Browse By

Czy woda potrafi ciąć?

Nieznane właściwości wody

Rozwiązania dla przemysłu to dział wspierany przede wszystkim przez centra rozwoju technologicznych działające przy ośrodkach naukowych. Postęp jaki dokonuje się w niektórych dziedzinach to ogromna pomoc i odciążenie dla tych którzy zajmują się produkcja. To co dzisiaj chcemy przedstawić jako usługa mogąca zmienić (polepszyć) nasz zakład produkcyjny to cięcie laserem. Cięcie w ogóle należy do jednych z najczęściej wykonywanych czynności na zakładach produkcyjnych. Używamy go aby zoptymalizować procesy produkcji i móc dostarczyć produkt do klienta w określonej formie. Tutaj na szczególną uwagę zasługują maszyny do cięcia wodą, które ostatnio coraz częściej pojawiają się nie tylko z przestrzeni produkcyjnej ale także i w firmach zewnętrznych oferujących okazyjne cięcie.

spiro3Maszyny te to jednostki przystosowane do cięcia tworzyw ( w tym metali) do głębokości około 150 mm. To sporo zważając na fakt, że materiały używane do produkcji nie przekraczają swoją grubością zazwyczaj 100 mm. Niestety ma to również swoje koszty. Wyprodukowanie maszyny do cięcia wodą to ogromny wydatek w związku z czym tylko bogate firmy mogą liczyć na wdrożenie takiej usługi także u siebie. Pozostałe muszą liczyć na bardziej klasyczne sposoby cięcia. Jednak optymalizacja kosztów produkcji maszyn powinna w przyszłości obniżyć cenę za takie urządzenia do 15 %. To otworzy bardziej rynek i spowoduje, że cięcie wodą będzie częściej zastępowało to klasycznie – na to przynajmniej liczą ludzie siedzący w branży.

A czemu właściwie cięcie wodą jest takie popularne? Przede wszystkim dlatego, że jest dokładne. W niektórych segmentach produkcji precyzja to podstawowe kryterium według którego decyduje się na zastosowanie danego sposobu cięcia. Przy cięciu wodą mamy także pewność że materiał nie wejdzie z żadną interakcje z pozostałymi materiałami – woda jest po prostu neutralna. Dodatkowo bez znaczenia nie pozostaje fakt, że taki sposób cięcia jest przyjazny dla środowiska. Przyjazny to może za dużo powiedziane – jest na pewno neutralny. Nie szkodzi to środowisku i nie powoduje, że emitujemy jakieś szkodliwe substancje. Tak więc ilość zalet dla takiego cięcia wydaje się być wystarczająca aby zainteresować się tym tematem.