Browse By

Czy warto kupić pokrowiec na fortepian?

Każdy, kto gra na jakimkolwiek instrumencie wie, że ich ochrona i zabezpieczenie przed uszkodzeniem, to podstawowe obowiązki każdego muzyka.

Niezależnie od rodzaju instrumentu, do każdego można dopasować pokrowiec lub futerał. Przenoszenie i przewożenie ich jest wtedy o wiele prostsze i bezpieczne.

Jednak jak poradzić sobie z większymi instrumentami?

Jednym z instrumentów, który wymaga szczególnej ochrony, jest fortepian. Duży, ciężki instrument, też czasami należy przetransportować. Niezależnie od tego, czy fortepian ma znaleźć się w innym pomieszczeniu czy budynku – zawsze należy zapewnić mu dostateczną ochronę.

Fortepian, jako jeden z instrumentów o wielkich gabarytach, powinien być szczególnie chroniony. Jest on dość ciężki i szeroki, a jego lakierowana powierzchnia, struny i klawisze, to elementy, które łatwo mogą się  uszkodzić.

fortepian pianino

Dlatego tak istotne jest, by w każdym przypadku przewożenia fortepianu, zapewnić mu odpowiednią ochronę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pokrowca.

Właściwie dopasowany pokrowiec do naszego fortepianu, będzie chronić instrument przede wszystkim przed uszkodzeniem, jak i przed zniszczeniem.

Zalety pokrowca

Każdy, porządny pokrowiec na fortepian, powinien cechować się przede wszystkim wytrzymałością. Fortepian, pomimo swoich wymiarów i wagi, jest bardzo delikatnym instrumentem. Lakierowana powierzchnia musi być więc przykryta materiałem, który zapobiegnie powstaniu rys, stłuczeń i innych problemów.

Zaletą posiadania pokrowca, jest między innymi możliwość bezpiecznego przewożenia go.

Poprzez częste przewożenie fortepianu, może on być narażony na mniejsze lub większe rodzaje uszkodzeń. Dziś, mamy dostęp do wielu różnorodnych pokrowców, które zapobiegną zniszczeniu instrumentu.

Fortepian, podczas transportu, mógłby się ocierać o inne przedmioty lub być narażonym na obtłuczenia związane z jazdą. Jednak nie należy zapominać o szkodliwym działaniu promieni słonecznych czy mrozu na wszystkie elementy fortepianu.

Pokrowiec jest w stanie skutecznie ochronić nasz fortepian przed powyższymi czynnikami.

Transportując fortepian, należy również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego zabezpieczenia takim elementom, jak nogi i pedały. Znajdują się one na samym dole, jednak mogą być narażone w równym stopniu na uszkodzenia. Pokrowiec może często składać tylko z jednej części, która okryje tylko górną powierzchnię fortepianu.

W niektórych przypadkach, możemy jednak zakupić również i specjalne ochraniacze na te elementy.

Pokrowiec na fortepian – dla kogo?

Taki typ ochrony powinien zakupić każdy, kto często transportuje swój fortepian. Jest to instrument szczególnie wymagający, jeśli chodzi o zapewnienie mu właściwej ochrony.

Dość duża waga i wymiary, mogą często stanowić utrudnienie. Muzycy jednak, przed organizowaniem transportu, wybierają odpowiednie pokrowce na czas transportu.

Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza przy przewozie fortepianu na ważny koncert. Sprawność instrumentu jest najważniejsza dla każdego muzyka, dlatego zadaniem każdego jest zakup najlepszego pokrowca. Pokrowce są też często wykorzystywane przez firmy, które specjalizują się w transporcie fortepianów.

fortepian - koncert na żywo

W zależności od marki pokrowca, rozmiarów fortepianu oraz naszych indywidualnych potrzeb, cena pokrowca może być bardzo różna. Istotne jest również to, z jakich materiałów został wykonany pokrowiec.

Warto również dodać, że pokrowce na fortepian mogą mieć różne funkcje. Jeden będzie chronić nasz instrument przed kurzem i zabrudzeniem. Inny z kolei, będzie posiadał miękkie wnętrze, dzięki któremu każdy rant fortepianu zostanie właściwie ochroniony przed uderzeniem czy zarysowaniem.

Warto jest zainwestować w porządny i firmowy pokrowiec. Jego cena może się wahać – najniższe pokrowce są dostępne już od kilkuset złotych. Ich cena może jednak sięgać do tysiąca złotych i więcej.