Browse By

Co oznacza piszczenie hamulców w Volkswagenie?

Bezpieczeństwo na drodze nie jest możliwe, jeśli Twój samochód nie będzie w stu procentach sprawny. Jednym z najważniejszych elementów, które umożliwiają komfortową i bezpieczną jazdę autem, są hamulce samochodowe. Muszą być one w pełni sprawne, aby zapewnić bezpieczną drogę hamowania nawet w bardzo trudnych warunkach na drodze. Co zrobić, gdy podczas hamowania auto wydaje dziwny, piszczący dźwięk? Jak interpretować ten sygnał i co najlepiej w takiej sytuacji zrobić? Podpowiadamy! 

Czas na wymianę klocków hamulcowych w samochodzie

Każda część w samochodzie zużywa się stopniowo w trakcie eksploatacji. Jest to zasada, która dotyczy właściwie każdej maszyny czy pojazdu. Niektóre elementy są bardzo trwałe lub narażone na niewielkie oddziaływanie w trakcie użytkowania, dzięki czemu ich zużycie jest znikome. Inne z kolei są poddawane naprawdę dużemu tarciu, działaniu wysokich temperatur czy innych czynników, które mogą mocno naruszać ich pierwotny stan. Do tej drugiej grupy bez wątpienia należą klocki hamulcowe, które są jednym z ważniejszych elementów układu hamulcowego w samochodzie. Jeśli klocki hamulcowe w Volkswagenie lub pojeździe samochodowym innej marki zaczną się mocno ścierać, to warto jak najszybciej udać się do sprawdzonego mechanika, aby dokonać ich wymiany na nowe, ponieważ niesprawne klocki hamulcowe mogą być przyczyną stłuczek drogowych oraz poważnych wypadków

volkswagen mechanikCharakterystyczne dla zużytych klocków hamulcowych jest specyficzne piszczenie auta podczas hamowania. Dźwięk ten jest dość nieprzyjemny i ostry. Oznacza on, że klocki hamulcowe są starte i podczas hamowania ścierana jest specjalna blaszka umieszczona w nich, która ma sygnalizować konieczność ich wymiany. Nowoczesne modele samochodów marki Volkswagen oraz innych producentów posiadają dodatkowo czujnik elektryczny, który w odpowiednim momencie zapala specjalną kontrolkę, która informuje kierowcę o  konieczności ich wymiany jak najszybciej. Pamiętaj, że zwlekanie w tej kwestii do niczego dobrego nie prowadzi. Jeśli auto piszczy w trakcie hamowania, to koniecznie jak najszybciej wybierz się do warsztatu samochodowego i wykonaj profesjonalny przegląd oraz wymianę klocków na nowe, aby nie powodować zagrożenia na drodze dla siebie i innych. Części do Volkswagena w Krakowie kupić można w Auto PU – ich oferta obejmuje zarówno klocki hamulcowe, jak i inne często zużywające się części do samochodów tej marki.

Nie ryzykuj, zaufaj profesjonalistom od naprawy pojazdów

Bycie odpowiedzialnym kierowcą to nie tylko przestrzeganie obowiązujących przepisów drogowych i stosowanie się do znaków poziomych i pionowych czy sygnalizacji świetlnej. To także dbanie o swój samochód i zapewnienie mu odpowiedniej kondycji, która umożliwia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po drodze. Uszkodzone klocki hamulcowe w Volkswagenie lub w innym pojeździe, innej marki, to duże ryzyko. Droga hamowania znacznie się wydłuża, przez co trudniej zachować odpowiednią odległość i bardzo łatwo o stłuczkę. Ponadto w trudnej sytuacji na drodze nie ma możliwości szybkiej reakcji i wyhamowania na czas, co może prowadzić do bardzo poważnych kolizji. Dlatego, zamiast ryzykować, jak najszybciej udaj się do mechanika po profesjonalną pomoc. 

Pamiętaj, że w kwestii sprawności auta nie ma żartów i naprawdę nie warto oszczędzać na częściach zamiennych do Volkswagena, Audi, Seata czy pojazdów innych marek, tylko wybrać oryginalne elementy lub bardzo dobre zamienniki od renomowanych firm. Ponadto, aby mieć pewność, że wszystko zostanie naprawdę dobrze wykonane, warto zgłosić się do renomowanego serwisu samochodowego, który zagwarantuje Ci usługi na najwyższym poziomie. Dzięki temu Twój samochód na pewno na długi czas pozostanie sprawny, a jazda nim będzie nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bardzo bezpieczna.