Browse By

Co zrobić kiedy dostałem wezwanie przez Niemiecki US do rozliczenia podatku w Niemczech

Praca w Niemczech staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Niemiec właśnie w celach zarobkowych. To logiczne, u naszych zachodnich sąsiadów zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce, ponieważ wypłata jest wypłacana w euro. Oprócz wyższych zarobków kolejną zaletą Niemiec jest w miarę tanie życie – produkty w sklepach czy usługi są znacznie tańsze od tych, które można znaleźć w Polsce!

Oczywiście wraz z pracą w Niemczech, przyjdzie też czas na to, by się rozliczyć z zarobionych w ten sposób pieniędzy. Nie jest to niesamowicie skomplikowane, jednak jest bardziej skomplikowane niż w Polsce. To właśnie dlatego wielu ludzi nieco się tego obawia. Czasami niemiecki urząd skarbowy wysyła wezwanie do rozliczenia podatku w Niemczech. Czy trzeba się bać takiej praktyki? Czy możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec? Jak z łatwością można rozliczyć podatek w Niemczech i mieć wolną głowę i sumienie?

zwrot podatku z niemiec

Co zrobić, gdy dostanie się wezwanie niemieckiego urzędu skarbowego do rozliczenia podatku w Niemczech?

Przeważnie wezwania z niemieckiego urzędu skarbowego do złożenia rozliczenia podatkowego, wysyłane są wtedy, gdy minie czas na ich złożenie. Termin ostateczny w przypadku Niemiec to 31 maja, czyli o miesiąc dłużej niż w Polsce. Po tym terminie, jeżeli zeznanie podatkowe nie zostanie złożone, to niemiecki urząd skarbowy rozpocznie rozsyłanie wezwań. Jest to o tyle nieprzyjemne, ponieważ ma miejsce podczas wakacji, kiedy to ludzie często wyjeżdżają na wczasy bądź wycieczki.

Nie można jednak takiego wezwania ignorować, ponieważ niemiecki urząd skarbowy może nałożyć na podatnika spore kary pieniężne. Takie kary mogą skutkować jednak nie tylko potrzebą uiszczenia sporej kwoty, ale również mogą być przyczyną, przez którą w przyszłości dana osoba nie będzie mogła już przyjeżdżać do Niemiec do pracy. Co już znacznie utrudnia ewentualne szukanie pracy poza granicami Polski, bo Niemcy z automatu będą niedostępne.

Jak złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

W każdym wypadku składa się zeznanie podatkowe nieco inaczej. Wszystko zależy od tego, czy pracowałeś w Niemczech poprzez agencję, czy sam znalazłeś sobie pracę i od tego, jak długo przebywałeś za granicą w celach zarobkowych. To oczywiste, że te wszystkie niuanse mogą być dla ciebie stresujące i możesz ich nie rozumieć – zwłaszcza że przecież niemieckie zeznanie podatkowe jest w obcym języku! Dlatego najlepiej jest zlecić to profesjonalnej firmie, specjalizującej się w zwrotach podatku z Niemczech takiej jak Tax-Pol z Wrocławia, która zna wszystkie zasady, zna język niemiecki i jest w stanie wszystko załatwić sprawnie oraz szybko.

rozliczanie podatku z Niemiec

Jeżeli zgłosisz się do takiej firmy po otrzymaniu wezwania do rozliczenia podatku w Niemczech, nie będziesz musiał się już niczego obawiać. Ważne jest po prostu to, abyś nie ignorował takich wezwań, ponieważ są one wyłącznie kurtuazją ze strony niemieckiego urzędu skarbowego. Dzięki zastosowaniu się do nich i wykonaniu poleceń nie będziesz musiał płacić wysokich kar pieniężnych, jakie stosuje się, jeżeli ktoś zignoruje takie wezwanie.

Praca w Niemczech może przynieść ci spore pieniądze i wcale nie musi być ciężka. Tak samo, składanie zeznań podatkowych wcale nie musi być trudne, wystarczy zlecić to zewnętrznej firmie, która się na tym zna. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy.