Browse By

Co może mi wydrukować drukarnia cyfrowa?

Czym jest druk cyfrowy?

Druk jest formą przenoszenia obrazu wirtualnego na papier. Obecnie stosuje się już niemal wyłącznie druk cyfrowy, który jest szybki, łatwy w zastosowaniu oraz żywo przenosi kolory naszego projektu. Materiały, które dostarczane są do drukarni, niesione są wyłącznie drogą komputerową.

Projekty graficzne w formie wirtualnej są łatwe w edycji, dlatego też w profesjonalnej drukarni cyfrowej można je zmienić i odpowiednio edytować. Metody druku cyfrowego można podzielić na metodę:

  • laserową,
  • elektrofotografię,
  • magnetografię,
  • elkografię,
  • termografię,
  • system ink-jet.

W przypadku druku wielkoformatowego, który znajduje zastosowanie np. na billboardach, citylightach, banerach lub innych formach prezentacji np. reklamy, stosuje się kilka innych metod. Metoda druku lateksowego, solwentowego, midsolwentowego, ekosolwentowego, pigmentowego, barwnikowego czy druku uv.

Każdy z tych metod wyróżnia się na przykład zmienną jakością koloru, zróżnicowaną trwałością mechaniczną, rodzajem materiału, na który może być wykorzystana. Przykładowo tania metoda barwnikowa pozwala na szybkie zapełnienie powierzchni kolorem, aczkolwiek w tym wypadku należy liczyć się z niską jego trwałością.

W drukarni cyfrowej można przygotować niemalże wszystkie materiały, które mogą mieć charakter materiałów prezentacyjnych, naukowych, reklamowych czy innych. Najczęściej w drukarni do maszyn cyfrowych przenosi się projekty reklamy. Oto co możecie wydrukować w dobrej drukarni cyfrowej, przygotowanej na potrzeby konsumentów:

Ulotki, banery, plakaty, wizytówki, książki, cenniki, gazety, plakaty, broszury, szablony, prezentacje, notatniki, papiery firmowe, teczki, katalogi i wiele więcej.

Jakość druku cyfrowego

Drukarnia cyfrowa oferuje korzystającym z jej usług klientów przede wszystkim bardzo wysoką jakość druku i stosunkowo szybki wydruk dużej ilości materiałów o różnorodnej wielkości.

Istotne jest to, aby do drukarni dostarczyć techniczny opis swoich projektów, aby otrzymać dokładnie takie kolory, jakich potrzebujemy: w zależności od drukarni musimy podać takie parametry jak CMYK, Hexachrome oraz Pantone. Przy druku może wybrać również gramaturę papieru lub innego materiału, na którym pojawi się wydrukowany obraz.

Druk cyfrowy w odróżnieniu od przestarzałego druku offsetowego lub innych metod drukowania ma wiele innych zalet – warto w tym miejscu wspomnieć o braku konieczności przygotowania form drukarskich, co jest niezwykle istotne w przypadku druków małych obiektów.

Paleta barw dla drukarni

Cena a jakość zadruku powierzchni

Wybierając drukarnię cyfrową nie zawsze warto jest kierować się wyłączenia ceną – taniej wcale nie oznacza lepiej, czasami warto jest dołożyć jakąś część kwoty, aby uzyskać wyższą jakość i trwałość. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku materiałów ustawianych na zewnątrz. Są nastawione na działanie warunków atmosferycznych, w tym Słońca, które może sprawić, że po czasie barwy będą wypłowiałe.

Podsumowując: jeśli decydujesz się na wydruk dużej ilości materiałów, za które niewiele zapłacisz, a które nie przekraczają około 50 cm należy wybrać druk cyfrowy, jeśli druk ma być większy możesz wybrać druk offsetowy, w przypadku dużych wydruków właściwą decyzją jest druk wielkoformatowy.