Browse By

Szukasz dwóch kółek, które sprawdzą się na nierównym, górzystym terenie?

Jazda po nierównym terenie może być wyjątkowo kuszącą odmianą po setkach kilometrów przejechanych po prostej szosie lub, co gorsze, w ciągłym towarzystwie aut i miejskiego lub podmiejskiego ruchu. Wypad rowerowy w góry czy leśne tereny warto oczywiście dobrze przemyśleć, bo nie wystarczy wyciągnięcie roweru z garażu aby zbudować sobie najlepsze warunki do jazdy. Szukasz dwóch kółek, które sprawdzą się na nierównym lub górzystym terenie? Sprawdź na jakie modele warto zwrócić uwagę, dlaczego MTB i trekkingowe wydają się najlepszym rozwiązaniem i czym wyróżniają się na tle pozostałych modeli.

Rowery na nierówny teren: na co zwrócić uwagę?

Jeśli choć raz próbowałeś poruszać się po ścieżkach polnych lub leśnych rowerem szosowym, wiesz doskonale jak trudne jest manewrowanie wąską i gładką oponą po piachu, pomiędzy kamieniami i gałęziami czy w nieco głębszym błocie. Całkowitym przeciwieństwem rowerów szosowych zbudowanym z myślą o radzeniu sobie w takim terenie są oczywiście rowery górskie, które wbrew nazwie nie zostały stworzone wyłącznie do zjazdów po skalistych zboczach gór. Szerokie opony, wysoki bieżnik, grubsze ramy, odpowiednio zaprojektowana geometria czy wreszcie amortyzacja, dzięki której wyboje na trasie nie będą tak bolesne to podstawowe cechy dobrego roweru górskiego. Na ich bazie powstało wiele różnych odmian MTB, specjalizowanych na potrzeby konkretnych użytkowników i ich oczekiwań – wśród „górali” znajdziesz rowery do zjazdów, podjazdów, wykonywania akrobacji, ale i uniwersalne modele treningowe które sprawdza się na długich trasach w terenie.

Jeśli wiesz, że rower górski to dobre uzupełnienie Twojego treningu, przez zakupem zawsze zwróć uwagę na charakterystyczne cechy konkretnych typów MTB. Nie w każdym uda się zamontować błotnik czy bagażnik (do takich celów lepiej wybrać rower trekkingowy), ale nie każdy będzie też wygodny do łagodnej jazdy w trudniejszym terenie, szczególnie gdy założymy do niego pełną amortyzację przednią i tylną przekładającą pochłanianie uderzeń ponad dynamiczne przełożenie mocy.

Jak rowery górskie i MTB przystosowano do jazdy w terenie?

Charakterystyczne cechy rowerów górskich:

  • koła 26” lub 27,5”,
  • krótka i wzmocniona rama,
  • prosta kierownica,
  • mocne hamulce,
  • solidny osprzęt odporny na uszkodzenia

to właśnie cechy, dzięki którym modele te tak dobrze przystosowały się do jazdy w terenie. Nie ma tu mowy o ryzyku uszkodzenia roweru po pokonaniu dość dziurawej czy kamienistej trasy, ale też miejsca na poślizg przy przejazdach po błocie. Nawet pedały rowerów MTB zostały wzmocnione tak, by przy mocniejszym nacisku podczas podjazdów nie zostały szybko uszkodzone.

Przesiadając się na rower górski z roweru szosowego czy miejskiego często można zauważyć, że modele takie są dość ciężkie w porównaniu z innymi rowerami. Choć producenci starają się nieustannie je odchudzać, stawiając na nowoczesne, lekkie i trwałe materiały (np. carbon lub aluminium), w dalszym ciągu spotyka się tu tańsze rowery o wadze 12-14 kg. Ciężar nie powinien być jednak zaskoczeniem – dobry rower górski musi wytrzymać obciążenia, więc znaczna część jego wagi przypada na wzmocnioną ramę i widelce.

Rowery Cube

Cube: specjalista jazdy po górach

Przy wyborze roweru terenowego/górskiego niemałą decyzją będzie znalezienie najlepszej dla siebie marki. Swoje propozycje przedstawiają tu m.in. giganci tacy jak Kross oraz Cube, w którego kolekcji pojawiają się niezastąpione modele Aim, Analog czy Access WS zbudowany z myślą o kobiecej sylwetce. Rowery Cube od zawsze cechuje wyjątkowa wytrzymałość i doskonałe spasowanie wszystkich komponentów, które nawet w najtańszych modelach zdają się sięgać najwyższych standardów dla swojej półki cenowej. Jeśli rozpoczynasz dopiero przygodę z kolarstwem górskim, nasze propozycje padają przede wszystkim w stronę:

  • Cube Access WS (PRO, Race, EXC) – rower stworzony dla kobiet, które nie boją się jazdy po nierównym terenie. Niezawodny, łatwy w obsłudze, wygodny, a przy tym wyjątkowo uniwersalny – z łatwością odnajdzie się na ścieżkach podmiejskich, ale i podczas pokonywania szlaków w polskich górach. Jest stabilny, bezpieczny, ale i dobrze amortyzowany. W wersjach PRO i Race pojawiają się dodatkowe rozwiązania, dzięki którym pozornie prosty Access staje się solidną maszyną treningową.
  • Cube Aim (EX, PRO) – dobry rower dla początkujących amatorów jazdy górskiej, ale i tych, którzy mają już za pasem pewne doświadczenie i wiedzą doskonale, czego oczekiwać po jeździe w górach. Wytrzymała rama z aluminium zapewnia trwałość roweru i bezpieczeństwo jazdy, podczas gdy optymalnie zaprojektowana geometria ułatwia prowadzenie jednośladu w każdym terenie.

PmBike logoW sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór rowerów Cube – zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektrycznej.