Czy korzystając z instalacji fotowoltaicznej można ogrzewać wodę?
Instalacje oparte na panelach fotowoltaicznych to łatwe w montażu oraz dochodowe urządzenia, które są coraz częściej montowane w przydomowych gospodarstwach oraz dużych budynkach mieszkalnych budowanych przez deweloperów. Fotowoltaika to nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej poprzez odpowiednią konwersję promieni słonecznych padających na panele krzemowe, ale także duże możliwości związane z ogrzewaniem wody bądź lokali mieszkalnych.
Ogrzewanie wody, a fotowoltaika.
Pomimo tego, że instalacja fotowoltaiczna przeznaczona jest głównie to wytwarzania energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania budynku to jednak można ją wykorzystywać w różnoraki sposób. W dzisiejszych czasach niemalże wszystkie urządzenia produkowane są w oparciu o działanie na energię elektryczną. Także pompy ciepła umożliwiające ogrzewanie pomieszczeń oraz wody pracują dzięki energii, która płynie „z gniazdka”.
Warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które oparte będzie na podłączeniu pompy ciepła bezpośrednio do instalacji fotowoltaicznej. Energia, która wytwarzana będzie przez system paneli krzemowych pozwoli na zapewnienie stałej pracy pompy, a co za tym idzie uzyskaniem w stu procentach darmowej ciepłej wody oraz ogrzewania budynku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala jeszcze lepiej zagospodarować energię w budynku i zaoszczędzić kolejne pieniądze, które byłyby wydane na ogrzewanie oraz ciepłą wodę.
Instalacja fotowoltaiczna i ogrzewanie – na co zwrócić uwagę?
Podczas budowy instalacji fotowoltaicznej warto wziąć pod uwagę wszelkie aspekty związane z zapotrzebowaniem na energię elektryczną w budynku. Jeżeli użytkownik decyduje się na podłączenie większej ilości urządzeń pobierających prąd taki jak np. pompa ciepła to należy uwzględnić to podczas projektowania instalacji tak aby mogła ona wytworzyć odpowiednią ilość energii potrzebną do ogrzewania oraz działania wszelkich urządzeń.
Warto wiedzieć także, że instalacja tego typu pozwoli na znaczne ograniczenie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Ogrzewanie budynku oraz dostęp do ciepłej wody jest nieodłącznym aspektem instalacji fotowoltaicznych. Oczywiście można montować osobne panele solarne, które mają przeznaczenie tylko i wyłącznie do ogrzewania wody i budynku.
Jest to jednak dodatkowy koszt dla użytkownika oraz przymus wygospodarowania większego terenu potrzebnego na montaż kolejnych paneli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest budowa zwykłej instalacji opartej na panelach fotowoltaicznych, które nie tylko wytworzą energię elektryczną poprzez konwersję padających promieni słonecznych, ale także pozwolą na podłączenie urządzeń, dzięki którym będzie możliwe ogrzewanie pomieszczeń oraz wody.
Korzyści podłączenie pompy ciepła do instalacji fotowoltaiki.
Główną korzyścią jest jeszcze większe ograniczenie wydatków potrzebnych na ogrzewanie oraz zużycie energii w budynku. Istotny jest fakt, że takie rozwiązanie nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń, które będą zasilać np. pompę ciepła. Warto interesować się tego typu innowacyjnymi rozwiązaniami, ponieważ są one przyjazne dla środowiska naturalnego oraz pozwalają jeszcze bardziej ograniczyć koszty związane z codziennym utrzymaniem nieruchomości. Mieszkając np. we Wrocławiu warto wybrać lokalną firmę, która działa np. na terenie dolnego śląska aby wszelkie usługi serwisowe pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych mieć w zasięgu ręki.
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej jest znaczny jednak dzięki licznym dofinansowaniom oraz możliwym odpisom podatkowym można stwierdzić, że inwestycja będzie w stanie szybko na siebie zarobić. Rządy zachęcają do wdrażania tego typu rozwiązań głównie ze względu na chęć ochrony środowiska oraz ograniczenia działania tradycyjnych elektrowni. Obecnie zapotrzebowanie światowe na energię elektryczną jest coraz większe, a więc odizolowanie części budynków mieszkalnych poprzez budowę własnych, małych elektrowni niesie ze sobą nie tylko pozytywne skutki dla użytkowników, ale i całego otaczającego środowiska.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – czy warto?
Zdecydowanie warto starać się podjąć ryzyko montażu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ pozwala ona w długofalowej pracy zredukować koszty utrzymania budynku do minimum oraz wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Pomimo tego, że panele krzemowe są skomplikowane technologicznie to wykonane są z materiałów, które są w pełni spójne ze środowiskiem i nie niosą negatywnych skutków ze swoim montażem.
Należy jednak wybierać produkty tylko renomowanych producentów, na które udzielana jest wieloletnia działania. Warto także wszelkie prace związane z montażem paneli oddać w ręce specjalistów, który krótko mówiąc zajmą się wszystkim od „A” do „Z”. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala także na darmowe ogrzewanie budynku i stały dostęp do ciepłej wody.