Browse By

Czy warto wybrać rower elektryczny?

Rowery elektryczne w odróżnieniu od klasycznych modeli wspomagane są silnikiem elektrycznym, który wbudowany jest w koło. Charakteryzują się bezszelestną jazdą i dość prostym, nie wymagającym wysiłku prowadzeniem. Nowoczesne i  funkcjonalne rowery elektryczne z każdym kolejnym rokiem znajdują coraz więcej wielbicieli.

Z rowerów elektrycznych korzystają zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Idealnie sprawdzają się w mieście, jako środek transportu po zatłoczonej przestrzeni. Funkcjonalne są jednak także poza nim.

Zalety rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne są przede wszystkim inteligentne. Co to konkretnie oznacza? To, że silnik wmontowany w koło uruchamia się automatycznie, kiedy tylko zaczniemy pedałować. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko płynnie startujemy, ale też kontynuujemy jazdę na dowolnym poziomie wspomagania. W momencie, kiedy chcemy zahamować, podobnie jak podczas jazdy zwykłym rowerem – przestajemy pedałować lub naciskamy dźwignię hamulca – silnik rozłącza się automatycznie. Rower elektryczny jest więc skonstruowany w ten sposób, by uruchamiać i zatrzymywać cały system wspomagający w odpowiednim momencie. Momencie startu i hamowania.

Rowery elektryczne są też bardzo szybkie. Jako świetne środki transportu nie wymagają bowiem od swojego właściciela tyle samo siły, co ich klasyczne odpowiedniki. Dotarcie do celu za ich pomocą odbywa się szybciej i bez zbędnego zmęczenia. A to oznacza, że idealne są na długie przejażdżki podczas których pokonać możemy nieosiąganą do tej pory ilość przebytych przez nas kilometrów. Co więcej, kiedy znudzą nam się powyższe udogodnienia i zapragniemy odrobiny klasyki, możemy po prostu wyłączyć silnik. Rowery elektryczne nie zmuszają bowiem do ciągłego korzystania z zamontowanego silnika. Możemy więc wspierać się nim wyłącznie wtedy, kiedy poczujemy zmęczenie. Jeśli zatem przyjdzie nam ochota na jazdę klasycznym rowerem – nic straconego. Rower elektryczny bez aktywnych wspomagaczy świetnie się to tego nada.

Jak działają rowery elektryczne?

Elektryczne jednoślady działają dzięki baterii, która jest źródłem ich napędu. To od jej pojemności zależy bowiem, jaka będzie maksymalna ilość kilometrów do przebycia. Kolejnymi, chociaż równie ważnymi elementami składowymi całego mechanizmu są też: silnik elektryczny i elektroniczny kontroler sterujący. Przy tym drugim skupiają się przewody elektryczne. Dzięki wyświetlaczowi możliwe jest też sterowanie całym silnikiem i przesyłanie bezpośrednio do niego energii z baterii.

Jak już zostało wspomniane, w razie potrzeby wystarczy nie uruchamiać całego systemu. Możemy wtedy cieszyć się jazdą klasycznym rowerem. Poza wbudowanym mechanizmem napędowym, elektryczne jednoślady nie różnią się bowiem niczym od tradycyjnych modeli.

Używane rowery elektryczne

Ze względu na dość wysokie ceny, rowery elektrycznie nie są jednośladami na które wszyscy mogą sobie pozwolić. W końcu wbudowana bateria, silnik i elektroniczny kontroler, to elementy które odpowiednio zaprojektowane i wbudowane w jednoślad, znacznie podwyższają jego wartość. Jednoślady, które charakteryzują się powyższymi zaletami, dostępne w niższych, przystępnych cenach, a jednocześnie niezniszczone, to idealna opcja dla tych, którzy chcą cieszyć się ich nowoczesnością, jednocześnie nie obciążając zanadto swojego budżetu.

Kiedy więc marzymy o rowerze elektrycznym , ale boimy się, że jest on poza naszym zasięgiem, rozejrzyjmy się za pośrednikiem umożliwiającym zakup z drugiej ręki.  Może się okazać, że takie rozwiązanie będzie o wiele bardziej korzystne, niż comiesięczne odkładanie i kupno sprzętu prosto od  producenta.