Borderline – osobowość z pogranicza
Zaburzenia osobowości bardzo często pozostają niewykrywalne. Chorym ciężko jest funkcjonować w społeczeństwie, ale nie mają pojęcia, co im dolega. Większość objawów oddziałuje jednak na rodzinę i przyjaciół, dlatego tak ważne są wszystkie ich sugestie. Osobowość z pogranicza przejawia się na różne sposoby. W oczy rzucają się jednak cztery charakterystyczne zachowania i cechy.
Cztery charakterystyczne dla osobowości Borderline zachowania i cechy
Człowiek z osobowością Borderline, to przede wszystkim ktoś, kto nieustannie mierzy się z negatywnymi emocjami. Praktycznie cały czas odczuwa złość, gniew, smutek, frustrację i niepokój. Takie stany mają charakter przewlekły i permanentny. Do tego chory bardzo często odczuwa też wstyd i niechęć do całego świata i wszystkich ludzi. Wypełnia go uczucie pustki.
Po drugie, osobowość Borderline, to też nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Nerwowe sytuacje dotyczą każdego. Jednak człowiek dotknięty tym schorzeniem na każdą kryzysową lub po prostu stresującą sytuację reaguje paniką lub totalnym zniechęceniem. Jest niezdolny do podjęcia jakichkolwiek działań i przezwyciężenia kryzysu. Jak widać, wyłania się z tego obraz osoby zbyt nerwowej, a do tego nie potrafiącej radzić sobie z problemami życia codziennego. Niestety, to nie wszystko.
Osobowość z pogranicza bardzo często decyduje się też na ryzykowne zachowania. Eksperymentuje z używkami, seksem i hazardem. Nie zna umiaru, dlatego wpada przez to w większe lub mniejsze problemy. Do tego kłamie i wprowadza do związku bardzo napiętą atmosferę.
Pragnie miłości, a jednocześnie boi się odrzucenia. Naprzemiennie przyciąga i odpycha więc partnera. I wreszcie, to co wydaje się najbardziej absurdalne – chory stara się dopasować rzeczywistość do własnych potrzeb. Zawzięcie broni swojego punktu widzenia i nie pozwala, by ktokolwiek próbował go zmieniać.
Jakie są przyczyny osobowości Borderline i jak się ją leczy?
Czynniki, które wywołują osobowość Borderline nie są do końca znane i dokładnie określone. Uważa się, że niekiedy odpowiedzialne są za nią traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa. Na przykład rozwód rodziców, śmierć matki lub ojca czy opuszczenie przez opiekuna. Bywa, że winą obarczone są również błędy wychowawcze jednego lub obojga rodziców.
Niektórzy specjaliści podkreślają, że nieprawidłowości tego rodzaju mają charakter biologiczny. Zdania na ten temat są oczywiście podzielone i do dziś toczy się na ten temat dyskusja. Podobnie, jak w przypadku przyczyn schizofrenii.
Stwierdzona osobowość Borderline wymaga rzecz jasna leczenia. Pacjentom przychodzi z pomocą zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapia. Skrajne przypadki, a więc próby samobójcze, wymagają też hospitalizacji. Zazwyczaj sprawdza się jednak odpowiednia terapia poznawczo – behawioralna.
Z racji tego, że chorzy mają tendencję do zerojedynkowego myślenia, pokazuje im się wówczas, że życie ma też odcienie szarości. Bardzo ważne jest jednak wybranie takiej placówki, która jest w stanie dostosować terapię do określonego problemu.
Dobrym pomysłem może być na przykład Wrocław, który jako duże, polskie miasto daje w tym zakresie wiele możliwości. Terapeuci wrocławskiej przychodni PERSONA reprezentują różne szkoły terapeutyczne. Prowadzą psychoterapię w nurcie:
- psychoanalitycznym,
- psychodynamicznym,
- humanistycznym,
- poznawczo -behawioralnym.
A to sprawia, że w zależności od problemu pacjenta, dobiera się najefektywniejszy dla niego sposób leczenia. Tak, by wizyty i podjęte wysiłki przyniosły zamierzony skutek.