Browse By

Czym lepiej polerować? Ręcznie czy maszyną?

Samodzielne polerowanie lakieru samochodowego można wykonać ręcznie lub maszyną. Poniżej opisujemy wady i zalety obu sposobów i podpowiadamy, który wybrać.

Polerowanie karoserii samochodu powinno być regularnie wykonywaną czynnością, jeśli chcemy żeby nasz samochód zawsze lśnił. Piękna prezencja może wpływać na wzrost wartości samochodu. Polerowanie lakieru jest rutynowym zabiegiem podczas przygotowywania auta do sprzedaży. Wielu kierowców poleruje karoserię co kilka lat lub nieco częściej, w zależności od stanu naszego samochodu i od tego, jak o niego dbamy.

Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na samodzielne polerowanie lakieru. Wykonując tę czynność domowym garażu lub warsztacie, możemy sporo zaoszczędzić. Polerowanie nie jest trudne – poza tym, jeśli postępujemy zgodnie z instrukcją, możemy być pewni o świetnym efekcie.

Polerowanie samochodu odbywa się po części ręcznie, w przypadku ostrzejszych krawędzi. Płaskie powierzchnie można polerować maszyną, jednak jej nacisk i szybkość może uszkodzić miejsca, które można szybko uszkodzić. Dlatego tak wiele osób decyduje się na polerowanie ręczne. Każdy ze sposobów polerowania lakieru ma swoje zalety. Zarówno polerowanie ręczne, jak i za użyciem maszyny polerskiej pozwoli nam uzyskać efekt lustrzanego odbicia, jeśli tylko wykonamy wszystkie czynności po kolei i w odpowiedni sposób.

Jak polerować lakier? Lepiej stosować maszynę polerską czy metody ręczne? Poniżej odpowiadamy na wszelkie pytania i podkreślamy zalety konkretnych sposobów polerowania karoserii.

Polerowanie lakieru maszyną polerską

Często wykorzystuje się polerkę obrotową. Polerka jest uznawana za najlepszą maszynę polerską, która jest dostępna w dobrej cenie, zachowując najwyższą jakość wykonywanych prac. Decydując się na polerowanie maszynowe, należy uważać, aby nie stosować jej na krawędziach samochodu – są to wrażliwe miejsca, które mogą się przegrzać. Polerka musi być regularnie zwilżana, by lepiej odprowadzać ciepło. Dodatkowo musimy ostrożnie dobierać pasty polerskie. Do polerowania maszynowego nadaj się tylko konkretny typ past.

Ręczne polerowanie

Ręczne polerowanie karoserii jest równie efektywne, jednak wymaga większego nakładu czasu. Do polerowania nadwozia należy wykorzystać profesjonalne woski polerujące. Są to specjalne pasty, które posiadają domieszkę środków polerskich. Wykorzystując metody ręczne, możemy całkowicie pozbyć się zabrudzeń, które wżarły się w lakier. Dodatkowo, ręczne polerowanie lakieru umożliwi nam wyrównanie jego kolorytu i zlikwidowanie utleniania lakieru w niektórych miejscach. Wiele osób za wadę tego sposobu uznaje fakt, iż polerując ręcznie nie pozbędziemy się dokładnie rys, jakie powstały na lakierze. Jest to prawdą, jednak nie do końca. Warto bowiem pamiętać, że regularne, ręczne polerowanie lakieru sprawi, że nasze auto będzie wyglądać coraz lepiej.

Specyfiki do polerowania karoserii

Dobór specyfików zależy od tego, w jaki sposób będziemy polerować lakier. Tylko niektóre pasty mogą być wykorzystane do polerowania maszynowego. Istotny jest także dobór odpowiednich kosmetyków do każdego etapu polerowania. Najpierw zaczyna się od ostrej gradacji past i padów polerskich. Na samym końcu wykorzystuje się pasty wygładzające, które mogą dać efekt lustra.

Żeby w prawidłowy i dokładny sposób wypolerować karoserię samochodu, należy stosować sprawdzone i certyfikowane środki. Najwyższej jakości, markowe produkty do polerowania lakieru oferuje firma Farecla. Na stronie internetowej fareclasklep.pl można znaleźć środki polerskie zarówno do polerowania maszynowego, jak i ręcznego. W ofercie można znaleźć profesjonalne, dostosowane do największych wymagań specyfiki polerskie, takie jak pasty, płyny oraz emulsje.

W sklepie internetowym można zaopatrzyć się w środki dopasowane do poszczególnych etapów polerowania. Przygotowanie karoserii, polerowanie oraz wykańczanie to etapy, gdzie każdy wymaga zastosowania innych środków i twardości szmatek lub padów. Szeroki asortyment pozwoli odpowiednio dopasować wszystkie specyfiki i akcesoria do polerowania lakieru.

W zależności od naszej wygody i preferencji możemy wybierać różne pady polerskie, papiery ścierne różnego rodzaju, podkładki z pianką czy klocki na krążki ścierne. Firma posiada w swojej ofercie pady polerskie oraz akcesoria polerskie o różnych rozmiarach. Dzięki temu, z łatwością możemy dopasować odpowiednie wymiary krążków czy padów do naszych maszyn polerskich.