Browse By

Czym charakteryzuje się szkolna strona internetowa?

Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie życia bez wirtualnego świata, nasze kontakty towarzyskie, praca a nawet nauka są uzależnione od Internetu. Skutecznym sposobem na kreowanie swojego wizerunku na świecie są portale społecznościowe, blogi oraz strony internetowe. Również szkoły powinny się otworzyć na nowoczesne rozwiązania i promować się za pomocą odpowiednich stron internetowych. Strony internetowe dają nam nieograniczone możliwości, jednak wiele polskich szkół wydaje się nie zdawać sobie z tego sprawy. Oczywiście można również znaleźć takie prowadzone wzorowo, jednak niestety jest ich bardzo mało.

Należy pamiętać, że obecnie strona internetowa to nasza wizytówka i element marketingu.

Najlepiej jest zdecydować się na elegancki i przejrzysty układ strony, gdzie powinno się regularnie umieszczać odpowiednie informacje i treści. Do podstawowych informacji należy zaliczyć dane kontaktowe, w tym umieszczenie dokładnej lokalizacji szkoły w postaci mapy, należy koniecznie pamiętać o umieszczeniu wszelkich informacji kontaktowych do dyrektora, sekretariatu i poszczególnych nauczycieli. Świetnym sposobem na ocieplenie wizerunku szkoły jest umieszczenie zdjęcia grona pedagogicznego, jednak powinno być ono pozytywne i mało oficjalne. Pokaże to, że osoby pracujące dla tej konkretnej szkoły są zaangażowani w jej życie i wywołują pozytywne wrażenie.

Kolejna informacja która musi się znaleźć na stronie to jej historia, osiągnięcia oraz ogólny profil.

Jest to ważny element budowania „marki”, gdyż szkoła będzie odbierana jako aktywna, dynamiczna i ciekawa. Na bieżąco powinno się tam umieszczać posty odnośnie wycieczek, konkursów zawodów i różnych wydarzeń. Osoba która trafi na tą stronę, musi czuć, ze w tej szkole ciągle się coś dzieje.

szkolna-strona-www

Jak sugeruje firma Scooli – dobrym pomysłem jest utworzenie osobnych działów dla uczniów, rodziców, nauczycieli i współpracowników.

W ten sposób na stronie zapanuje porządek i każdy zajdzie tam potrzebne dla siebie informacje. Coraz więcej szkół decyduje się na e-dziennik, gdzie uczniowie i rodzice na bieżąco mogą poznawać oceny swoich pociech – dodają projektanci Scooli.

Należy uważać, aby strona internetowa nie stała się nudną i suchą tablicą ogłoszeniową. Aby temu przeciwdziałać najlepiej jest regularnie umieszczać tam zdjęcia z różnych wydarzeń, czy tez forum internetowe. Taka strona to też idealne miejsce dla e-learningu. Nauczyciele mogą tam publikować różne materiały dydaktyczne, lub tworzyć zakładki dla kół naukowych. Szkoła powinna dać możliwość prowadzenia takiej strony swoim uczniom, gdyż to oni okażą się najbardziej pomysłowi i kreatywni. Może tam istnieć internetowa wersja gazetki szkolnej, można nawet stworzyć własny kanał na YouTube i umieszczać tam reportaże i filmy.  W ten sposób uczniowie będą się świetnie bawić, a dodatkowo rozwijać swoje talenty.

Na takiej stronie tak naprawdę można stworzyć wirtualną społeczność, które będzie dyskutować i działać wokół szkoły. Jeżeli tylko będziemy odpowiednio o te stronę dbać, często ją aktualizować i prowadzić ją z pasją, może to być doskonałe narzędzie do komunikacji, reklamy, rozwoju i zabawy.