Browse By

Praca w Niemczech – czy to się opłaca?

Często zastanawiamy się nad zmiana pracy w celu podniesienia standardu życia. A także nad wyjechaniem z kraju za lepszą pracą. Z pomysłu wyemigrowania z Polski skorzystało już bardzo wiele osób. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotowały się do tego procederu i zabezpieczyły się na wszelkie ewentualności – wiedzie im się bardzo dobrze.

Polacy emigrują do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Holandii. Powstało wiele firm pośredniczących podczas poszukiwania pracy. Dzięki pośrednikom możemy poradzić sobie ze znalezieniem pracy, nawet jeśli nie znamy języka państwa, do którego wyjeżdżamy. Dodatkowo unijne przepisy pozwalają na zwiększenie możliwości w zakresie emigracji.

Jakie są stawki za pracę w Niemczech?

W zależności od wieku i stanowiska jakie zajmiemy – pensja będzie się różnić. Osoby od 21 lub 22 roku życia mogą liczyć na wyższe stawki, niż przewidziane dla pracowników w przedziale od 18 do 20 lat. Przykładowo stawki na stanowisku Order picker, czyli Zbieranie zamówień – magazyn stawka waha się w zależności od oferty oraz rejonu od 10,50 do 12,63 Euro za godzinę (brutto).

W przypadku stanowisku pracy, do których wymagane są specjalistyczne uprawnienia – stawki są wyższe. Tak więc operator wózka widłowego bocznego stawka wyniesie około 11,27 Euro za godzinę (brutto). W przypadku stanowiska dla spawacza będzie to od 14 do 18 Euro za godzinę (brutto).

Jak wygląda sposób rozliczania się przy pracy organizowanej przez pośrednika?

Istnieje kilka możliwości rozliczeń. Pierwszą z nich jest standardowa forma, czyli przelew na konto, który stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Od pośrednika możemy również oczekiwać wypłaty rezerwacji oraz pieniędzy urlopowych. Agencja pracy zapewnia nam również  dokument, który upoważni nas do otrzymania zwrotu podatku, który stanowi świetny dodatek do pensji.

Dodatkowo nie potrzebna nam jest znajomość niemieckiej biurokracji, ponieważ pośrednik załatwi za nas wszelkie formalności związane ze zwrotem podatku i zapewni nam dobre warunki pracy. Dzięki umowom podpisanym z firmami transportowymi – pośrednik zapewnia nam dojazd do miejsca zakwaterowania.

Czy pomimo nieznajomości języka mogę liczyć na pomoc w razie choroby?

Jeśli zdarzy się tak, że zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi – powinniśmy skontaktować się telefonicznie z koordynatorem, który wcześniej ustalał z nami formalności i opiekuje się nami podczas wyjazdu. Koordynator ma w obowiązku przekazanie informacji o naszej niedyspozycji pracodawcy. Tak więc możemy liczyć na pomoc ze strony osób doświadczonych, w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego.

Najważniejsze to poinformować odpowiednie osoby o naszej niedyspozycji, aby nie uruchomić procedur, przez które niesłusznie zostalibyśmy zwolnieni z pracy. Dodatkowo nasz niemiecki pracodawca ma obowiązek nas ubezpieczyć. Dzięki temu poniesione przez nas koszty leczenia na terytorium Niemiec zostaną pokryte z ubezpieczenia. Co ważne ubezpieczenie pracownika funkcjonuje również na terenie Polski oraz innych państw wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Wyjazd do pracy do Niemiec to bardzo dobry sposób na podniesienie standardu życia naszego i naszej rodziny. Znacznie wyższe zarobki oraz atrakcyjne sposoby zakwaterowania, a także dojazdu przekonują coraz więcej Polaków do wybrania emigracji. Bardzo ważnym aspektem jest to, że mimo nieznajomości języka niemieckiego – możemy w pełni legalnie pracować w Niemczech.

Wszelkich formalności dokonuje dla nas biuro pośredniczące. Dodatkowo koordynatorzy troszczą się nami w przypadku choroby lub obrażeń. Warto więc zastanowić się nad wyborem tej formy pracy.