubny, i rekomendowane z uwagi na wyjątkowo solidne i rzetelne wykonanie. Wytrzymałość szwów wykonanych ręcznie przez profesjonalistów dorównuje szwom wykonanym przez maszyny.

Gdzie można zakupić kołdry puchowe?

W tej chwili jest wiele sklepów oferujących różnorodny asortyment kołder i poduszek z puchu, półpuchu i wielu innych. Dużym komfortem jest dokonywanie zakup przez Internet. W sklepach internetowych takie rzeczy są o wiele tańszych niż kupując stacjonarnie. Na rynku jest wiele sklepów z kołdrami puchowymi. Dlatego decydując się na zakup należy wybrać produkt od polskiego producenta kołder i poduszek. Równie ważne jest wybranie firmy posiadającej odpowiednie certyfikaty gwarantujące wysoką jakość kołder.