5 najciekawszych zabytków w Wiśle
Wisła położona w Beskidzie Śląskim od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Piękne, ale spokojne miasto, otoczone niewysokimi górami to świetny sposób na spędzenie zarówno urlopu, jak i aktywnego weekendu.
Wisła to nie tylko miasto, w którym urodził się Adam Małysz, ale również miejsce, gdzie naprawdę można ciekawie spędzić czas. Liczne atrakcje oraz zabytki obok których nie przechodzi się obojętnie zainteresują każdego, kto tylko przyjeżdża odpocząć od zgiełku wielkich miast. Miłośnicy pieszych wędrówek po górach i dolinach również znajdą coś dla siebie.
Wisła – miasto idealne do odpoczynku
Z racji tego, że Wisła jest położona w dolinie oraz otoczona potokami Białej oraz Czarnej Wisełki doprowadziło do tego, że miasta roztacza się cudowny widok na górskie zbocza. Odwiedzający mają do dyspozycji możliwość zwiedzania miasta, poznania interesujących pod względem historii oraz architektury zabytków, a także wspięcia się na jeden z wyższych szczytów – Babia Góra. Natomiast wieczorami można bez końca spacerować po urokliwym deptaku oraz odpocząć w pobliskim parku. Poniżej znajduje się lista 5 najciekawszych zabytków w Wiśle.
Kościół w Istebnej z XVIII wieku
Kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego, wykonany w całości z drewnianej konstrukcji, został wzniesiony w 1779 roku. W latach 1957-1958 kościółek został przeniesiony na Kubalonkę. Z oryginalnego wyposażenia całkowicie zachowała się ambona z 1697, a także ławki oraz barokowy ołtarz z XVIII wieku. Świątynia nawet po tylu latach robi ogromne wrażenie, zwłaszcza, że znajduje się na trasie prowadzącej z Wisły do Istebnej.
Planując zwiedzanie kościoła warto pamiętać, że jest on otwierany jedynie podczas nabożeństw. W dni powszednie można jedynie obejrzeć go z zewnątrz.
Zameczek Myśliwski Habsburgów
Zameczek został wybudowany w 1897-98 jako odpowiedź na zwiększenie miejsc noclegowych dla magnatów austriackich. Wcześniej, od roku 1855 zajmowali mały drewniany domek obok leśniczówki pod Baranią Górą.
Historia tego miejsca nie skończyła się jednak szybko. W czasie II wojny światowej zameczek był wykorzystywany jako miejsce schronu dla okolicznych oddziałów partyzanckich. Po wojnie, już w roku 1946 zaczął funkcjonować jako schronisko PTTK aż do lat 70. Aktualnie budynek znajduje się w centrum Wisły, gdzie turyści mogą zasięgnąć informacji turystycznej.
Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu
Zamek został wzniesiony w latach 1929 – 1931 ze składek społeczeństwa śląskiego, stając się rezydencja dla aktualnie piastujących stanowisko Prezydenta Polski. Projekt architektoniczny budynku zaprojektował polski architekt Adolf Szyszko Bohusz. Efektem jest pracy było nawiązanie wyglądu obiektu do średniowiecznego zamku. Aktualnie zamek na Zadnim Groniu to letnia rezydencja Prezydentów RP.
Zapora nad Jeziorem Czerniańskim
Pod koniec lat 60. Postanowiono spiętrzyć wodę w obu Wisełkach, gdyż zaczęło brakować wody pitnej dla powiększającej się liczby ośrodków wczasowych. Chodziło również o zbudowanie rezerwy tak, aby woda nie skończyła się szybko. Budowa zapory trwała aż 5 lat, a w połowie lat 70. po raz pierwszy napełniono powstały zbiornik. Aktualna wysokość zbiornika to aż 30 metry, przez co stanowi ciekawe miejsce spacerowe. Rozciągające się z niej widoki są niezwykle wdzięcznym obiektem do fotografowania.
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle
Budynek kościoła Znalezienia Krzyża Świętego wzniesiono w latach 1981-83, przez co nierzadko jest pomijanym zabytkiem przez turystów. O jego wartości świadczy jednak wieża, która została zrekonstruowana z XVI-wiecznego kościoła w Połomi. Aktualnie na terenie parafii znajduje się kościół rektoralny pw. Matki Bożej Częstochowskiej, a także ośrodek prowadzony przez Salezjanów. Warto wejść do środka i zobaczyć klasyczne wnętrze.
Baza noclegowa w Wiśle – na co zwrócić uwagę?
W Wiśle znajduje się rozbudowana baza noclegowa, przez co każdy znajdzie odpowiedni hotel dla siebie. Warto zwrócić uwagę na takie, które oferuje swoim klientom komfort i dogodne miejsce do odpoczynku. Chętni znajdą także noclegi o podwyższonym standardzie na przykład w pensjonacie Willa Nova, jak i te, gdzie serwowane są śniadania w postaci szwedzkiego stołu.
Wisła to świetny sposób na spędzenie urlopu o każdej porze roku – latem na odwiedzających czekają liczne zabytki oraz trasy do pieszej wędrówki po górach, a zimą – skocznia narciarska oraz możliwość uprawiania sportów zimowych.