Browse By

Kitesurfing – nauka i sprzęt – jak zacząć uprawiać ten sport?

Kitesurfing jest obecnie jedynym z najszybciej rozwijających się sportów wodnych. Co roku przygodę z nim rozpoczyna co najmniej kilkaset osób, które uważa tę dyscyplinę za świetny sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego.  Na popularność kitesurfingu z pewnością przekłada się również fakt, iż na jego naukę wystarczy poświęcić zaledwie kilka godzin! W dodatku biorąc pod uwagę wszystkie sporty wodne, to właśnie w kitesurfingu najszybciej można zauważyć postęp swoich umiejętności, a po miesiącu intensywnych treningów zostać prawdziwym kitesurferem. O czym jednak należy pamiętać i na co zwrócić uwagę zaczynając przygodę z tym sportem? Podpowiadamy!

Odpowiedni sprzęt

Wybór odpowiedniego sprzętu odgrywa dosyć kluczową rolę w nauce kitesurfingu. To od niego w dużej mierze zależy skuteczność naszej nauki oraz szybkość postępów. Decydując się na uprawianie tej dyscypliny powinniśmy przede wszystkim zadbać o dobry trapez, który odciąży nasze ramiona i dłonie oraz umożliwi na utrzymanie odpowiedniej postawy. Przed ostatecznym wyborem należy przymierzyć wiele modeli oraz zdecydować się na model miękki, ergonomiczny oraz posiadającym prosty sposób zapinania, który nie zabierze nam zbyt dużo wolnego czasu. Inną istotną kwestią jest dobór latawca.

Co prawda najwięcej osób pływa na modelach typu bow, stanowiących najbezpieczniejsze oraz zapewniające najszybsze rozwijanie umiejętności. Jednak dla osób początkujących lepszy może okazać się latawiec typu kite, który dostosowany jest do pływania w środkowych warunkach wiatrowych. Przy zakupie pierwszej deski kitesurfingowej powinniśmy wybrać odpowiednio duży model, ułatwiający nam start oraz wejście w ślizg. Na początku warto również wybrać dosyć miękką deskę, która nie będzie obciążać nam kolan podczas skoków oraz pozwoli na swobodne oswojenie się z technikami kitesurfingu. Należy również pamiętać o tym, że pierwszy, własny sprzęt do kitesurfingu należy kupić tuż po odbytym kursie. Wcześniejszy zakup może przynieść rozczarowania oraz nietrafione wybory. Warto też poradzić się instruktorów odnośnie tego na jakie modele oraz typy się zdecydować.

Deska do kitesurfingu

Ubiór

Przy uprawianiu kitesurfingu warto zadbać o piankę, która ochroni nasz organizm przed wychłodzeniem oraz  uszkodzeniami zewnętrznymi. Jeśli chodzi Zaś o spodenki to idealne będą kolorowe boardshorty, wykonane ze specjalnego, szybkoschnącego materiału. Warto również pamiętać o kamizelce ochronnej, która pozwoli nam zachować bezpieczeństwo oraz doda pewności początkującym kitesurfingowcom. Coraz popularniejszy staje się również kask wodny – noszą go nawet profesjonalni zawodnicy, by promować bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych. Naszym zdaniem jest to z pewnością dobry wybór, który nikomu nie zaszkodzi, a jedynie zapewni dodatkową ochronę. Kompletując nasz ubiór, w którym będziemy uprawiać kitesurfing powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę swoją wygodę oraz bezpieczeństwo.

Gdzie uprawiać kitesurfing?

Najpopularniejszym miejscem do uprawianie kitesurfingu jest laguna Lo Stagnone na Sycylii. Jest to miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie oraz dobrze zlokalizowane. Ponadto wiatr osiąga tam prędkość 30 węzłów. Innym miejscem jest także Republika Zielonego Przylądka – tutaj znajdziemy ogromne fale. Turyści chętnie też decydują się na uprawianie kitesurfingu w Zanzibarze oraz Kenii. Jeśli zaś chodzi o Polskę to miejscem najbardziej godnym polecenie jest Łeba i Półwysep Helski, gdzie aż przez 220 dni w roku wiatr wieje z prędkością 30 km/h.