Browse By

Czy tradycyjne urządzenie grzewcze wciąż są ekonomiczne?

Podgrzewanie wody w mieszkaniach i domach od zawsze wiąże się z ponoszeniem odpowiednich kosztów. Wrastają one wraz mocą, która wykorzystywana jest do osiągnięcia danej temperatury w stopniach Celsjusza.

serwis Vaillant Szczecin

Mniejsza ilość rozwiązań, które zapewniają ciepłą wodą znajduje się w mieszkaniach

♦♦♦♦

Niegdyś niemal we wszystkich blokach funkcjonowały starego typu junkersy. Były standardowym przepływowym podgrzewaczem wody, który za pomocą rozpalania gazu płynącego w rurach stosunkowo szybko podnosił temperaturę wody. Obecnie podgrzewacze wody typu junkers wciąż istnieją, jednakże nie są już tak niebezpieczne jak kiedyś. Dlaczego kiedyś było inaczej? Podgrzewacze starego typu posiadały tzw. świeczkę, czyli miejsce, w którym ulatniający się gaz cały czas był spalany, na końcu jego wylotu widoczny był płomień przypominający kształtem ten w palących się w świeczkach. W przypadku zdmuchnięcia np. przez wiatr świeczki gaz ulatniał się dalej, a nieświadomi tego mieszkańcy mogli się nim zatruć lub doprowadzić do sytuacji, kiedy w mieszkaniu pojawiłoby się na tyle duże stężenie gazu, że w przypadku pojawienia się iskry, można by wzniecić nawet duży pożar.

Nowe junkersy

Obecnie najnowsze podgrzewacze wody są znacznie bezpieczniejsze. Przede wszystkim zniknęła świeczka – zastąpiona została iskrą, która wywoływana jest tylko podczas włączania ciepłej wody, już po kilku sekundach pojawia się ogień, który natychmiastowo podgrzewa wodę. W wielu urządzeniach tego rodzaju zamontowany jest wyświetlacz przedstawiający temperaturę wody oraz inne parametry. Większość urządzeń ma wbudowane czujniki gazu, dymu, tlenku węgla oraz innych substancji, dzięki czemu podczas nieobecności użytkownika w mieszkaniu nie wydarzy się nic groźnego. Warto wynająć raz na jakiś czas serwis Vaillant Szczecin, który zdiagnozuje stan techniki grzewczej sprawdzając, czy aby nie doszło do pewnych nieprawidłowości. Samodzielna kontrola może nie być wystarczająca, a przede wszystkim rzetelna, dlatego wynajęcia fachowców to rozwiązanie o wiele korzystniejsze.

Źródła zdjęć: wpis, ikona wpisu