Browse By

Naprawa, czy wymiana płyty glównej w komputerze – które rozwiązanie jest bardziej oplacalne?

Komputery to urządzenia, które wykorzystywane są obecnie zarówno w wielu miejscach pracy, jak i użytku domowym. Z tego względu urządzenia te muszą charakteryzować się niezawodnością oraz niską awaryjnością, aby korzystanie z nich było komfortowe i skuteczne. Aktualnie komputery spełniają te wymagania, jednak mimo tego zdarza się, że ulegną one różnego rodzaju awariom. Problemów tego typu nie da się niestety całkowicie uniknąć, ponieważ komputery to bardzo skomplikowane urządzenia, które składają się z wielu różnych podzespołów, co sprawia, że wiele elementów może ulec uszkodzeniu.

Z pewnością najważniejszym elementem każdego komputera jest płyta główna, która scala wszelkie inne podzespoły i jest fundamentem do budowy każdego komputera. W przypadku gdy ulegnie ona awarii, komputer jest niezdatny do użytkowania i niezbędna jest jej wymiana lub naprawa.

Najczęstsze usterki płyt głównych w komputerach i ich przyczyny?

Płyty główne to elementy komputera, które z reguły są bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju awarie czy uszkodzenia, ponieważ muszą stanowić stabilną i bezpieczną podstawę dla wszelkich innych podzespołów. Niestety mimo tego płyty główne również ulegają różnego rodzaju awariom, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zazwyczaj jednym z częstszych powodów uszkodzenia płyty głównej jest niska jakość innych podzespołów, a w szczególności zasilacza. Jeśli zasilacz zastosowany w danym komputerze ma bardzo słabą jakość, nie posiada odpowiednich zabezpieczeń i nie pracuje stabilnie, to może on nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia wielu ważnych elementów na płycie głównej.

Przyczyną awarii może być również nieumiejętne użytkowanie komputera, a w szczególności podejmowanie się czynności serwisowych lub konserwacyjnych na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Płyta główna to komponent, który zawiera bardzo wiele istotnych dla działania komputera elementów, co sprawia, że jest on bardzo delikatny i podatny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego, do częstych usterek płyt głównych, można zaliczyć również przegrzewanie się sprzętu, nieprawidłowe zamontowanie poszczególnych elementów na płycie głównej, wady fabryczne czy też przepięcia elektryczne w sieci, których nie zatrzymał zasilacz.

Po czym poznać, że płyta główna uległa awarii?

Z racji tego, że płyta główna to podstawowy i najważniejszy element każdego komputera, jej awaria może sprawić, że komputer w ogóle się nie włączy i jego użytkowanie będzie niemożliwe. Oczywiście takie objawy zazwyczaj świadczą o poważnym uszkodzeniu płyty głównej, jednak nie każda awaria wygląda w taki sposób. Czasami objawami, które mogą wskazywać na uszkodzenie płyty głównej, jest m.in. niepoprawne działanie komputera, czyli np. zacinanie się podczas pracy lub samoistne restartowanie systemu, spuchnięte i wybrzuszone kondensatory na płycie głównej, pojawianie się różnego rodzaju błędów w tym także tzw. BSOD, widoczne przepalenia na płycie głównej lub zapach spalenizny, niedziałające złącza na płycie głównej.

Wymiana czy naprawa płyty głównej — co jest lepszym rozwiązaniem?

W przypadku awarii płyty głównej do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym jest oczywiście wymiana płyty głównej na nowy model. To rozwiązanie jest z pewnością najszybsze, jednak wiążę się z największym wydatkiem, z tego względu nie w każdym przypadku jest to opłacalne i często lepszym wyborem jest naprawa uszkodzonej płyty głównej. To czy naprawa jest w ogóle możliwa, zależy oczywiście od uszkodzeń i przyczyny awarii, jednak obecnie dostępne narzędzia i metody serwisowe pozwalają na poradzenie sobie z większością usterek płyty głównej. Decydując się na to rozwiązanie, można zaoszczędzić sporo pieniędzy, a często może się okazać, że przyczyną awarii jest na przykład jeden kondensator, po którego wymianie wszystko wróciło do normy.

płyta główna

Gdzie warto oddać do naprawy płytę główną we Wrocławiu

Decydując się na naprawę uszkodzonej płyty głównej, należy zlecić to zadanie profesjonalnemu serwisowi komputerowemu. Szukając takiego serwisu na terenie Wrocławia, warto skorzystać z usług serwisu komputerowego z Wrocławia A&D Serwis Europejskie Centrum Serwisowe, która prowadzi kompleksowe naprawy różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, w tym także płyt głównych, z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzęt trafia w dobre ręce i z pewnością wróci w pełni sprawny.