Pogrzeb czy kremacja?
Ostatnie pożegnanie bliskiej nam osoby nigdy nie należy do przyjemnych wydarzeń w życiu. Niestety, prędzej czy później każdy będzie musiał pogodzić się ze stratą, a samemu zmarłemu wyprawić godny i zasłużony pochówek.
Jako że Polska jest krajem w głównym stopniu katolickim, do niedawna trudno było wyobrazić sobie mniej „tradycyjny” pochówek, brak księdza na pogrzebie czy kremację. Ta jest dziś tematem szczególnie omawianym, gdyż coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w swojej ostatniej woli zapisu o spaleniu ciała. Którą z opcji wybrać i na czym oprzeć swoją decyzję?
Przebieg standardowego pogrzebu
Każdy chyba choć raz w życiu uczestniczył w tradycyjnym pogrzebie, podczas którego ciało zmarłego składane jest w trumnie, a następnie umieszczane i zakopywane na cmentarzu. Takie tradycyjne podejście do pochówku zmarłych jest w dalszym ciągu w Polsce niezwykle popularne i wybierane niezwykle często.
Cmentarze są dziś w dalszym ciągu powiększane ze względu na zapotrzebowanie na nowe miejsca pochówku, które w przypadku tradycyjnego pogrzebu wymagają znacznie więcej miejsca, niż w przypadku kremacji. Tradycyjnie Kościół nie dopuszczał żadnej innej formy pogrzebu i każdy, kto jawnie deklarował swoją wiarę powinien był postawić właśnie na tradycyjny pogrzeb. Dziś tendencje są jednak trochę inne, a wielu Polaków decyduje się na kremację, często z głęboko przemyślanych powodów.
Na czym polega kremacja?
Kremacja w Polsce jeszcze kilka lat temu należała do rzadkości. Dziś, chociaż wciąż ustępuje liczbie tradycyjnych pochówków, jest coraz częściej wybierana. Kremacja, czyli palenie zwłok i następnie umieszczanie popiołów w urnie jest zabiegiem bardzo higienicznym i w teorii daje więcej opcji pochówku po zakończeniu procesu.
Sama kremacja trwa zwykle około dwóch godzin, podczas których zwłoki są spopielane w specjalnej trumnie w temperaturze dochodzącej do 1000 stopni Celsjusza. Aby poddać ciało zmarłego kremacji, potrzebne są odpis aktu zgonu oraz pisemna zgoda zmarłego lub jego rodziny na spopielenie szczątków. W odróżnieniu od tradycyjnego pogrzebu, do trumny w której zostanie spopielone ciało nie można wkładać żadnych przedmiotów osobistych i pamiątkowych.
W przypadku kremacji tradycyjny pogrzeb podczas którego rodzina i bliscy mogą po raz ostatni pożegnać się ze zmarłym odbywa się przed spopieleniem. Po spopieleniu i umieszczeniu prochów w urnie odbywa się zwykle tradycyjny pochówek, podczas którego urnę składa się w przygotowanym już grobie (dla urny znacznie mniejszym, niż tradycyjny) lub kolumbarium. Jak więc widać, ogólny obrządek pochówku zmarłego w przypadku kremacji nie różni się zbytnio od tradycyjnego pogrzebu, a decyzja pomiędzy jednym a drugim jest oparta wyłącznie na woli zmarłego lub ewentualnie decyzji najbliższej rodziny.
Wybór to kwestia indywidualna
Stanowisko kościoła katolickiego wobec kremacji zmarłych nie stoi za pomysłem bezkonfliktowo, jednak dziś dopuszcza zarówno kremację, jak i tradycyjny pochówek z zaznaczeniem, że to właśnie tradycyjne chowanie ciał w trumnach jest lepiej widziane. Ważne, by decydując się na pochówek z kremacją w wierze katolickiej postawić na odprawienie tradycyjnego obrządku i pożegnania zmarłego przed spopieleniem ciała.
Ostatecznie nie można powiedzieć która z opcji jest lepsza – wiele osób decyduje się na spopielenie w momencie, gdy ciało zmarłego jest bardzo zniekształcone przez chorobę lub wypadek, zaznaczając że w przypadku śmierci naturalnej preferują pochówek tradycyjny. Należy pamiętać, by zawsze uznać wolę zmarłego i to nią kierować się podczas decyzji pogrzebowej.