Browse By

Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w branży IT we Wrocławiu.

Polska branża IT jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki narodowej, z wysokimi perspektywami wzrostu. Takie aspekty jak dofinansowanie z budżetu państwa, dostępność specjalistów i szybki rozwój rynku, sprawiają, że firmy z chęcią się tu osiedlają i szukają pracowników. Tych w sektorze IT wciąż brakuje, więc to programiści dyktują warunki na rynku pracy. Jakie jest aktualne zapotrzebowanie na tego typu pracowników we Wrocławiu?

Jakie technologie są najbardziej poszukiwane?

Patrząc zarówno na rok 2018, jak i na 2017, łatwo jest wyłonić trzy najpopularniejsze języki programowania. To JavaScript, Java i .NET. Te technologie są najbardziej pożądane nie tylko na polskim, ale również na światowym rynku, nic więc dziwnego, że we Wrocławiu jest podobnie.

Na tą tendencję wpływa wiele czynników. Zdecydowanie o popularności JavaScript decyduje to, że jest on wspierany jako jedyny przez wszystkie przeglądarki. Co więcej coraz częściej jest on wykorzystywany w aplikacjach mobilnych oraz przy tworzeniu rozwiązań backendowych.

Jednak nie powinniśmy koncentrować się jedynie na językach programowania. Warto zwrócić uwagę na specjalności. Najbardziej poszukiwani są specjaliści zajmujący się Back-endem, w następnej kolejności Fullstackiem, a na trzecim miejscu Front-endem.

Powinniśmy pamiętać, że zapotrzebowanie na rynku pracy, w tym we Wrocławiu, jest naprawdę szerokie. Poszukiwani są pracownicy specjalizujący się w przechowywaniu i zarządzaniu danymi, administrowaniu w chmurze, znający się na machine learning i sztucznej inteligencji. Potrzebni są również managerowie, którzy są w stanie zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi projektami IT.

Zarobki w branży IT

Szacuje się, że w Polsce brakuje około 50 tysięcy programistów – tak wynika z danych GUS za trzeci kwartał 2018 roku. Możemy to zauważyć z łatwością we Wrocławiu, gdzie znajdziemy wiele ogłoszeń o pracę dla specjalistów zajmujących się językami Java, C++, Ruby, Magento, Python czy JavaScript. W zależności od oferty pracy, naszej wiedzy i technologii, w której się specjalizujemy, możemy już na początku liczyć na zarobki od 3 do nawet 7 tysięcy złotych brutto. Z czasem, w miarę poszerzania swojej wiedzy, te zarobki rosną.

Wynagrodzenia w tej branży rosną. Nie tylko we Wrocławiu. Z roku na rok cały sektor IT zarabia coraz więcej. Według raportu IT Salary Report 2019 aż na 65 procentach stanowisk odnotowano podwyżki. Zdążało się, że na niektórych stanowiskach wynosiły one aż 4 tysiące złotych. Maksymalne pensje sięgały nawet do blisko 20 tysięcy. Zarobki Java Developera we Wrocławiu zaczynają się od 9 tysięcy złotych.

Zainteresowanie pracą w branży IT

Ze względu na wysokie zarobki, szeroki zakres benefitów i ciekawe oferty pracy coraz więcej osób jest zainteresowanych pracą w IT. Pomimo tego, że na rynku pracy wciąż brakuje programistów i innych specjalistów to dla osób stawiających pierwsze kroki w branży może nie być łatwo. Według niektórych badań w 2018 roku na stanowisko juniorskie aplikowały średnio aż 22 osoby[1]. Z tego względu juniorzy, jak i specjaliści, coraz częściej sięgają po pomoc agencji rekrutacyjnych takich jak HR GO Rectuitment z Wrocławia. Dzięki takiej współpracy otrzymują oni oferty najlepiej dopasowane do ich kompetencji, co oszczędza ich czas. Dodatkowo łatwiej jest w ten sposób przygotować się do rozmów rekrutacyjnych, które zwłaszcza na początku kariery, stanowią duże wyzwanie.

[1] Dostęp przez: https://kodilla.com/pl/blog/rok-2018-w-branzy-IT (10.07.2019).