Browse By

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Spanie w soczewkach kontaktowych nie zawsze jest możliwe. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy używamy soczewek do tego nieprzeznaczonych. Nie każdy jednak wie, co wiąże się ze spaniem w soczewkach, które nie są do tego przystosowane. Aby korzystając z tej metody korekcji wzorku można było bezpiecznie zasnąć, musimy wybrać soczewki całodobowe. Jak działają? Jakie są ich wady i zalety?

Co się dzieje, gdy zaśniemy w soczewkach?

Konsekwencje mogą być poważne. Gdy śpimy, znacząco spada poziom nawilżenia oka, a soczewka jest dodatkową blokadą dla rozprowadzania filmu łzowego po całej gałce ocznej, ryzykujemy zatem przesuszenie oczu i zaczerwienienie. Zmniejsza się również dostęp do tlenu, a soczewka ogranicza go jeszcze bardziej, przyczyniając się do obrzęku rogówki. Pojawia się również problem ze ściągnięciem soczewek, ze względu na to, że przyklejają się one do oka, co wymaga zastosowania kropli do oczu. Oczy tracą wówczas możliwość pełnego odpoczynku i regeneracji, przez co nie są w stanie prawidłowo funkcjonować podczas kolejnego dnia. Konieczne staje się wówczas zrobienie 2-3 dni przerwy od soczewek, a czasem nawet skonsultowanie się ze specjalistą. 

Jak działają soczewki całodobowe? Największe zalety

Mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie idealne: zakładamy je raz i przez 30 dni nie musimy się już niczym przejmować. Soczewki całodobowe są jednym z najwygodniejszych rodzajów soczewek kontaktowych, zwłaszcza ze względu na największą przepuszczalność tlenu. Sprawia to, że niektórzy stosują je do noszenia jedynie w trybie dziennym, nocą pozwalając oczom na pełen odpoczynek. Nosząc soczewki zgodnie z przeznaczeniem, czyli w trybie ciągłym, odpada nam konieczność ciągłej dezynfekcji, a i od razu po przebudzeniu mamy zapewnione prawidłowe widzenie. Jest to dobry wybór dla osób mocno zabieganych, niemających zbytnio czasu na pielęgnację soczewek, a którym klasyczne okulary mogłyby czasem przeszkadzać przy wykonywaniu czynności zawodowych (np. strażacy). 

soczewki kontaktowe na oku

Wady soczewek całodobowych

Mimo że to jeden z najbardziej wygodnych rodzajów soczewek, nie jest to produkt bez wad. Noszenie soczewek w trybie ciągłym może prowadzić czasem do powstania mgiełki przed oczami, co dla wielu może być niekomfortowe. Wówczas najlepszym wyjściem jest stosowanie kropli do oczu i wyjęcie soczewek, by oczy odpoczęły. Nie mamy zatem 100% gwarancji, że oczy nie zmęczą się takimi soczewkami. Co więcej, wiele codziennych sytuacji i tak wymusi zdjęcie soczewek, a jak wiemy, ich ponowne założenie musi być poprzedzone odpowiednim czyszczeniem.

Szkła zdejmujemy do kąpieli i na czas nakładania makijażu, zatem kwestia ich pielęgnacji jest wciąż istotna.

Soczewki całodobowe to częsty wybór wśród osób, które mają problem ze zdejmowaniem soczewek, dlatego też tym bardziej warto pamiętać o tym, że istnieją sytuacje, w których będzie to konieczne. A to oznacza, że nie są one w 100% całodobowe. 

Czy warto interesować się soczewkami całodobowymi?

Soczewki kontaktowe to produkt warty uwagi, lecz nie wszyscy powinni z nich korzystać. Nie sprawdzą się one u osób z tendencją do szybkiego męczenia się oczu, dlatego, że oko i tak będzie już po krótkim czasie domagało się odpoczynku od soczewki. Poza tym nawet najwygodniejsza soczewka nie zapewni oku takiego odpoczynku i możliwości regeneracji, jak jej brak.

Soczewki całodobowe doskonale sprawdzą się np. na wyjeździe, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to warunki nie są wystarczająco higieniczne, by wymienić soczewkę, a okulary mogłyby nam przeszkadzać. Są one też dobrym rozwiązaniem jako opatrunek na rogówkę po określonych zabiegach. Należy pamiętać też o tym, że noszenie soczewek całodobowych wymaga częstych wizyt u okulisty. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się w ciągu tygodnia od rozpoczęcia noszenia soczewek w trybie ciągłym, a kolejne powinny odbywać się regularnie co 3 miesiące. Wszystkie te wizyty powinny być umawiane możliwie wczesnym rankiem, by jak najlepiej ocenić stan oka po nocy.