Browse By

Czy warto zapisać dziecko na wiele zajęć dodatkowych?

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły, ale również czas namysłu przed kolejnym rokiem szkolnym – być może pierwszym dla twojego dziecka, może już kolejnym. Myślimy nie tylko o zapewnieniu dzieciom wypoczynku w letnich miesiącach, ale też o zagospodarowaniu ich czasu wolnego od września. Jak upewnić się, że zachowujemy zdrowe proporcje?

Ambicje dziecka czy rodziców?

Nie ulega wątpliwości, że rozwój dzieci jest niezwykle ważny – ukształtowane w dzieciństwie postawy i nawyki wpływają na całe późniejsze życie człowieka, dlatego warto zadbać o rozwój równomierny, a przy tym urozmaicony. Nie trzeba jednak na siłę forsować swoich wizji na życie pociechy – jeśli dziecko ewidentnie nie lubi sportu, nie zmuszajmy go do męczących treningów kilka razy w tygodniu. Najlepszym wyjściem jest łączyć naturalne predyspozycje dziecka z wartościowymi zajęciami dodatkowymi, pomagając najmłodszym odkrywać i rozwijać ich pasje.

Ogromnym błędem, który popełnia wielu dobrych rodziców, jest realizowanie własnych marzeń czy nieudanych zamierzeń z młodości w życiu dziecka. Nie zdobyliśmy medalu w triathlonie? Nasz syn zdobędzie. Nie udało nam się wygrać olimpiady z trzech przedmiotów, tylko z dwóch? Nasza córka wygra w czterech. Powoli! Takie działania mogą przynieść skutek dokładnie odwrotny, zniechęcając dziecko do jakiejkolwiek aktywności lub budząc w nim zrozumiały bunt.

Talenty i pasje

Jedną z większych wartości życia jest odkrycie i realizacja własnej pasji, dzięki której przeżywamy życie pełniej, uczymy się wyrażać siebie i swoje emocje, stajemy się sobą. Przy wyborze zajęć dodatkowych, oprócz oczywistych korzyści np. nauki języka obcego, najlepiej kierować się ujawnianym talentem dziecka. Zapisanie muzykalnego dziecka na lekcje skrzypiec może okazać się strzałem w dziesiątkę, a jeślLekcje skrzypiec Warszawai dziecko chętnie rysuje – niech ma okazję przelać swoją pasję na papier pod okiem odpowiedniego pedagoga.

Gdzie znaleźć dobre zajęcia?

Szukając dobrych korepetytorów czy szkół warto oprzeć się na opiniach innych – popytać wśród znajomych, wśród rodziców innych dzieci – dokąd oni zapisali swoi pociechy, czy są zadowoleni, czy dzieci z radością chodzą na zajęcia, czy może boją się swoich prowadzących? Wiele szkół proponuje zajęcia otwarte – dla dzieci i rodziców, aby zarówno malcy, jak i ich rodzice mogli przekonać się, jak wyglądają zajęcia, czy prowadzący jest miłą osobą, która potrafi rozmawiać z młodymi ludźmi oraz czy warunki panujące w salach są dostosowane do wieku naszej pociechy. Kopalnią wiedzy pozostaje także Internet.