Browse By

Umowa o pracę czy B2B – co wybrać?

Podczas zatrudniania się zawsze wiąże się z podpisaniem konkretnej umowy oferowanej przez daną firmę. Dziś, najbardziej korzystne typy umów, jakie można dostać, to umowa o pracę i umowa B2B.

W jakiej sytuacje korzystniej będzie nam wybrać umowę B2B? – Otóż, jest to właściwy wybór dla każdego, kto szczególnie ceni sobie samodzielność.

Pracując na umowie B2B, możemy przede wszystkim na sobie. Jest to typ umowy, który wymaga od nas większej odpowiedzialności i szerszego zakresu obowiązków.

Zalety, jakie wiążą się z posiadaniem umowy B2B, dotyczą przede wszystkim większego wynagrodzenia. Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, umowa B2B, jest dla nas najlepszą opcją.

Umowa B2B jest formą samozatrudnienia. W jej przypadku, nas jako zleceniobiorcy, nie obejmuje Kodeks Pracy, a Kodeks Cywilny. Ten rodzaj umowy nie jest również inną postacią umowy o pracę.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się z samodzielnym odprowadzaniem składek i wystawianiem faktur VAT zleceniodawcy. Do kosztów składek ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego oraz podatku VAT, dochodzi jeszcze zatrudnienie księgowej, która poprowadzi rachunkowość.

Czym jest umowa B2B?

Umowa znana jako B2B, to umowa Business to Business. Dziś, jest to szczególnie popularny sposób na rozliczanie się pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce, taka umowa oznacza stosunek firma – firma, a nie pracodawca – pracownik.

Oznacza to, iż:

  • Firma zlecająca nie ustala godzin pracy i nie decyduje o naszym czasie pracy,
  • Nie jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji związane z możliwością wzięcia urlopu przez pracownika,
  • Firma zlecająca nie podchodzić do zleceniobiorców jak do pracowników.
uścisk dłoni - praca

Obowiązki, jakie wiążą się z umową B2B, są o wiele większe. Poza tym, podlegając Kodeksowi Cywilnemu, nie mamy zapewnionej takiej ochrony, jak w przypadku umowy o pracę.

Wykorzystywanie umowy B2B jest stosowane zamiennie. Warunki, na jakich działa taka umowa, znacznie obniżają koszta utrzymania pracownika. Poza tym, umowa B2B jest również bardziej korzystna dla samego pracownika.

Wady i zalety umowy B2B i umowy o pracę

Jak każdy rodzaj umowy, również nowoczesna B2B posiada swoje mocniejsze i słabsze strony. Do zalet można zdecydowanie zaliczyć przede wszystkim wyższe wynagrodzenie.

Lepiej się zarabia mając ten typ umowy – jest to korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i dla zleceniobiorcy.  Warto jednak dodać, że w przypadku tego typu umowy, jesteśmy rozliczani jedynie za czas wykonywanej pracy.

Wiąże się to z niepłatnymi urlopami, wakacjami lub zwolnieniami chorobowymi. Innymi słowy, jeśli nie pracujemy w danym okresie z wyżej wymienionych powodów, nie zarabiamy.

Jeśli chodzi o umowę o pracę – jest to bardziej znany i częściej stosowany typ umowy. W porównaniu do umowy B2B, mamy więcej korzyści jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowie o pracę. Przysługuje nam wówczas 26 dni urlopu rocznie, możliwość wzięcia L4 oraz płatne nadgodziny.

Umowa o pracę wiąże się jednak z niższym wynagrodzeniem, niż w przypadku posiadania umowy B2B. Poza tym, mając ten typ umowy, nie mamy możliwości decydowania o naszym czasie pracy, gdyż pracodawca ustala go za nas.

Wadą umowy o pracę jest również to, że nie zawsze możemy dostać pozwolenie na urlop lub wolny dzień.

Porównanie obu sposobów zatrudnienia

Zarówno umowa o pracę, jak i umowa B2B, mogą nam przynieść wiele korzyści. Umowa o pracę gwarantuje nam zabezpieczenie finansowe podczas urlopu czy choroby. Pełną odpowiedzialność za naszą pracę ponosi pracodawca. Jednak wady umowy o pracę są o wiele bardziej widoczne, jeśli porównamy ją do umowy B2B.

W przypadku umowy B2B, musimy być szczególnie odpowiedzialni. Ze względu na stosunek firma – firma, każdy zleceniobiorca musi znać się na rachunkowości oraz na wszystkich aspektach związanych z kosztami. Samodzielne prowadzenie rachunkowości może być kłopotliwe, z tego też powodu znaczna część przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług dobrego biura rachunkowego.

Warto jednak dodać, że osoby zarządzające własnym czasem i budżetem, mogą spodziewać się większych korzyści współpracy ze zleceniodawcą, szczególnie jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia.