Przestań się bać – dlaczego męczą nas lęki?
Stan lękowy, to sytuacja która nie pojawia się raz, by potem zniknąć na zawsze. To nieprzyjemne uczucie zagrożenia, strachu i niepewności towarzyszy człowiekowi praktycznie cały czas. Nieznośne napięcie, niezależnie od tego gdzie i w jakich okolicznościach znajduje się człowiek, potrafi skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Fatalne samopoczucie związane ze stanami lękowymi doprowadza często do tego, że cierpiący z ich powodu człowiek powoli wycofuje się z życia towarzyskiego. To sygnał, by jak najszybciej szukać pomocy!
Objawy trapiących nas stanów lękowych
Oczywiście, to że człowiek na sytuacje zagrożenia reaguje strachem jest całkowicie normalne. Instynktownie zaczynamy wtedy się bronić lub uciekamy. Zdarza się jednak, że uczucie lęku nie jest uzasadnione. Odczuwamy je prawie stale i nie możemy nad nim zapanować.
O tym, że nasze ciało i dusza borykają się ze stanami lękowymi świadczą pewne objawy. Stale odczuwamy bowiem uczucie zdenerwowania, a nawet przerażenia. Nasze serce szybciej bije, a ciśnienie wzrasta. Niekiedy nie możemy zapanować też nad drżeniem rąk i nóg. W ustach mamy sucho i zdaje nam się, że za chwilę zemdlejemy. Zawroty głowy i oblewający nas zimny pot, a nawet obawa o zdrowie i życie są w takich sytuacjach naprawdę częste.
Dlaczego męczą nas lęki?
Za przyczyny stanów lękowych uważa się indywidualne przeżycia konkretnej osoby. Bardzo często są one związane z okresem dzieciństwa. Bierze się wtedy pod uwagę jakość i rodzaj relacji z rodzicami. Wniosek? Problematyczne z jakiś powodów wczesne lata życia mogą odcisnąć piętno na całym dorosłym życiu.
U osób dojrzałych stany lękowe pojawiają się często w odpowiedzi na zmiany. Obawa przed utratą pracy czy bliskiej osoby może skutkować ich pojawieniem się. Poczucie niestabilności sytuacji materialnej i zawodowej, niepewne relacje rodzinne i zmieniające się zjawiska społeczne oraz kulturowe też mają tu ogromne znaczenie.
Najgorszym jest jednak fakt, że duża liczba osób nie zdających sobie sprawy z powagi sytuacji, próbuje swoje lęki zagłuszać różnego rodzaju używkami. Cierpienie psychiczne pcha ich wówczas w alkohol, narkotyki czy różnego rodzaju leki. A przecież tu potrzebna jest po prostu pomoc specjalisty.
Stany lękowe i ich leczenie
Jako, że lęk ma swoje źródło w psychice, to właśnie nią w pierwszej kolejności powinno się zająć. Oczywiście możemy zacząć robić to na własną rękę i w warunkach domowych wspomagać się piciem melisy, łagodnymi ziołowymi środkami uspokajającymi czy technikami relaksacyjnymi, na przykład uprawianiem jogi.
Kiedy jednak wspomniane czynności nie pomagają – czas udać się do specjalisty. Z początku możemy zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego. Z dużą dozą prawdopodobieństwa ten skieruje nas jednak do psychoterapeuty lub psychiatry, bo z reguły takie problemy zwalcza się za pomocą psychoterapii.
To, co odgrywa kluczową rolę w leczeniu, to wytłumaczenie pacjentowi, że jego lęki są irracjonalne. Ważne jest jednak też dotarcie do ich źródła. W zależności od stopnia problemów, objawów i przyczyn – specjalista wdraża odpowiednią metodę. Może działać na przykład na podstawie gestalt, psychoterapii ericksonowskiej, pracy z ciałem, psychoterapii psychodynamicznej czy psychoanalizy lacanowskiej.
To wszystko oznacza jedno – mnogość opcji leczenia lęku sprawia, że w zasadzie dla każdego pacjenta jest możliwość znalezienia odpowiedniej dla niego drogi ku zdrowiu. Wystarczy dać sobie szansę.