Browse By

Czy korzystać z pośrednictwa biura nieruchomości?

Zazwyczaj sprzedając mieszkanie, próbujemy robić to na własną rękę. Nie do końca jest to dobry pomysł. W naszym kraju, co prawda od niewielu lat, ale jednak funkcjonują biura nieruchomości, które mogą nam w tym pomóc. Wiele osób uważa jednak, że usługi biura nieruchomości są tak drogie, że ich po prostu na to nie stać.

Korzyści i zalety wykorzystania pomocy specjalistów

Wolą się samodzielnie zmierzyć z problemem sprzedaży lub wynajmu mieszkania (domu). Oczywiście można i tak, czasami jednak lepiej jest powierzyć przeprowadzenie konkretnych transakcji specjalistom w branży, bo może okazać się to tańsze i szybsze rozwiązanie. Biura nieruchomości funkcjonują na naszym rynku od niedawna. Co prawda ich odpowiedniki istniały już w okresie PRL-u, ale bądźmy szczerzy – ze sprzedażą mieszkania nigdy nie było wtedy większych problemów, bo wszystkie rozchodziły się od razu. Biura nieruchomości mają dość dużą tradycje na rynku zachodnim. Tam nikt nie wyobraża sobie, by samodzielnie zajmować się tego typu transakcjami. Zazwyczaj do transakcji kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, wynajmuje się agentów, reprezentujących poszczególne firmy. U nas również, coraz więcej osób prywatnych i fizycznych również idzie taką drogą. Po prostu czas jest zbyt cenny, by tracić go na wykonywanie rzeczy, o których nie do końca mamy pojęcie. Na początku jednak trzeba wybrać biuro, które cieszy się dobrą opinią i rzeczywiście będzie nam służyło profesjonalną pomocą. Biuro takie można bez problemu znaleźć i najlepiej jest skorzystać z porady osób, które wcześniej były tu klientami. Jakie odniesiemy korzyści? Przede wszystkim możemy być pewni wsparcia i doradztwa na każdym etapie – warto zajrzeć tutaj, jeśli szukacie najlepszego poziomu usłg. W przypadku sprzedaży mieszkania lub domu, możemy liczyć na obiektywną wycenę. Taka wycena obiektywnie powie nam ile warta jest konkretna nieruchomość. Potem możemy liczyć na pomoc przy zgromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Ten etap bywa zazwyczaj dość nużący, bo ilość potrzebnych papierów jest ogromna.

piękne nieruchomości

Bezpieczeństwo umowy z biurem to podstawa

Transakcje, przeprowadzone przez biuro nieruchomości należą do bezpiecznych. Agencja ma po prostu takie obowiązki, gdyż inaczej nie uzyskałaby potrzebnej licencji. A bezpieczeństwo jest bardzo pożądane, zwłaszcza kiedy chcemy kupić na przykład mieszkanie z runku wtórnego. Wtedy mogą nas czekać przeróżne niespodzianki, o których nie mamy nawet pojęcia. Sprzedając nieruchomość możemy oczekiwać od biura, że nie tylko dokona wyceny, ale sformułuje też odpowiednie ogłoszenie do prasy, a także wykona profesjonalne zdjęcia, które ukażą wszystkie walory nieruchomości. Takie ogłoszenia ze zdjęciami są publikowane nie tylko w prasie, ale też w internecie. Ostatnio, niektóre biura nieruchomości oferują też usługę znaną pod nazwą: home staging. Chodzi o to, że specjaliści tak przygotują dowolną nieruchomość, zmieniając jej aranżację, by zyskała ona więcej zainteresowanych klientów. Zmiany wizerunkowe czasami są nie do przecenienia. Jak wynika a analiz dobre biuro nieruchomości może nam pomóc profesjonalnie w przeprowadzeniu transakcji i wynegocjowaniu dobrej ceny. Jeśli nie chcemy skorzystać z takiej opcji, możemy zawsze sami spróbować sprzedać nieruchomość.