Browse By

Tajemnice układu zasilania w przetwórstwie ropy i gazu

Wydobycie ropy i gazu a także późniejsze ich przetwórstwo wymagają szczególnych rozwiązań w kwestii zasilania. Konieczne jest tu zapewnienie nie tylko pełnej sprawności i niezawodności zasilania, ale też całkowitego bezpieczeństwa instalacji pracujących tak blisko wrażliwych na zapłon ropy i gazu.

Znalezienie odpowiednich urządzeń, które wejdą w skład układu zasilania maszyn w przetwórstwie ropy i gazu oraz przygotowanie indywidualnego projektu dopasowanego do konkretnej firmy, budynku czy specyfiki wykonywanych prac będzie kluczowe dla zagwarantowania bezpieczeństwa i najwyższej sprawności zasilania.

Co warto wiedzieć przed przygotowaniem układu zasilania w zakładach przetwórstwa ropy i gazu?

Tajemnice układów zasilania i urządzeń w przetwórstwie ropy i gazu

układ zasilania w fabryce ropyUrządzenia wykorzystywane w układach zasilania dla urządzeń przemysłowych muszą gwarantować ciągłość w dostawie energii i pewność, że wszystkie procesy będą mogły zostać przeprowadzone sprawnie, bez zbędnych przestojów czy nieprzewidzianych awarii. Wyłącznie stosowanie zasilania z sieci energetycznej w przetwórstwie ropy i gazu, przy wydobyciu, ale także w wielu innych zakładach produkcyjnych nie wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość procesów. Z tego względu korzysta się tu również z wielu dodatkowych rozwiązań awaryjnych.

Na układy zasilania w przetwórstwie ropy i gazu składają się urządzenia takie jak transformatory, rozdzielnice średniego i niskiego napięcia, agregaty zasilania awaryjnego, a często także generatory prądotwórcze stanowiące dla zakładów własną elektrociepłownię.

Przy takiej kombinacji odpowiednio dopasowanych urządzeń możliwe jest zapewnienie ciągłości działań przedsiębiorstwa niezależnie od awarii sieci energetycznej i upewnienie się, że wszystkie maszyny i urządzenia pracujące w obrębie zakładu są zasilane z odpowiednią mocą i natężeniem prądu. Przy dobrze dopracowanym projekcie układu zasilania w przedsiębiorstwie, zależność od niezawodności sieci energetycznej jest zupełnie wyeliminowana – zakłady mogą działać sprawnie, w trybie ciągłym nawet przy dłuższych przerwach w dostawie prądu.

Indywidualne projekty zasilania

Jednym z ważniejszych kryteriów przy budowaniu jakiegokolwiek układu zasilania w przetwórstwie ropy i gazu jest niezawodność – dostęp do energii elektrycznej jest tu konieczny przez cały czas działania zakładów przetwórstwa, nawet w przypadku wystąpienia awarii sieci i ograniczeń w dostępie do energii elektrycznej. Z tego też względu tak ważne jest, by układy zasilania i urządzenia w nich zastosowane dopasować nie tylko do ogólnych wytycznych dla branży przetwórstwa ropy i gazu, ale do konkretnego budynku, specyfiki wykonywanych prac czy potrzeb firmy działającej w branży.

przetwórstwo ropy zasilanieIndywidualny projekt układu zasilania, w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań będzie uwzględniał wszystkie ryzyka i zagrożenia występujące w obrębie produkcji i przetwórstwa w danej firmie, a więc i znacznie lepiej poradzi sobie z przewidywaniem i zapobieganiem ewentualnym awariom i przestojom.

Firmy specjalizujące się w ich przygotowywaniu pomagają nie tylko w zakresie tworzenia sprawnych układów zasilania, ale i wyboru poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład.

Coraz więcej firm specjalizujących się w tworzeniu urządzeń do układów zasilania stara się zapewniać swoim klientom możliwość pełnej personalizacji zamówień i projektów.

Znając specyfikę działalności zakładów przemysłowych firmy takie są w stanie lepiej przygotować i zaprogramować urządzenia, które wpłyną na sprawność, stabilność i ciągłość zasilania w zakładzie. Firmy zapewniają też opcję serwisowania urządzeń, co w oczywisty sposób przedłuży żywotność i sprawność całego układu zasilania.  W przypadku przetwórstwa ropy i gazu, gdzie czas odgrywa niezwykle ważną rolę, indywidualne rozwiązania w zakresie zasilania pomagają budować oszczędności i prowadzić bardziej rozważną, świadomą politykę energetyczną całej firmy.