Wieliczka, co warto zobaczyć?
Wieliczka położona jest w województwie małopolskim, w jego centralnej części, w niedalekiej odległości od Krakowa (ciekawostką jest fakt, że rynek w Wieliczce od rynku krakowskiego dzieli zaledwie 13 km w prostej linii). W Herbie Wieliczki znajduję się młot i dwa kilofki, umieszczone na tarcze w kolorze niebieskim, są to narzędzia nawiązujące do górniczej tradycji miasta.
Wieliczka najbardziej znana jest ze znajdującej się tu i funkcjonującej od czasów średniowiecznych Kopalni soli. Kopalnia należy także do jednych z najstarszych obiektów przemysłowych na skale światową, jest także wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO oraz na Listę jednego z siedmiu cudów Polski. Przez wieki stanowiła poważne źródło państwowych dochodów i kształtowała kulturalny rozwój państwa polskiego. Obecnie Kopalnia jest wielka atrakcja turystyczna dla turystów z całego świata. Tworzy ją zespół ok.3000 komór usytuowanych na 9 poziomach pod ziemią. Dla zwiedzających udostępniono tylko część z nich na odcinku ok. 3 km.
Co możemy zobaczyć w solnych podziemiach?
Jedna z bardziej znanych atrakcji jest uważana za najpiękniejszą, Kaplica im. Św. Kingi, znajdująca się 101 metrów pod ziemią, zachwycająca mnogością rzeźb i płasko rzeźb a także żyrandoli wykonanych z soli. Stanowią one swoisty hołd składany przez górników religii chrześcijańskiej. W kaplicy gromadzą się wierni na mszach świętych, pasterkach czy koncertach. Jest także KAPLICA Św. JANA, z drewnianym wnętrzem oraz Kaplic a Św. Krzyża, powstała jako dar dziękczynny za uratowanie kopalni od zalania, najstarsza ze wszystkich Kaplica Św. Antoniego oraz Kaplica Jana Pawła II, w której można podziwić jedyny podziemny pomnik papieża.
Trasa górnicza stwarza możliwość poznania od podstaw ciężkiej, górniczej pracy, jej uczestnicy wykonują bowiem praktyczne zadania, będące niegdyś codziennością pracujących tu ludzi. To także okazja do kontaktu z górniczymi zwyczajami i tradycjami. W podziemiach kopalni często goszczą zorganizowane grupy przedszkolaków i dzieci ze szkół- dla nich przygotowano bowiem bardzo atrakcyjna ofertę edukacyjną, która może być także połączona z podziemnym noclegiem. Ciekawe propozycje przygotowano także dla pracowników firm czy grup znajomych. Można skorzystać z imprez czy programów tematycznych mających na celu integrację i budowanie więzi międzyludzkich. Na terenie kopalni odbywa się także szereg imprez i wydarzeń, np. Podziemny Festiwal Tańca „O Solny Skarb”, Międzynarodowe Targi Minerałów, Skamieniałości i Biżuterii, bale karnawałowe, koncerty i przedstawienia teatralne. Dla spragnionych wrażeń kulinarnych także znajdzie się coś ciekawego: pracujące pod ziemia restauracje oferują szeroki wybór dań z kuchni polskiej i europejskiej. Warto także skorzystać z dobrodziejstw znajdującej się już na powierzchni tężni solankowej z wysoką wieżą widokową.
- tekst powstał przy współpracy z Auschwitz & Salt Mine