Browse By

Transmitery 1310 nm CATV – do czego służą?

Sieć światłowodowa cały czas się rozwija i jest przyszłością. Dzięki niej możemy przesyłać ogromne ilości informacji na skalę do tej pory niespotykaną. To na takiej technologii opierają się współczesne sieci komputerowe. Do ich zbudowania potrzebne są odpowiednie narzędzia i sprzęt, który pozwala na przesył danych w danej technologii, w tym transmitery – do czego służą?

Działanie sieci światłowodowej

Transmitery 1310 nm CATV są nierozerwalnie połączone z siecią światłowodową, z tego powodu należy zrozumieć działanie i zalety tej technologii. Światłowód to konkretny rodzaj falowodu, a więc medium transmisyjnego fali elektromagnetycznej. Dzięki niemu możemy przesyłać widzialną falę, a więc prościej mówiąc światło.

Światłowody to najlepszy sposób połączenia kablowego urządzeń cyfrowych. Dzięki niemu możemy na bardzo duże odległości przesyłać dane z prędkością sięgającą nawet 5 Tb/s jeżeli chodzi o linie międzykontynentalne. Co więcej podczas przesyłania danych ich straty są bardzo niewielkie. Nic więc dziwnego, że starsze technologie, takie jak telewizja, chcą korzystać z zalet tego rozwiązania. Pomagają w tym transmitery i pasywne sieci FTTH.

Transmitery 1310 nm CATV w pasywnej sieci FTTH

Zanim przejdziemy do samych transmiterów ważne jest zrozumienie sieci, w której działają. Zazwyczaj są połączone z pasywnymi sieciami FTTx. Obecnie to jedna z najpopularniejszych technologii przesyłu informacji. FTTH to skrót od angielskiego Fiber to the Home, czyli w dosłownym tłumaczeniu „włókno do domu”. Często jednak stosuje się wyrażenie FTTx, ponieważ ostatnia litera oznacza punkt docelowy danego medium optycznego.

Pasywne sieci FTTH to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie sieci dostępowych o niezwykle wysokiej przepustowości. W ostatnich latach łatwo zauważyć, że na globalną skalę takie rozwiązania zastępują tradycyjne miedziane okablowanie. Nic w tym dziwnego – mają one większą przepustowość, a sam koszt instalacji jest z roku na rok coraz niższy.

Ten typ sieci możemy podzielić na dwa sposoby biorąc pod uwagę to, jak docierają do naszego domu. Jeżeli mamy własne włókno optyczne na całym odcinku do centrali nazywa się to Active Ethernet. Drugim typem jest współdzielenie włókna przez wielu abonamentów w obrębie jednego segmentu sieci. Wtedy nazywamy to PON.

Właśnie do takich sieci podłączane są transmitery, które pozwalają się komunikować ze światłowodami tradycyjnym technologiom telewizyjnym.

Transmitery 1310 nm CATV

Transmitery 1310 nm CATV służą do zmiany sygnałów telewizyjnych, które podaje kabel koncentryczny na zgodne z założeniami sieci FTTH bądź FTTB. Mogą więc one zmienić sygnał z telewizji kablowej na sygnał optyczny. Dzięki temu mamy możliwość przesłania go do odbiorców przy użyciu sieci światłowodowej. Transmiter moduluje sygnał optyczny, a dzięki temu umieszcza w włóknie sygnał sieci kablowej, który zawiera różne programy cyfrowe.

transmitter 1410 catv

W zależności od modelu transmitera 1310 nm CATV może się różnić jego moc wejściowa, a także straty połączeniowe. Często możemy spotkać modele 4mW/6dBm, 16mW/12dBM bądź 24mW/13,8dBm. Ważne jest prawidłowe zrozumienie tych danych. W pierwszym przypadku zakres działania kanału wyjściowego wynosi od 45 do 860 MHz. W drugim moc wejściowa to 16 mW, a w trzecim 24 mW. Pierwsza cyfra oznacza więc moc wejściową. Druga mówi nam o stratach połączeniowych. Dla pierwszego urządzenia byłoby to 6 dBM, w drugim 12 dBM, a na końcu to 13,8 dBM. Ważne jest więc dobranie urządzenia i jego parametrów do naszych potrzeb.

Technologie światłowodowe obecnie całkowicie zdominowały wszystkie gałęzie telekomunikacyjne. Nie ma w tym nic dziwnego – to jak szybko i na jakie odległości możemy dzięki nim przesyłać dane są oszałamiające. Obecnie większość konkurencyjnych rozwiązań pozostała daleko w tyle. Zamknięte pod postacią światła informacje mogą obiec całą Ziemię w ciągu sekundy. Telewizja kablowa chce wykorzystać zalety tego rewolucyjnego wynalazku. Dzięki temu łatwiej i szybciej może docierać do swoich klientów z programami w najwyższej jakości. Właśnie takie możliwości dają transmitery 1310 nm CATV.