Browse By

Mini żurawie – do czego służą?

Obecnie na placach budowy bardzo ważną rolę odgrywają różnego rodzaju maszyny i urządzenia, które pozwalają zastąpić w wielu czynnościach ludzi, a w innych sytuacjach są dla nich cenną pomocą.

Z pewnością każdy zna najpopularniejsze maszyny tego typu takie jak żurawie, koparki itd. Jednak obecnie w wielu pracach przydatne są również mniejsze maszyny, które dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być bardzo pomocne w sytuacji, gdy duży sprzęt budowlany nie jest w stanie wykonać pewnych czynności z racji swoich gabarytów. Jedną z takich maszyn jest z pewnością mini żuraw, który stanowi obecnie podstawowe narzędzie w wielu różnych pracach. Warto więc wiedzieć, w jakich sytuacjach wykorzystuje się mini żurawie, dlaczego warto z nich korzystać, czy wymaga to posiadania jakiś dodatkowych uprawnień i czy lepiej zdecydować się na zakup takiego sprzętu, czy może na jego wynajem? 

Podczas jakich prac wykorzystuje się mini żurawie?

Mini żuraw to podnośnik budowlany o kompaktowych rozmiarach, wyposażony w teleskopowe ramie o dość dużym udźwigu jak na swoje gabaryty. Ponadto maszyna ta może zostać wyposażona w różnego rodzaju chwyty pozwalające na przenoszenie wielu różnych elementów i materiałów budowlanych. Z tego też względu sprzęt ten jest obecnie tak często wykorzystywany w wielu różnych pracach. Mini żurawie znajdują zastosowanie przy transporcie, podnoszeniu i przenoszeniu oraz montażu różnych elementów czy konstrukcji. Z racji niedużych rozmiarów oraz dość niskiej wagi, urządzenia te mogą pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wykorzystuje się je na placach budowy do przenoszenia różnych materiałów budowalnych jak np. bloki Silka Tempo, przeszkleń, konstrukcji stalowych, okien, drzwi i wiele więcej. Często znajdują one zastosowanie również w magazynach, halach produkcyjnych, podczas rozbiórki, czy też w transporcie, gdzie pomagają w załadunku lub rozładunku pojazdów, relokacji maszyn itd. Mini żurawie są więc bardzo uniwersalnymi urządzeniami, które dzięki szerokiemu zastosowaniu można spotkać coraz częściej w wielu różnych miejscach.  

Czy do użytkowania mini żurawia trzeba mieć uprawnienia?

Mini żurawie to urządzenia, które według obowiązującego obecnie prawa zaliczane są do żurawi samojezdnych i jak wszystkie tego typu maszyny podlegają dozorowi technicznemu. To sprawia, że osoby zajmujące się obsługą i konserwacją mini żurawi muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia nadawane przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego), aby móc w pełni legalnie i bezpiecznie użytkować tego typu sprzęt. Operatorzy mini żurawi powinni posiadać uprawnienia kategorii II Ż, które obejmują swoim zakresem dźwigi samojezdne i przenośne (w tym także HDS) oraz niektóre dźwignice stacjonarne. Uprawnienia te można zdobyć, uczęszczając na odpowiednie szkolenia i zdając teoretyczne oraz praktyczne egzaminy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. W taki sposób uzyskane uprawnienia mają termin ważności 5 lat, a po tym czasie niezbędne jest odświeżenie kwalifikacji zawodowych operatora. 

Wynajem czy zakup mini żurawia?

Chcąc skorzystać z pomocy mini żurawia, mamy dwie opcje. Możemy zakupić tego typu urządzenie na własność i wyszkolić odpowiedniego pracownika na operatora lub też zatrudnić osobę posiadającą niezbędne uprawnienia albo wybrać wynajem mini dźwigu wraz z operatorem. Ta druga opcja w większości przypadków jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala ona uzyskać dostęp do mini żurawia oraz doświadczonego operatora bez potrzeby kupowania maszyny, oraz zatrudniania dotykowego pracownika. Jest to szczególnie opłacalne w sytuacji, gdy potrzebujmy mini żurawia okazjonalnie przy niektórych pracach, a nie przez cały czas.

budowa domu

Dlaczego warto korzystać z mini żurawia?

Mini żuraw to urządzenie, które posiada spore możliwości i jest bardzo precyzyjne, co w połączeniu z niską wagą oraz kompaktowymi rozmiarami sprawia, że maszyna ta jest praktycznie niezbędna w bardzo wielu czynnościach na placu budowy i nie tylko. Mini żurawie mogą pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, co sprawia, że są bardzo pomocne w wielu sytuacjach, kiedy to niezbędne jest przenoszenie dużych i ciężkich elementów, czy też takich, które wymagają precyzji z racji swojej delikatności.