Czym jest doradztwo zawodowe?
Jest to proces, który pozwala wielu osobom zrozumieć własne predyspozycje zawodowe i dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej je wykorzystać. Istnieją dwa typy spotkań odnośnie udzielania porad klientom. Mogą one odbywać się regularnie jako cotygodniowe godzinne spotkania. Dość często jednak proces ten trwa około 3-4 godziny, jeśli jest jednorazowym spotkaniem. Doradztwo zawodowe ma prosty, acz długotrwały proces. Na spotkaniach, klient obowiązany jest wypełnić specjalnie przygotowany formularz, w którym zawarte są rzeczowe pytania. Należy określić swoje zainteresowania, preferowane środowisko pracy, typ osobowości i różne inne istotne informacje, które przydatne są dla doradcy zawodowego, który zajmie się interpretowaniem naszego formularza. Cechy doradztwa zawodowego to dokładność, rzetelność oraz kierowanie klienta w dobrą stronę. Praca, jaką wykonują doradcy zawodowi, jest niezwykle przydatna tym osobom, które mają trudność z określeniem swoich przyszłościowych planów.
Doradztwo zawodowe – dla kogo?
Wiele osób może korzystać z porad, jakich udzielają doradcy zawodowi. Oferta, która ma na celu zachęcić do skorzystania z wiedzy i umiejętności doradców, kierowana jest przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli liceum i wybierają kierunki studiów. Jedna, nie tylko młode osoby bez doświadczenia zawodowego mogą korzystać z usług doradców. Często jednak, uczniowie gimnazjum korzystają z takich zajęć, by móc odpowiednio wybrać liceum. Oferty doradców zawodowych są również kierowane do nauczycieli. Uczniowie i rodzice mają szansę uzyskać wszelkie konkretne informacje od pedagogów szklonych, dyrektorów oraz wychowawców. Istnieją również placówki, które mają za zadanie doradzać osobom, które posiadają licencjat, magistrat oraz dyplom. Można więc stwierdzić, że doradztwo zawodowe jest usługą, z której może korzystać praktycznie każdy.
Rozwój osobisty
Jest to zbiór czynności, który wpływa na rozszerzanie naszych horyzontów, wiedzy, świadomości oraz zainteresowań. Rozwój osobisty stanowi szereg podstawowych decyzji, jakie podejmujemy w celu rozwijania się. Na proces ten znacznie wpływa nasze zainteresowane danymi dziedzinami, uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach czy studiowaniu. Jednak warto pamiętać, że w rozwój osobisty nie stanowi jedynie rozwoju zawodowego. Aby osiągnąć wszystkie zamierzone cele musimy bardzo długo i skutecznie pracować nad sobą nad swoimi emocjami oraz reakcjami na dane wydarzenia. Nasz rozwój osobisty musi być z roku na rok coraz lepszy – dodatkowo, by osiągnąć wszystkie cele, musimy posiadać konkretne kwalifikacje. Jest to długotrwała procedura, która najczęściej również wiąże się z ciągłym podnoszeniem poprzeczki. Rozwój osobisty ma charakter ciągły, jednak naszym zadaniem jest podejmowanie coraz to trudniejszych i wymagających decyzji. Warto korzystać z usług doradców zawodowych, dzięki którym łatwiej zrozumiemy siebie i swoje możliwości. Każdy z nas bywa niepewny o przyszłość, dlatego musimy dbać należycie o nasz rozwój i posiadanie odpowiednich umiejętności.