Browse By

Najczęstsze usterki w laptopie – jak je zdiagnozować?

Awarie zasilania, niewyjaśnione spadki wydajności… Każdy użytkownik laptopa zna tego typu problemy, a wiele z nich można nie tylko zdiagnozować, ale także naprawić samemu.

Mój komputer działa powoli

Zwracaj uwagę na oprogramowanie. Warto monitorować zasoby za pomocą menedżera zadań i sprawdzić, czy jakaś aplikacja zużywa więcej pamięci lub procesora niż powinna.

Obecność zasobochłonnych aplikacji może również wpływać na temperaturę laptopa. Z tego powodu sprawdzenie menedżera zadań powinno być zawsze pierwszym krokiem.

Może się również zdarzyć, że Twój laptop po prostu się zestarzał i należy mu się trochę więcej pamięci. Niektóre komputery, zwłaszcza laptopy biznesowe lub gamingowe, mają możliwość rozbudowy pamięci RAM. 

W sytuacji gdy używasz komputera z tradycyjnym dyskiem twardym, warto wymienić go, inwestując w szybki dysk SSD. Nowoczesne komputery, są wyposażone w takie dyski standardowo.

Bateria starcza na bardzo krótko

Na samym początku sprawdź, czy zasilacz działa prawidłowo. Możliwe, że złącze adaptera zasilania jest zużyte i nie styka się. Jest to prawdopodobna usterka, jeśli sygnał odłączonego zasilania jest aktywowany bez wyraźnego powodu. W tej sytuacji wystarczy wymienić złącze.

Inną możliwą przyczyną może być bateria. Bateria w laptopie jest elementem o ograniczonej żywotności ze względu na cykle ładowania i rozładowania. Z biegiem lat jego wydajność spada. Wykluczając usterkę w adapterze ładowania, można sprawdzić stan baterii za pomocą aplikacji takiej jak HWiNFO32, która odzwierciedla jej zużycie w polu „poziom zużycia”. Także sam system Windows zazwyczaj ostrzega o problemach z baterią, gdy wykryje anomalie.

Jeśli bateria jest uszkodzona, a posiadasz taki typ laptopa, w którym można ją wymienić, po prostu zamów nową baterię. Jeśli natomiast jest to komputer z wbudowaną baterią, będziesz musiał zanieść lub wysłać go do serwisu, aby tam dokonano naprawy laptopa.

Urządzenie nie uruchamia się lub ciągle się restartuje

Po pierwsze, sprawdź czy kontrolka pracy jest zapalona, czy nie. Należy upewnić się, że zarówno bateria, jak i zasilacz są w dobrym stanie.

Jeśli komputer ciągle się wygasza lub ciągle restartuje, może to oznaczać awarię pamięci RAM. Nierzadko zdarza się, że moduł nie styka lub jest uszkodzony. Jeśli jest to możliwe, zdemontuj wszystkie zainstalowane moduły i sprawdź je jeden po drugim.

Może to być również problem z dyskiem twardym lub SSD. W takim przypadku podczas uruchamiania systemu BIOS lub systemu operacyjnego zostanie wyświetlony komunikat o błędzie. Konieczna będzie wymiana tego elementu.

Należy pamiętać, że wymiana jakichkolwiek części wewnętrznych przez użytkownika może spowodować unieważnienie gwarancji. Jeśli jednak chodzi o stary, wysłużony sprzęt, możemy sobie pozwolić na taką operację, dzięki której możemy poznać także specyfikę działania sprzętu.

Wiele osób ma nawyk używania laptopa na kocu lub poduszce, co może powodować zatykanie otworów wentylacyjnych. Wykrywając możliwość przegrzania, komputer wyłącza się dla celów bezpieczeństwa. Jednak może dojść do sytuacji, gdy przegrzanie spowoduje nieprawidłowe zachowanie oprogramowania. Dlatego też należy wiedzieć, gdzie znajdują się otwory wentylacyjne notebooka.

Coraz więcej komputerów posiada kilka otworów wentylacyjnych na spodzie i w obszarze zawiasów, z dala od miejsca, gdzie normalnie znajdowałyby się kolana użytkownika. Ma to na celu uniknięcie blokowania ich podczas pracy z komputerem na kolanach.

Ostatnią możliwością jest zainstalowane oprogramowanie. Zastanów się, jakie programy i aktualizacje instalowałeś ostatnio i czy przy uruchamianiu danej aplikacji występują restarty. Czy tak jest w tym przypadku? Spróbuj zainstalować program ponownie.

laptop

Niebieski ekran

Niebieski ekran (Blue Screen of Death) to efekt wystąpienia krytycznego błędu systemu Windows, który uniemożliwia działanie komputera. Na ekranie są widoczne kody błędu, które pomagają odnaleźć przyczynę jego wystąpienia.

Gdy niebieski ekran pojawia się po aktualizacji Windows Update, oznacza to, że pewne pliki, bez których nie może działać system zostały uszkodzone. Pliki te bardzo często można naprawić, jednak nie zawsze. Jeśli blue screen pojawia się nam w trakcie pracy komputera, przyczyn może być bardzo wiele, a jeśli chodzi o ten konkretny problem, najczęściej musi się on skończyć on wizytą w serwisie.